29

CD Projekt znowu na fali – firma niebawem będzie warta 10 mld zł!

wiedźmin 3
Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział mi, że polska firma robiąca gry będzie wyceniana na giełdzie na około 10 mld złotych, pewnie zrobiłbym wielkie oczy i pokręcił głową z niedowierzaniem. Potem jednak nadszedł Wiedźmin 3, zaczarował branżę, miliony graczy na całym świecie oraz inwestorów. Ten tytuł nadal przynosi CD Projekt duże pieniądze i można odnieść wrażenie, że taki stan rzeczy jeszcze się utrzyma. Tak, jak utrzymuje się zachwyt nad grą.

CD Projekt niedawno opublikował bardzo dobre wyniki finansowe:

W drugim kwartale 2017 roku przychody firmy wyniosły 155,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 73,3 mln zł. To o kilkadziesiąt procent mniej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, ale specjaliści i tak spodziewali się gorszych wyników. Jak to wyglądało w całym pierwszym półroczu? CD Projekt osiągnął sprzedaż na poziomie 254,8 mln zł oraz zysk na poziomie 118,6 mln zł. W pierwszej połowie roku 2016 było to odpowiednio blisko 319 mln zł i ponad 134 mln zł. Należy jednak dodać, że przed rokiem firma wprowadziła na rynek duży dodatek – Wiedźmin 3: Krew i Wino, który podkręcił wyniki w połowie roku. Tym razem takiego silnika nie było. A jednak osiągnięto niezłe rezultaty. Gra, która wzbudzała takie emocje kilka lat temu, nadal dobrze się sprzedaje, swoje robi ponoć Edycja Gry Roku.[źródło]

cd projekt sa wartość na giełdzie

To podziałało mobilizująco na inwestorów, którzy znowu ruszyli po akcje firmy. Efekt? Podczas dzisiejszego notowania kurs akcji przekroczył próg 100 zł, a to z kolei przybliża ten podmiot do kapitalizacji na poziomie 10 mld zł. Jasne, od kapitalizacji amerykańskich gigantów, którym często się przyglądamy, CD Projekt dzieli przepaść, lecz w polskich warunkach taka wycena robi już wrażenie. Nawet zatwardziali antyfani gry i całego tego biznesu musza przyznać, że stosunkowo młode przedsiębiorstwo wykonało kawał dobrej roboty. Czy to bańka? Nie sądzę – korporacja oprócz solidnych wyników ma sporo gotówki na kontach, ambitne plany, nowy ciekawy produkt (GWINT) i nadal cieszy się popularnością. W ramach dowodu przywołam rankingi najlepszych gier przygotowane przez redakcję PC Gamer i czytelników serwisu – w obu liderem jest Wiedźmin 3. Tak, polska gra wciąż wzbudza emocje i jest uznawana za majstersztyk. Oby trwało to jak najdłużej.