Wywiady

Brian Wong o Kiip - jednym z najskuteczniejszych systemów mobilnej reklamy

Jan Rybczyński
Brian Wong o Kiip - jednym z najskuteczniejszych systemów mobilnej reklamy
3

Rozmawiamy z Brianem Wongiem, twórcą Kiip, platformy reklamowej, która generuje 139 razy większe zaangażowanie wśród konsumentów, niż zwykła reklama mobilna

Brain Wong jest jedną z najmłodszych osób na świecie, która pozyskała finansowanie venture capital. Jego firma Kiip, która skupia się na reklamie mobilnej, została uznana przez Forbes jako jedną z czterech firm złamujących się reklamą w sieci, wartą obserwowania. Przed wystąpieniem na infoShare zadaliśmy Brianowi kilka pytań.

Możesz powiedzieć jak działa Kiip i czym różni się od innych rodzajów reklamy?

Produkty Kiip bazują na mobilnych „momentach” i te właśnie momenty mają znacznie, ponieważ wskazują prawdziwe zachowania  konsumentów w czasie rzeczywistym, w ich codziennym życiu. Podczas gdy większość platform używa treści, aby profilować konsumentów, Kiip oferuje inne podejście polegające na celowaniu w zachowania konsumentów i nagradzaniu ich w momencie kiedy angażują się w korzystanie z  gier i aplikacji. Stosując Kiip marki są w stanie wykorzystać momenty wraz z ich kontekstem, aby uzyskać większe zaangażowanie swoich klientów, co w efekcie przyczyni się do rozwoju branży reklamowej, przez dawanie konsumentom rzeczy faktycznie satysfakcjonujących.

 

Wykorzystywanie „Monetów”, jak Kiip je określa, na urządzeniach mobilnych, jest ciekawym i inspirującym pomysłem. Jednak droga od idei, nawet najbardziej przełomowej, do faktycznego, działającego produktu i zarabiania pieniędzy jest długa i wyboista. Kto wile ile świetnych pomysłów nie zostało zrealizowanych. Co pomogło ci przejść od samej koncepcji do działającego produktu?

Zbudowaliśmy naprawdę świetny zespół ludzi, których nazywamy Kiipers. Te osoby wspierają wizję naszej firmy i pomagają przekuć ją na rzeczywistość. Co prawda ta podróż była nierozerwalnie związana z wieloma próbami i błędami, jednak przez lata znaleźliśmy sposób na sukces, stawiając na pierwszym miejscu konsumentów (Brian Wong użył tutaj odniesienia do nazwy swojej marki “kiiping”).

Czy Kiip ma wytyczne jak wykorzystywać „momenty” i jak je nagradzać? Czy są jakieś zabezpieczenia przed nadużyciem systemu? Jestem pewien, że nawet taki błyskotliwy pomysł można obrócić w irytację użytkowników, gdy będziemy ich ciągle nagradzać za trywialne osiągnięcia. Wszystko ma swoje ograniczenia, wymaga smaku, zwłaszcza w reklamie.

Sprawdzamy wiele elementów, aby się upewnić, że Kiip jest zawsze zaskakujący i przyjazny dla użytkownika. Jako przykład - Kiip upewnia się, że użytkownik widzi daną nagrodę tylko raz, aby uniknąć powtarzalności i w efekcie zirytowania. Dodatkowo, jeśli użytkownik nie wykorzysta pięciu kolejnych nagród, zakładamy, że nie chce ich otrzymywać i przestajemy je podsyłać. To tylko wybrane przykłady, jedne z wielu rzeczy, które robimy aby konsument był na pierwszym miejscu, a efekt pozytywnego zaskoczenia był utrzymany.

Czy uważasz, że jest możliwe, aby niektórzy deweloperzy i marki, które mogą nadużywać Kiip, mogły zepsuć ten system, tak jak reklamy typu pop up zrujnowały klasyczne strony w internecie?

Nie. Kiip blisko współpracuje z markami i deweloperami, aby się upewnić, że nagrody są zawsze wysokiej jakości, jak i są mile widziane i istotne dla użytkowników. Kiedy marki i deweloperzy współpracują ze sobą i z Kiip, użytkownicy są zadowoleni i zaangażowani w treść, którą otrzymują. To sytuacja typu win-win-win.

Skąd deweloperzy mają wiedzieć kiedy wykorzystać nagrodę dla konsumentów, a kiedy tego nie robić?

Kiip dostarcza szczegółowe wytyczne, pozwalające zidentyfikować momenty godne nagrody, do wykorzystania w aplikacjach deweloperów, które pozwolą zwiększyć przychód i zatrzymać użytkowników na dłużej.

Przypuszczam, że system można wykorzystać na dwa sposoby – dając częściej mniejsze nagrody, wzmacniając w ten sposób nawyki i wynagradzając wytrwałość, albo czekając na rzadkie, epickie zwycięstwo, nagradzając je specjalną nagrodą, wspomaganą przez poczucie faktycznego osiągnięcia czegoś istotnego. Czy dobrze się domyślam? Kiedy użyć jakiej techniki?

Nasze nagrody nie są mierzone przez wielkość – Kiip dystrybuuje nagrody bazując na tym jak istotne są dla konsumenta w danej chwili, oraz jak prawdopodobne jest, że odbiorą i wykorzystają nagrodę.

Czy badania nad warunkowaniem instrumentalnym Skinnera i inne teorie wywodzące się z psychologii były brane pod uwagę?

Warunkowanie instrumentalne, które badał  Skinner nie jest istotne dla działania Kiip. Nie ma klucza według którego konsumenci mogą przewidzieć kiedy i jaką nagrodę otrzymają, co wzmacnia poczucie pozytywnego zaskoczenia.

Czy możesz podać konkretne liczby, o ile Kiip jest skuteczniejszy, niż zwykła reklama?

Według badania przeprowadzonego przez Nielsena, wyniki osiągane przez Kiip przebijają benchmarki świadomości na urządzeniach mobilnych dziewięciokrotnie. Średni CTR (Współczynnik klikalności - ang. click through rate) dla urządzeń mobilnych to 0,1%. Zaangażowanie generowane przez Kiip to 14% - to 139 razy więcej!

Czy Kiip jest dobrym rozwiązaniem dla każdego rodzaju reklamowanego produktu, w każdej sytuacji?

Tak. Nasze rozwiązania rozciągają się na wszystkie cele spektrum marketingowego – świadomość, reagowanie i lojalność. Część naszych najbardziej efektywnych partnerów funkcjonuje w CPG (produkty szybkozbywalne), sprzedaży i rozrywce.

Jakie jest temat Twojego wystąpienia na infoShare?

Moje wystąpienie na infoShare będzie dotyczyło innowacji w technologii oraz tego jak poszczególne trendy zmieniają reklamę i marketing. Poruszę również kwestie swojej działalności przedsiębiorczej z przeszłości.

Czy masz wskazówki dla ludzi z dobrymi pomysłami, ale będącymi jeszcze przed ich realizacją?

Zapisuj swoje pomysły i rozmawiaj o nich z ludźmi, którym ufasz, oraz z osobami mądrzejszymi od ciebie, ale nie czekaj z realizacją do momentu, w którym rozpracujesz wszystko w najdrobniejszych szczegółach.

Czy masz jakieś plany na przyszłość, którymi możesz się z nami podzielić? Rozwój Kiip, albo inne nowe projekty?

Rozwijamy się w kierunku nagród funkcjonujących w wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Wyobraź sobie, że spoglądasz przez aparat i znajdujesz w swoim toczeniu nagrodę. Dodatkowo przyglądamy się angażującym mediom i podłączonym urządzeniom, uwzględniając autonomiczne samochody, inteligentne szczoteczki do zębów, czy telewizory podłączone do internetu. Te nowoczesne urządzenia ukształtują to jak odczuwamy chwile, czyli momenty i prześlą najwłaściwsze komunikaty od marek do konsumentów.

Dziękuję za rozmowę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wywiadInfoSharerozmowa