42

CBOS sprawdził, ilu Polaków korzysta jeszcze z klasycznych telefonów komórkowych

telefon komórkowy i klucze
Cykliczne badanie CBOS Aktualne problemy i wydarzenia pokazuje aktualny obraz korzystania z telefonów komórkowych w Polsce.

Według niego (stan na lipiec 2017) z telefonów komórkowych jako takich korzysta 92% Polaków, z czego 57% smartfona (dwa lata wcześniej 50%), a 43% (50% w roku 2015) klasycznego telefonu komórkowego.

cbos statystyki korzystający ze smartfona i z klasycznego telefonu

Ciekawie prezentują się kolejne dane z badania pokazujące, ile Polaków obecnie korzysta z obu telefonów. Dwa lata temu było to 15%, obecnie już tylko 9%. Wyłącznie ze smartfona korzysta teraz 49% Polaków, a ze zwykłego 34%.

badanie cbos korzystający z telefonu, smartfona i wcale

Jeśli chodzi o funkcje z jakich obecnie korzystamy użytkując smartfony, zwiększył się odsetek osób robiących nimi zdjęcia, korzystających z kalendarza czy terminarza, przeglądarki mobilnej oraz sprawdzających pogodę. Znacząco wzrosła też popularność nawigacji i map czy serwisów społecznościowych. Zaskakuje natomiast spadek oglądających wideo przez urządzenia mobilne.

sposób użytkowania telefonu komórkowego statystyki cbos

Jak przedstawia się rozkład demograficzny? Najwięcej osób korzystających już tylko ze smarfona to osoby z przedziału 18-34 lat ponad 80%, a tylko z klasycznego – osoby starsze od 55 do 65 lat i więcej – prawie 60%.

rozkład statystyka osób telefony komórkowe i korzystanie z nich

Jedyną grupą, która nie korzysta już w ogóle jednocześnie ze smartfona i klasycznego telefonu stanowią gimnazjaliści, ale tu CBOS zwraca uwagę na małą próbę, a jeśli chodzi o grupy zawodowe najwięcej osób korzysta wyłącznie ze smartfona wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem.

cbos statystyka sposoby korzystania z telefonu komórkowego

Zbadano też sposoby korzystania z wybranych urządzeń. W przypadku smartfonów zdecydowana większość wykorzystuje go do konsumpcji treści internetowych i multimedialnych oraz podstawowych funkcji, w przypadku telefonów klasycznych, wiadomo większość wykorzystuje do podstawowych funkcji, jak dzwonienie czy odbieranie wiadomości. Z całością raportu możecie się zapoznać pod tym linkiem (pdf).

Źródło: CBOS.