Świat

Buzz pokazuje innym twoje kontakty z gmaila (jeśli nie przestawisz domyślnych ustawień)!

Grzegorz Marczak
53

Serwis businessinsider.com zwrócił moją uwagę na jedną bardzo moim zdaniem poważną wadę Google Buzz. Otóż po aktywowaniu buzz na swoim koncie, domyślnie w naszym profilu google wyświetlana jest lista osób które "obserwujemy" - a tak naprawdę jest to lista naszych kontaktów zarówno z Gmaila jak równi...

Serwis businessinsider.com zwrócił moją uwagę na jedną bardzo moim zdaniem poważną wadę Google Buzz. Otóż po aktywowaniu buzz na swoim koncie, domyślnie w naszym profilu google wyświetlana jest lista osób które "obserwujemy" - a tak naprawdę jest to lista naszych kontaktów zarówno z Gmaila jak również dane osób z którym rozmawialiśmy przez chat!

Oto jak wygląda nasz profil google po aktywacji buzz:O ile w klasycznych serwisach społecznościowych upublicznienie listy tak zwanych "znajomych" nie jest pewnie problemem o tyle w przypadku Gmaila mowa jest o naprawdę bliskich nam osobach, rodzinie, przyjaciołach itp. Nie wszyscy mogą chcieć pokazać całemu światu, że kowalski czy kowalska jest osobą z którą często korespondujemy (niektórzy wręcz wolą to ukryć przed innymi znajomymi z listy kontaktów :) ). Niestety Buzz domyślnie pokazuje te informacje w naszym profilu Google dopóki ich ręcznie nie wyłączymy.

Co trzeba zrobić aby w naszym profilu te informacje się nie pokazywał? Należy wejść w edycję profilu Google i zakładce o mnie (pierwsza od lewej) zaraz obok zdjęcia odznaczyć opcję : Wyświetl listę osób, które obserwuję, oraz osób, które mnie obserwują.

W całej tej sytuacji najbardziej zaskakujący jest fakt, że Google informując nas o tym, że nasz profil w Google musi być publiczny i że będzie zawierał zdjęcie oraz nasze imię i nazwisko nie ma słowa o tym, że pokażemy również światu imiona, nazwiska i adresy email naszych osobistych kontaktów z gmail-a.

Warto też dodać, że nie jest to przeoczenie ze strony Google - podobno ludzie od Buzz twierdzą, że ustawienie udostępniania tych informacji jest z premedytacją domyślne po to aby inni mogli łatwiej znaleźć osoby które można śledzić (czyli kontakty naszych znajomych).

Możliwe, że dla wielu osób to co powyżej opisałem nie jest specjalnym problemem - ja jednak wolę sam decydować o tym kto widzi ok 90 osób z którym się najczęściej kontaktuję i wymieniam mailami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle buzz