3

Apple News to jednak niewypał? Dyrektor New York Times mówi, dlaczego gazeta wycofała się z platformy

new york times apple news
New York Times jest pierwszym dużym medium które zdecydowało się zerwać współpracę z Apple News. Oto powody, jakie przedstawił dyrektor gazety.

Wychodzi na to, że tradycyjne media wciąż jeszcze nie odnalazły się w skomplikowanej dla nich cyfrowej rzeczywistości. Jednym z (jakby się wydawać mogło) dobrych rozwiązań było wejście w partnerstwo z firmami takimi jak Google czy Apple. W ramach Apple News czytelnicy dostają bowiem spersonalizowane newsy z szeregu interesujących ich mediów. Dla redakcji oznacza to ruch, dla czytelników – wygodny sposób na zapoznawanie się z treściami swoich ulubionych tytułów, a twórcy aplikacji zarabiają na prowizjach np. za subskrypcję. Sytuacja z gatunku win – win – win? No nie do końca. Po latach z uczestnictwa w Apple News rezygnuje jedna z największych amerykańskich gazet – New York Times. Dlaczego?

Apple nie traktuje wydawnictw fair – twierdzi New York Times

Wczoraj przedstawiciel gazety ogłosił, że ze względu na to, iż Apple nie pozwala NYT działać tak, jak się do wydawnictwu podoba, kończy ono współpracę z Apple News.

Podstawą zdrowej współpracy między The Times a platformami jest odsyłanie czytelników czytelników bezpośrednio do naszych czasopism, gdzie mamy kontrolę nad tym, jak prezentowane są nasze treści, jak prowadzone są interakcje z naszymi czytelnikami i gdzie obowiązują nasze zasady biznesowe

– COO New York Times Meredith Kopit Levien

Co tak naprawdę stoi za tym stwierdzeniem – ciężko powiedzieć. W kuluarach mówi się, że kością niezgody pomiędzy firmami był fakt, że dochody NYT w dużej mierze opierają się na subskrypcjach. Jeżeli natomiast czytelnicy kupili subskrypcję za pośrednictwem Apple News (co wymusza Apple), to firma od każdego zakupu potrąca sobie 30 proc. prowizji i jest to zysk, z którego stratą NYT nie mógł się pogodzić, będąc przyzwyczajonym do zgarniania „całej puli”. Ktoś w New York Times najwyraźniej policzył, że bardziej im się opłaca działać poza systemem. Powstaje więc pytanie.

new york times apple news

Czy New York Times wykonał dobry ruch?

Zarówno Apple, jak i NYT mogą stracić i zyskać na takim ruchu. Apple traci, ponieważ część czytelników lubiących NYT może nie  mieć powodu do korzystania z platformy. Poza tym – śladem NYT mogą pójść także inne wydawnictwa, które bazują na subskrypcjach. Times też jednak dużo ryzykuje – Apple News to baza 125 mln czytelników, obok której ciężko przejść obojętnie. Z drugiej jednak strony – uwolnienie się od prowizji Apple i to dodatkowe 30 proc. zysków może być tym, czego firma w tym momencie potrzebuje. Jeżeli jednak czasopismo popadnie w tarapaty finansowe – wygra Apple, ponieważ będzie to znak dla innych, że jeżeli chcą zarabiać, muszą przystać na warunki firm jak Apple.

Jaka będzie przyszłość New York Times – tego nikt nie wie. Jednak warto przyglądać się co robią inne wydawnictwa dostępne przez Apple News. Najbliższe pół roku może być bowiem kluczowym okresem platformy.

Źródło: BusinessInsider