22

Bo WordPress podbija świat – za nami pierwszy WordUp w Lublinie

WordUp dotarł na wschód Polski – seria spotkania skupiona wokół darmowego narzędzia do zarządzania treścią miała swój początek w Lublinie w piątkowy wieczór. Organizatorzy i prelegenci stanęli na wysokości zadania zapraszając chętnych do uroczej kawiarni i serwując sporą dawkę praktycznej wiedzy oraz wskazówek związanych z budowaniem i prowadzeniem bloga czy strony. Sympatyczny Justin Bieber, Justin […]

WordUp dotarł na wschód Polski – seria spotkania skupiona wokół darmowego narzędzia do zarządzania treścią miała swój początek w Lublinie w piątkowy wieczór. Organizatorzy i prelegenci stanęli na wysokości zadania zapraszając chętnych do uroczej kawiarni i serwując sporą dawkę praktycznej wiedzy oraz wskazówek związanych z budowaniem i prowadzeniem bloga czy strony.

Sympatyczny Justin Bieber, Justin Timberlake, Kobe Bryant, Rolling Stones, Jay Z, Sylvester Stallone – oto przykłady oficjanych stron internetowych, które oparte są o WordPressa. To proste narzędzie znajduje zastosowanie w tak wielu sytuacjach, że może posłużyć do uruchomienia prostego bloga, ale i rozbudowanego portalu. Sięgają po niego osoby rozpoczynające swoją przygodę z blogowaniem ale i ci, którzy budują strony na zamówienia, nie raz dużych firm. Nic więc dziwnego, że takie spotkania jak WordUp czy WordCamp cieszą się sporym zainteresowaniem, a w Sieci startują kursy omawiające krok po kroku proces budowy strony opartej o WP. W końcu co piąta strona w Internecie jest już o niego oparta.

09-WordUpLublin-TK1093

16-WordUpLublin-TK1121

Do tej pory WordUp-y odbywały się w następujących miastach: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Szczecinie. Lublin jest najmniejszym pod względem liczby ludności miastem z całego tego zestawienia, lecz ambicje i chęci działających tu na co dzień ludzi nie odstają od reszty kraju. Piątkowy wieczór był nieco feralnym terminem, ze względu na hitowe spotkanie Holandii z Hiszpanią na brazylijskim mundialu, lecz mimo to na spotkaniu pojawiło się około 30 osób. Zapoznaliśmy z wystąpieniami Patryka Omiotka, Jakuba Miziołka i Piotra Bieleckiego.

Patryk omówił argumenty przemawiające za WordPressem, które można wykorzystać w rozmowie na temat strony firmowej oraz takie narzędzia jak Modernize czy Visual Composer – obydwie nazwy obiły mi się już o uszy. Wtyczka JSON REST API była tematem wystąpienia Jakuba – ma ona wkrótce stać się częścią integralną WordPressa i pozwolić na szybkie pobieranie i aktualizowanie danych prostymi zapytaniami HTTP. Piotr poruszył bardzo szeroką tematykę prowadzenia bloga firmowego, omówił czym różni się „blog” od „blogaska” oraz tym, jakie działania powinniśmy podejmować popularyzując blog w mediach społecznościowych.

Po tych trzech wystąpieniach nadszedł czas na tak zwaną „część nieoficjalną”, czyli luźne rozmowy wszystkich uczestników wydarzenia. Niestety tym razem nie mogłem wziąć w nich udziału, ale z pewnością przy następnej okazji – kolejnego WordUp’u – postaram się w nich uczestniczyć. A odnośnie kolejnego wydarzenia i pomysłu na to, które już się odbyło zapytałem inicjatora spotkań Szymona Skulimowskiego, autora bloga WPNinja.pl.

03-WordUpLublin-TK1064

33-WordUpLublin-TK1181

02-WordUpLublin-TK1056

Pomysł na zorganizowanie spotkania w Lublinie pojawił się parę miesięcy temu. Miałem okazję być na wcześniejszych spotkaniach w innych miastach, zarówno jako uczestnik jak i prelegent i bardzo udzielił mi się entuzjazm i pozytywna energia, które tam panują. Razem z bratem Stanisławem Skulimowskim i Karolem Trybulskim postanowiliśmy, że także w Lublinie warto coś takiego zorganizować i tym samym zacieśnić więzy między lokalną społecznością skupioną wokół WordPressa.(…) Pierwszy lubelski WordUp nie był idealny, mieliśmy parę potknięć i jesteśmy tego świadomi. Mamy jednak masę pomysłów jak moglibyśmy wszystko usprawnić począwszy od kwestii organizacyjnych aż po formę i tematykę spotkań. W każdym razie nie zastanawiamy się już czy zorganizować następne spotkanie tylko kiedy.

W mojej ocenie na spotkaniu nie zabrakło tego, czego zabraknąć nie mogło – świetnej atmosfery. Ta udzieliła się wszystkim obecnym na pierwszym WordUp’ie w Lublinie i mam nadzieję, że towarzyszyć nam będzie na kolejnych.

Autorem zdjęć jest Tomasz Kulbowski.