Felietony

Apple udało się zrobić super bezpieczny system mobilny, Google ma za to poważny problem

Grzegorz Marczak
Apple udało się zrobić super bezpieczny system mobilny, Google ma za to poważny problem
45

Ciekawy artykuł dotyczący bezpieczeństwa systemów mobilnych został opublikowany na stornie viruslist.pl należącej do Kasperky Lab. Dane zawarte w tym artykule pokazują, że iOS mimo dużego udziału w rynku jest praktycznie rzecz biorąc systemem bezpiecznym w przeciwieństwie do Androida, który stał się...

Ciekawy artykuł dotyczący bezpieczeństwa systemów mobilnych został opublikowany na stornie viruslist.pl należącej do Kasperky Lab. Dane zawarte w tym artykule pokazują, że iOS mimo dużego udziału w rynku jest praktycznie rzecz biorąc systemem bezpiecznym w przeciwieństwie do Androida, który stał się celem ataków twórców złośliwego oprogramowania. W roku 2011 aż 65% szkodliwych aplikacji było stworzonych dla mobilnego systemu Google.

Niestety Google na chwilę obecną przy obcym ekosystemie jest praktycznie bezradne i bardzo trudno mu będzie poprawić się w kwestii bezpieczeństwa. Dopuszczając możliwość zdecentralizowanej dystrybucji aplikacji utraciło jednocześnie kontrolę nad tym co się dzieje.

Co jest jednak bardziej przerażające to fakt jak naprawdę prostackie metody są wykorzystywane przez twórców złośliwego oprogramowania. Na Androidzie wystarczy im bowiem zgoda użytkownika na instalacje i droga do wysyłania na przykład płatnych SMS-ów stoi otworem. Oczywiście można powiedzieć, że to wina użytkownika - niestety statystyki nie będą pokazywać kto jest winny tylko gdzie jest bezpieczniej.

Okazuje się więc, że również w obszarze bezpieczeństwa zamknięty system i kontrolowany całkowicie przez Apple wygrywa w starciu z otwartym oprogramowaniem. Smutna to trochę rzeczywistość bo mimo iż uważam, że ścisła kontrola nie sprzyja rozwojowi to jednak Apple pokazuje, że jest efektywne nie tylko w kontroli jakości ale też w aspektach związanych z bezpieczeństwem. Innowacyjności aplikacjom na iOS też nie można wiele zarzucić.

Gdzie są więc dziś te zalety otwartego oprogramowania? Moim zdaniem jedną z nich jest wieloplatformowość i standardy pozwalające na budowanie uniwersalnych programów. To właśnie te elementy otwartego oprogramowania stara się promować Mozilla w swoim nowym systemie mobilny.

Pytanie tylko czy właśnie bezpieczeństwo nie będzie w przyszłości ważnym elementem, który użytkownicy będą brać pod uwagę przy zakupie telefonu z konkretnym systemem operacyjnym?

Ps. Przypomnę, że Kaspersky Lab podczas Generation Mobile będzie omawiał dokładnie tematykę bezpieczeństwa urządzeń mobilnych

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu