13

Antyweb na targach IFA w Berlinie – Sony prezentuje swoje nowości

Same targi są jeszcze w fazie przygotowań, ale pierwsze konferencje prasowe się już odbyły. Miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji przygotowanej przez Sony i nie mam wątpliwości, że ta japońska firma stawia nie tyle na jeden produkt, co na cały ekosystem współpracujących i uzupełniających się produktów. Największe nowości obejmują trzy nowe telefony z rodziny Xperia, tablet, […]

Same targi są jeszcze w fazie przygotowań, ale pierwsze konferencje prasowe się już odbyły. Miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji przygotowanej przez Sony i nie mam wątpliwości, że ta japońska firma stawia nie tyle na jeden produkt, co na cały ekosystem współpracujących i uzupełniających się produktów. Największe nowości obejmują trzy nowe telefony z rodziny Xperia, tablet, komputer all-in-one oraz 84 calowy telewizor pracujący w rozdzielczości 4K.

Ostatnio sporo dzieje się na rynku tabletów, zwłaszcza, że wielkimi krokami nadchodzi premiera Windows 8. Sony zaprezentował VAIO DUO 11, urządzenie mające łączyć zalety dotykowego ekranu i klawiatury. Domyślnie klawiatura schowana jest pod ekranem, po wysunięciu całość przypomina coś na kształt niegrubego laptopa. Na poważniejsze zastosowanie wskazuje również wyposażenie tabletu w szereg portów, w tym Ethernet, HDMI, dwa pełnowymiarowe porty USB 3.0 jak i stare poczciwe złącze D-Sub.

Zaprezentowany został również komputer all-in-one VAIO 20, który posiada 20 calowy ekran i można używać go zarówno w pozycji tradycyjnego monitora, jak i całkowicie płasko ułożonego na stole. Tutaj paleta złącz jest jeszcze zdecydowanie szersza. Dla osób używających komputerów do multimediów i internetu ciekawa propozycja.

Niemałe wrażenie zrobił na mnie 84 calowy telewizor oferujący obraz w rozdzielczości 4K i posiadający 10 wbudowanych głośników. Pomimo ogromnego rozmiaru można podejść do ekrany na taką odległość, jak do komputerowego monitora, a mimo to praktycznie nie widać pojedynczych pikseli. Te dają się dostrzec z odległości kilku centymetrów. Rozdzielczość jest tak duża, że podziwiając obraz z bliska efekt jest podobny do siedzenia w pierwszych rzędach w kinie.

Zaprezentowane zostały również dwa aparaty, a w zasadzie aparat i kamera. Aparat nosi nazwę Wi-Fi NEX-5R i pozwala instalować aplikacje rozszerzające jego możliwości, coś na kształt opisywanego na łamach Antyweb Nikona, ale w tym przypadku wiele wskazuje na to, że powstanie dedykowany sklep z aplikacjami. Kamera HDR-S15 to konkurencja dla Go-Pro, dedykowana uwiecznianiu sportowych wyczynów. To co oba urządzania mają wspólnego ze sobą, to możliwość podglądu obrazu na telefonach Xperia. Możliwe jest również sterowanie wszelkimi parametrami, tak jakby telefon był odłączonymi pleckami aparatu czy kamery.

Skoro przy telefonach jesteśmy, Sony zaprezentował trzy nowe linie: Xperia T, Xperia V i Xperia J. Xperia T to nowy flagowy model, z którego będzie korzystał agent 007 w najnowszym filmie Skyfall. Wykorzystanie w telefonie NFC ma ułatwiać parowanie ze sobą urządzeń pracujących na bluetooth, takich jak np. słuchawki czy głośniki. Aby sparować je z telefonem, wystarczy zbliżyć je do siebie. Całość uzupełnia ekran w rozdzielczości HD i dobrej jakości aparat (to co częściowo znamy już z Xperii S). Xperia V posiada podobny zestaw funkcji plus LTE oraz jest odporny na wodę. Xperia J odróżnia się przede wszystkim wzornictwem oraz niższą ceną.

Tyle informacji na gorąco. Niedługo postaram się bardziej szczegółowo opisać swoje wrażenia i specyfikacje zaprezentowanych produktów. Pojawi się również galeria z dużą ilością zdjęć.

Na koniec dla jasności i przejrzystości. Antyweb został zaproszony na IFA przez Sony mobile. Przez zaproszenie mam na myśli opłacony przelot, hotel itp. Jednocześnie chciałbym dodać, że fakt zaproszenia i opłacenia wyjazdu nie ma i nie będzie miał wpływu na moją opinię i teksty.