Felietony

Arkusz kalkulacyjny z Google Docs wreszcie otrzymał nowe komentarze, tak przydatne podczas współpracy

Jan Rybczyński
Arkusz kalkulacyjny z Google Docs wreszcie otrzymał nowe komentarze, tak przydatne podczas współpracy
2

Kiedy planuję stworzyć dokument z udziałem osób, z którymi nie mogę się spotkać osobiście, chętnie sięgam po Dokumenty Google. Zamiast wielokrotnie przesyłać mailem kolejne wersje dokumentu, wszyscy edytują go on-line. Ponieważ zwykle dokument edytowany jest o różnych porach, przez różne osoby, bard...

Kiedy planuję stworzyć dokument z udziałem osób, z którymi nie mogę się spotkać osobiście, chętnie sięgam po Dokumenty Google. Zamiast wielokrotnie przesyłać mailem kolejne wersje dokumentu, wszyscy edytują go on-line. Ponieważ zwykle dokument edytowany jest o różnych porach, przez różne osoby, bardzo pomocny okazuje się system komentarzy, który pozwala oznaczyć określony fragment tekstu i dodać swoją uwagę na jego temat. Powiadomienia o komentarzach przychodzą na maila i każdy z nich może przekształcić się w osobną konwersację na określony temat, a po wszystkim można zaakceptować sugestię i zamknąć dany dialog. Funkcja ta znana z edytora tekstu i prezentacji trafiła właśnie do arkusza kalkulacyjnego.

Komentarze można dodawać do poszczególnych komórek. Jeśli komórka zawiera komentarz, sygnalizuje to mały, pomarańczowym trójkątem w prawym górnym rogu. Po najechaniu kursorem wyświetli się cała dyskusja dotycząca danego pola. W dużych arkuszach łatwo można przegapić ważne uwagi, dlatego na dole ekranu znajduje się również informacja o ilości koemnatrzy w całym dokumencie, a najechanie na nią myszką spowoduje wyświetlenie wszystkich uwag.

Jak zwykle, gdy chcemy zwrócić się z pytaniem do konkretnej osoby, możemy wymienić jej imię poprzedzając plusem, aby uwzględnić je w dyskusji i podesłać im powiadomienia na maila. Na komentarz można odpowiedzieć prosto ze swojej skrzynki pocztowej Gmail.

Jeśli mamy dokumenty, które zawierają starszą wersję komentarzy, nie umożliwiającą dyskusji, zostaną one zachowane w postaci notatek, oznaczonych czarnym trójkątem w rogu danej komórki. Można też ręcznie dodawać nowe notatki.

Chociaż Dokumenty Google nie posiadają wielu bardzo zaawansowanych opcji, znanych z pełnoprawnych pakietów biurowych, instalowanych na naszych komputerach, zdecydowanie wystarczają mi w większości przypadków, a podczas zdalnej współpracy są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o wygodę, chociażby za sprawą integracji ze skrzynką pocztową Gmail

Więcej informacji na oficjalnym blogu Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlekomentarzegoogle docs