Gry

Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 10-1

Kamil Świtalski
60

Zapraszamy na kolejną dawkę autorskiego zestawienia AntyWeb, w którym redakcja wspólnie wybiera swoje gry wszech czasów. Jak to zwykle bywa w przypadku takich rankingów — jest ono kompletnie subiektywne i wiemy, że nie wszyscy się z nami zgodzą w stu procentach. A jakie są Wasze gry wszech czasów?!

#10 Shenmue

Platforma: Dreamcast

Gra-legenda. Sandbox, który w czasie swojej premiery urzekał właściwie każdym swoim aspektem: otwartością świata, następstwem czasu, klimatem małego Japońskiego miasteczka. Do tego otrzymaliśmy jeszcze pakiet barwnych bohaterów, mechanikę walki opartą na silniku Virtua Fighter, a jako kropka nad i — trzymającą w napięciu historię. Świetna gra, która po tych wszystkich latach może drażnić mechaniką, ale cała reszta wciąż zwala z nóg. To jeden z powodów, przez który niesamowicie tęsknię za konsolami Segi...

#9 Baldur's Gate

Platformy: Microsoft Windows, Macintosh

Pierwsze Wrota Baldura od BioWare to ten RPG, który się pamięta i do którego się wraca. W oryginalnej, albo nieco odświeżonej formie — tak naprawdę, to co kto lubi. Jedno jest pewne, tamtejsze wcielenie Zapomnianych Krain czaruje od samego początku. Zasady drugiej edycji Dungeons and Dragons, przystępny kreator postaci, setki zadań, przygód i bohaterów. Główna historia podzielona została na osiem emocjonujących rozdziałów, które charakteryzuje nie tylko świetna mechanika zabawy, ale też wciągająca historia. Dodatkowo przy polskiej wersji językowej dochodzi kultowy już dubbing.

Zobacz też: Gry na PS2 najlepsze

#8 Colin McRae Rally

Platformy: PlayStation, Microsoft Windows, Game Boy Color

Pierwszy Colin McRae Rally od Codemasters to dla mnie kilkaset godzin przejeżdżonych w dzieciństwie w wirtualnych wyścigach. Sezon rajdowy z 1998 roku w pigułce. W sumie w grze znalazło się dwanaście aut (8 + 4 dodatkowe), którymi kierowaliśmy w oparciu o naprawdę zaawansowaną fizykę. Ta, niestety, po latach nie smakuje już równie dobrze — ale mówiąc o starych symulatorach, to jeden z tytułów, którego po prostu nie można pominąć. Tym bardziej, że twórcy zaoferowali nam tryb zabawy wieloosobowej, który wspierał nawet ośmioro graczy jednocześnie — rywalizacji nie było końca!

#7 Mass Effect

Platformy: Xbox 360, Microsoft Windows, PlayStation 3

RPG od BioWare mają specjalne miejsce w sercach wielu graczy. Mimo że sam... tylko je lubię — to jak najbardziej rozumiem, że można być nimi zauroczonym. Ekipa każdorazowo serwuje nam intrygujące światy i zestaw bohaterów, których pamiętamy jeszcze długo po zakończeniu zabawy. W pierwszym Mass Effect zabrali nas w podróż po Drodze Mlecznej, którą rozpoczynamy w roku 2183. Wcielamy się tam w Komandora Shepharda, żołnierza którego zadaniem jest powstrzymanie przed otwarciem portalu, za pośrednictwem którego inne rasy mogą przedostać się do naszego świata. Dobrze zaprojektowana rozgrywka, ciekawy system walki i dobrze napisane dialogi sprawiły, że dla wielu to właśnie Mass Effect jest jedną z najlepszych gier RPG wszech czasów. Jak widać — w redakcji AntyWeb też się z nią lubimy!

#6 Wiedźmin 3: Dziki Gon

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One

Nasza duma narodowa? Niewątpliwie. Ale Wiedźmin 3: Dziki Gon to przede wszystkim fenomenalny RPG z otwartym światem, który kontynuuje historię którą śledziliśmy w poprzedniej części gry. Poszukiwania Ciri, Yennefer i tytułowego Dzikiego Gonu są idealnym pretekstem, by udać się w długą i pełną wrażeń podróż. Olśniewające widoki, przemyślany system walki, fantastyczny system tworzenia eliksirów i spółki, a także ulepszania naszego ekwipunku to dopiero wierzchołek góry plusów, o których można rozmawiać w kontekście trzeciego Wiedźmina. Twórcom udało się stworzyć żywy, plastyczny świat, który nie bez powodu przyciągnął do siebie miliony graczy z całego świata.

#5 Street Fighter 2

Platformy: Automaty, Super NES, Amiga, Atari ST, Commodore 64, ZX Spectrum, DOS, Game Boy, PlayStation, Sega Saturn, PlayStation Portable, PlayStation 2 i inne

Kultowa bijatyka Capcom, która tak naprawdę pokazała jak kreatywne i złożone pod względem mechaniki mogą być bijatyki. To w końcu pierwsza gra wideo, w której gracze mogli korzystać z systemu combosów. Do tego dochodzi szeroka paleta ciosów specjalnych i naprawdę zaawansowany system. Tytuł, który przez te wszystkie lata doczekał się kilkunastu już wersji — z dodatkowymi bohaterami, poprawionym balansem, czy — jak w przypadku tegorocznej edycji na Nintendo Switch — odświeżoną oprawą. To jeden z tych klasyków który zna każdy gracz — i myślę, że przez długi czas się to nie zmieni.

#4 Age of Empires II

Platformy: Microsoft Windows, Mac OS, PlayStation 2

Jeżeli ktoś lubi gry strategiczne — to nie wyobrażam sobie, aby tego tytułu nie znał. Age of Empires II od Ensemble Studios kontynuuje tradycję pierwszej części, serwując nam rozgrywkę najwyższych lotów. Zestaw cywilizacji, kilka kampanii i trybów rozgrywki, edytor map, zabawa wieloosobowa... Druga część Age of Empires oferuje graczom nawet nie setki, a tysiące godzin doskonałej zabawy. Zarówno w swojej pierwotnej wersji, jak i tej nieco odświeżonej, która kilka lat temu pojawiła się na Steamie. Jedna z gier, którą po prostu stać wypada — od siebie dodam, że to tytuł na tyle charyzmatyczny, że potrafi wciągnąć tych, których na co dzień niespecjalnie ciągnie do gatunku!

#3 Heroes of Might & Magic III

Platformy: Microsoft Windows, Macintosh, Linux (PowerPC/x86), iOS, Android

Trzecia odsłona Hirołsów to produkcja, którą na wylot znają nawet ludzie, którzy na co dzień nie grają w gry wideo w ogóle. Turowa gra strategiczna od New World Computing w 1999 roku zawładnęła rynkiem i... właściwie po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością. Zarówno w wersji na komputery, jak i tej ostatniej — która jakiś czas temu zaszczyciła swoją obecnością tablety z Androidem oraz iOS. Masa wyzwań, które cieszą zarówno w zmaganiach ze sztuczną inteligencją, jak i żywymi przeciwnikami. Przez internet i w trybie gorących krzeseł. No i co tu więcej dodać... Nekropolia rządzi! ;)

#2 Grand Theft Auto V

Platformy: PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

Rockstar, podobnie zresztą jak i Blizzard, regularnie zaszczyca nas grami z najwyższej półki. Owszem, czekamy na nie latami — ale kiedy pojawiają się hity takie jak Grand Theft Auto V, to od razu wiadomo, że warto. Bo to jedna z tych gier, które przewróciły rynek do góry nogami i udowodniły, jak otwarte, jak dopracowane, jak różnorodne i dorosłe mogą być gry wideo. To tytuł od którego premiery minęły już blisko cztery lata — a wciąż sprzedaje się jak świeże bułeczki, bijąc kolejne rekordy i wskakując z nimi do... Księgi Rekordów Guinessa! Wirtualne Los Santos na każdym kroku oferuje coś ciekawego, serwując nam dziesiątki zadań pobocznych i nowych mechanik do odkrycia. A kiedy już uporamy się z zadaniami dla pojedynczego gracza — wtedy spokojnie możemy wskoczyć do szalonego świata sieciowych rozgrywek, który cały czas jest niezwykle żywy!

#1 Diablo 2

Platformy: Microsoft Windows, Classic Mac OS, macOS

No i po tych kilku tygodniach dotarliśmy do pierwszego miejsca, które piastuje Diablo 2. Czy to najlepsza gra jaka kiedykolwiek powstała? Nie wiem. Czy to gra wszech czasów? Dla nas — jak najbardziej. Kontynuacja RPG akcji od Blizzard Entertainment w 2000 roku skradło serca graczy na całym świecie — oferując więcej niż poprzedniczka. Pan Grozy powrócił, a my po raz kolejny mamy możliwość przedzierać się między długimi korytarzami, zmiatając wszystkich napotkanych na naszych trasach przeciwników. Twórcy nie tylko popracowali nad oprawą (tym razem do gry dołączyło dużo więcej animacji — także tych związanych z terenem!), ale dodali także nowe klasy postaci, zestaw nowych przedmiotów, przeciwników oraz poziomów trudności. Poprawiono i rozbudowano także tryb zabawy wieloosobowej. Nic dodać, nic ująć — dla nas klasyk i w pełni zasłużone pierwsze miejsce!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot