Apple

Apple kupuje Anobit. Czy 500 mln dolarów wystarczy, aby pozbyć się dysków HDD?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Apple kupuje Anobit. Czy 500 mln dolarów wystarczy, aby pozbyć się dysków HDD?
12

Anobit to izraelska firma specjalizująca się w rozwijaniu technologii pamięci flash. Rozwiązania tej firmy, wykorzystywane są w takich produktach Apple jak iPhone, iPod, iPad czy też MacBook Air. Jak donoszą media, Apple zakupiło Anobit za około 0,5 mld dolarów. Dokładna kwota nie jest znana. Według...

Anobit to izraelska firma specjalizująca się w rozwijaniu technologii pamięci flash. Rozwiązania tej firmy, wykorzystywane są w takich produktach Apple jak iPhone, iPod, iPad czy też MacBook Air. Jak donoszą media, Apple zakupiło Anobit za około 0,5 mld dolarów. Dokładna kwota nie jest znana. Według komentatorów, jest to najwyższa transakcja w historii Apple, przewyższająca nawet zakup NeXT, sprzed 14 lat.

Zakup Anobit ma zapewne umożliwić Apple, produkcje pamięci flash, mocniej sprofilowanych pod kątem produktów tej firmy. Dość prawdopodobne wydaje się również, dążenie koncernu do rezygnacji z mechanicznych dysków twardych. W przeszłość, Apple wielokrotnie pokazywało, że nie ma sentymentów w kwestii rezygnacji ze starzejących się technologii. Wydaje się, że po napędach optycznych, które powoli, ale systematycznie, znikają z komputerów Apple, kolej przyjdzie na dyski HDD.

Pamięci flash nadal są jednak stosunkowo drogie, szczególnie gdy porównamy koszt 1 GB danych. Rozwiązania Anobit wykorzystują jednak technologię MLC (Multi Level Cell) w produkcji pamięci flash. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana w konsumenckich pamięciach, takich jak karty pamięci, pendrive'y czy też pamięci zintegrowanych bezpośrednio w urządzeniach (smartphone'y, tablety lub odtwarzacze multimedialne).

Technologia MLC choć z roku na rok coraz tańsza, powszechnie uważana jest za mniej niezawodną od SLC (Single Level Cell), szczególnie w zastosowaniach profesjonalnych. Rozwiązania Anobit czynią jednak MLC bardziej niezawodnym od typowych produktów wykorzystujących MLC.

Możliwe więc, że Apple chce wykorzystać dyski oparte na technologii MLC w swoich komputerach. Nie sądzę jednak, żeby całkowite przejście na technologię flash, nastąpiło w ciągu najbliższych 3-4 lat. Twardziele mają w sobie jeszcze trochę życia oraz pojemności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

zakupyAppleprzejęciaSSDhdd