7

Play za 19,99 zł miesięcznie pomoże Ci uchronić Twoje dziecko przed dostępem do patotreści na YouTube

Dostęp nieletnich osób do patotreści na YouTube to temat, który ciągnie się od bardzo dawna i nadal nie widać rozwiązania tej kwestii. Tworzone są więc aplikacje, które w sposób „siłowy” pomagają rodzicom na walkę z tym szkodliwym dla najmłodszych zjawiskiem.

Z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że aż 84% badanej młodzieży w wieku 13–15 lat przyznaje, że słyszało o patotreściach, a 37% deklaruje, że ogląda takie materiały. Niemal co drugi nastolatek (43%) ma kontakt z patotreściami przynajmniej raz w tygodniu.

To trochę nijak się ma do wyników badania NASK „Rodzice nastolatków 3.0”, z których płynie przekaz, że tylko 23,4% nastolatków przyznaje oglądanie patotreści na YouTube, a jedynie 11,8% rodziców potwierdza styczność swoich pociech z patostreamingem.
(Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Problem więc jest dużo szerszy niż mogłoby się wydawać. Dlatego Play zdecydował się na aktualizację aplikacji mobilnej Bezpieczna Rodzina, która rozszerza dość znacznie możliwości kontroli dostępu do sieci i treści z jakich dzieci korzystają na smartfonie.

Nowa wersja aplikacji Bezpieczna Rodzina pozwala w jednym miejscu sprawdzać lokalizację dziecka i ochronić go przed szkodliwymi treściami w sieci.

Jeśli chodzi o lokalizację, usługa Bezpieczna Rodzina w wersji Standard, która kosztuje 9,99 zł miesięcznie, umożliwia korzystanie z niej na jednym urządzeniu i ustaleniu trzech bezpiecznych stref dla dziecka. Po ich przekroczeniu wysyłany jest do rodziców alert z taką informacją wraz z bieżącą lokalizacją. Dodatkowo można tu sprawdzić lokalizację dziecka do jednego dnia wstecz.

W przypadku ochrony dziecka w sieci wersja Standard jest dość okrojona, pozwala jedynie ustawić limity na korzystanie z aplikacji na smartfonie przez dziecko.

W wersji Premium za 19,99 zł jest już bardziej rozbudowana. Można tu włączyć ochronę na trzech urządzeniach i ustawić w nich 5 stref bezpieczeństwa, sprawdzanie lokalizacji do 7 dni wstecz oraz wyświetlać historię przeglądanych stron www oraz oglądanych materiałów na YouTube. Dodatkowo można w nagłych przypadek zablokować dziecku korzystanie ze smartfona.

Z kolei ochrona dziecka w internecie ułatwia zarządzanie czasem, które dziecko spędza korzystając ze smartfona. Pozwala ustalić dzienne limity i chronić przed nadmiernym spędzaniem czasu przed ekranem. W prosty sposób można skonfigurować z jakich aplikacji może korzystać dziecko i ile czasu może poświęcić danej aktywności. Co więcej, umożliwia sprawdzenie jakie odwiedzało strony czy jakie filmy oglądało w aplikacji YouTube. A w razie potrzeby może też zdalnie zablokować telefon dziecka z dedykowaną informacją od rodzica – na przykład „pora spać” lub „najpierw posprzątaj swój pokój”.

Usługa Bezpieczna Rodzina dostępna jest w ofertach abonamentowych, MIX i na kartę. Aplikacja dla rodziców dostępna jest na systemy Android i iOS, z kolei dla dziecka jedynie na smartfony z Androidem. W pierwszym miesiącu wersja Standard i Premium dostępna jest za darmo. Więcej o usłudze przeczytacie na dedykowanej jej stronie Play – Bezpieczna Rodzina.

Źródło: Blog Play.