Sprzęt

Tydzień z telewizją przez Internet. Prawie się przekonałem, prawie...

Konrad Kozłowski
Tydzień z telewizją przez Internet. Prawie się przekonałem, prawie...
34

Po premierze serwisu CANAL+ online w maju tego roku, platforma idzie za ciosem i prezentuje dedykowany jej dekoder z Android TV. Jednocześnie zapowiada dodanie treści 4K.

Dekoder CANAL+ 4K BOX z Android TV - specyfikacja

Zaprezentowany przez CANAL+ dekoder CANAL+ 4K BOX to niewielkie urządzenie, które w głównej mierze ma służyć do odbierania pakietów CANAL+ przez Internet. Podłączymy je do każdego ekranu/projektora ze złączem HDMI, a dzięki obecności Android TV (9.0) i odpowiedniej specyfikacji sprzęt może generować obraz w rozdzielczości 4K ze wsparciem HDR-u (HDR10 i HLG). CANAL+ podaje, że dekoder wyposażono w: czterordzeniowy procesor, 16GB pamięci flash, port HDMI i USB, cyfrowe wyjście audio S/PDIF, tuner DVB-T/T2 oraz gniazdo antenowe. Cała gama aplikacji z Google Play jest jednak dla nas całkowicie dostępna, a dekoder wspiera też technologię Chromecast.

Jak widać na oficjalnych grafikach, interfejs główny Android TV został nieco przeprojektowany. Obecna jest oczywiście lista zainstalowanych aplikacji, ale prym wiodą treści obecne w usłudze nadawcy. Najpierw wyświetlany jest rząd polecanych przez CANAL+ treści, a w dalszej kolejności zobaczymy zestawienie aplikacji firm trzecich. Jeszcze niżej, żywcem wyciągnięte z aplikacji CANAL+ są kategorie treści obecnych w katalogu platformy online.

Android TV, aplikacje, oferta CANAL+

Rozwijane po lewej stronie menu kładzie nacisk na ofertę platformy, co nie jest oczywiście żadnym zaskoczeniem.  Sekcja "Moje aplikacje" to jedyny sposób na dotarcie do treści z innych usług, jak Netflix, YouTube czy Facebook Watch. Ale CANAL+ preinstaluje także własną appkę CANAL+ Premiery, gdzie do wypożyczenia mamy nowości filmowe i klasyki (do wyboru około 800 tytułów).

Drogie kina, nie czas umierać. Nowy Bond nie trafi na VOD – to byłaby katastrofa

Nie sposób przy tej premierze nie przypomnieć aktualnej oferty usługi CANAL+ przez Internet. Prezentuje się ona następująco:

  • FREE – pakiet darmowy, który udostępnia biblioteki treści z kanałów tematycznych CANAL+ dla każdego użytkownika
  • FILM – dla fanów dobrego kina i seriali. Premiery największych hitów kinowych oraz najpopularniejsze polskie i światowe seriale. Dostęp do kanałów na żywo oraz treści na życzenie od nadawców, takich jak CANAL+, HBO czy Filmbox (50 zł)
  • SPORT – stworzony dla kibiców. Transmisje najważniejszych wydarzeń sportowych z Polski i ze świata. To piłka nożna na najwyższym poziomie: Premier League, Bundesliga, LaLiga, Serie A, PKO BP Ekstraklasa. W pakiecie dostępny jest także żużel (w tym m.in. PGE Ekstraliga - najlepsza żużlowa liga świata), F1, piłka ręczna, NBA, sporty walki i magazyny sportowe. Największe sportowe emocje gwarantują: CANAL+, CANAL+ SPORT, Eleven Sports, Sportklub
    HD i Fightklub HD (50 zł)
  • FUN&INFO – dla każdego. Newsy, dokumenty, lifestyle, muzyka i programy rozrywkowe dla całej rodziny. Programy informacyjne z Polski i całego świata, najlepsza rozrywka i bogata kolekcja dokumentalna od takich nadawców kanałów, jak TVN24, National Geographic, Paramount czy FOX (25 zł)
  • KIDS – dla dzieci. Znane i kochane przez dzieci w każdym wieku animacje, bajki i programy. Bogata kolekcja od zaufanych nadawców kanałów jak m.in. Minimini+, Cartoon Network, Disney, Nickelodeon Play (10 zł)

Jakość wideo CANAL+ online - czekamy na 4K

Treści można oglądać w jakości HD (do 1080p) z wyborem ścieżki dźwiękowej oraz napisów (jeśli dostępne). Aplikacje na smart TV oferują tryb picture-in-picture. Bez problemu przewinąć można każdy oglądany program, a niektóre materiały są dostępne do odtworzenia na żądanie w ciągu 14 dni od emisji.

Największą nieobecną w ofercie CANAL+ była do tej pory jednak rozdzielczość 4K. Pomimo emisji wielu filmów, seriali i programów dokumentalnych na kanale CANAL+ 4K Ultra HD, a przede wszystkim produkcji własnych treści w tej rozdzielczości, usługa online nie oferowała treści w 4K. Według zapowiedzi platformy ma to się zmienić w najbliższych tygodniach. Czyżby CANAL+ szykował dla nas prezent na Mikołajki lub Święta Bożego Narodzenia? Im wcześniej, tym lepiej.

Jak działa dekoder CANAL+ 4K BOX?

Dekoder CANAL+ 4K BOX  ma nie lada zadanie na polskim rynku, ponieważ musi zmazać plamę po poprzednim urządzeniu, które przygotował CANAL+ wspólnie z Playerem, a dodatkowo na rynku obecna jest silna konkurencja ze strony przystawek z Android TV. Wybranie tej platformy było jednak właściwym wyjściem, ponieważ dzięki temu urządzenie oferuje wszechstronność systemu z dostępem do dość szerokiej oferty aplikacji w Google Play. CANAL+ nie blokuje instalacji dodatkowych aplikacji serwisów VOD, jak Netflix, Prime Video, HBO GO i inne. Można z nich korzystać tak samo, jak na każdej innej przystawce.

W zestawie z dekoderem otrzymujemy zasilacz i pilot wyposażony w mikrofon. Jest on skromnych rozmiarów i wygodnie leży w dłoni. Na froncie nie uświadczymy zbyt dużej liczby przycisków - umieszczono tu tylko te, które są raczej niezbędne do nawigacji po interfejsie, włączania/wyłączania dekodera oraz obsługi głosowej.

Android TV, którego możecie nie poznać

CANAL+ wprowadził jednak pewne modyfikacje w wygląd Android TV, jeśli chodzi o ekran domowy. Nie znajdziemy tu klasycznego widoku ze skrótami do aplikacji i polecanymi przez nie treściami, lecz interfejs znany z aplikacji CANAL+ na Android TV. Po lewej stronie obecne są skróty do polecanych seriali i filmów, kanałów na żywo, a także listy tytułów dodanych do ulubionych. Tutaj też znalazła się dodatkowa pozycja prowadząca nas do sekcji z aplikacjami. Domyślnie są tam już aplikacje Google oraz PREMIERY CANAL+ (wypożyczalnia VOD) oraz Netflix. Nie udało mi się w domyślny sposób zmienić kolejności ikon (dłuższe przytrzymanie), więc albo taka możliwość nie została przygotowana, albo wymagane jest wykonanie innej kombinacji.

Najważniejszym pytaniem dotyczącym urządzenia CANAL+ jest oczywiście to dotyczące wydajności i stabilności działania. Specyfikacja sprzętu nie jest z najwyższej półki, ale na przestrzeni tygodnia CANAL+ 4K BOX nie odmówił mi posłuszeństwa i reagował na wszystkie polecenia. Byłem zaskoczony tym, jak płynnie działają system oraz aplikacje (trzecie), bo urządzenia od operatorów raczej nas do tego nie przyzwyczaiły. Trudno powiedzieć, czy instalacja większej liczby aplikacji/gier spowolni działania dekodera, ale nic na to nie wskazuje.

Tydzień z telewizją przez Internet

Telewizja przez Internet to określenie, z którego korzystamy od dłuższego czasu, ale tak naprawdę dopiero ostatnie lata przyniosły nam urządzenia, które zastępują klasyczne dekodery (kablówka, satelita) i pozwalają oglądać telewizję na telewizorze używając połączenia internetowego. W niektórych sytuacjach nie są potrzebne, bo oferowane są aplikacje dla smart TV, ale te nie są aż tak powszechne i raczej powstają z myślą o konkretnych grupach kanałów (Eleven Sports, Eurosport).

Oferta programowa nie pokrywa się w 100% z tą w klasycznej telewizji, ale różnice są coraz mniej zauważalne. Mimo to, nawet jeśli dany program jest dostępny online, to w dalszym ciągu możemy natrafić na przerwy w emisji, ponieważ wynika to z kwestii licencyjnych. Nawet możemy znaleźć się w sytuacji, gdy dane treści nie będą emitowane online i nie ma sposobu, by takie okoliczności przewidzieć, ponieważ w żaden sposób nie jest to odnotowane w programie TV na dekoderze. Są to pojedyncze incydenty, ale zdarzają się.

Telewizja przez Internet potrafi sprawić niespodziankę

Poza tym telewizja przez Internet od CANAL+ wypada dość korzystnie, a kwestia dekodera niewiele tu zmienia, ponieważ mamy do czynienia z tą samą aplikacją, którą opisywaliśmy na premierę usługi na Android TV. Oferuje ona szybki przegląd właśnie nadawanych programów, wygodne przełączanie pomiędzy kanałami, a także jednoczesne oglądanie do czterech różnych kanałów na podzielonym ekranie. Jeśli są dostępne, to w podręcznym menu wybierzemy inne wersje językowe audio oraz napisów, a możliwość cofnięcia lub odtworzenia na żądanie już wyemitowanych programów to coś, co może przydać się bardziej niż sądzimy.

Z jakością materiałów nie będą mieć problemu osoby z ekranami poniżej przekątnej 45 cali, zaś na większych nieco bardziej widoczna staje się kompresja i niższa rozdzielczość części programów (zazwyczaj 720p). Nie odnotowałem spadków jakości, co dobrze świadczy o nadawcy, ale i dostawcy Internetu, bo tutaj zależni jesteśmy także od niego. Wyczekuję dodania wsparcia dla 4K przez CANAL+, żeby móc ocenić ich ofertę live oraz na życzenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu