Android

Android sam zwolni miejsce w telefonie. Ale to może Ci się nie spodobać

Jakub Szczęsny
Android sam zwolni miejsce w telefonie. Ale to może Ci się nie spodobać
21

Niektóre smartfony nie dostały jeszcze Androida 7, a my już myślimy o tym, co użytkownicy otrzymają w wersji... 8.1. Wiadomo, że znajdzie się mechanizm chroniący użytkowników przed aplikacjami zużywającymi zdecydowanie za dużo energii akumulatora. Okazuje się, że to nie jedyna ciekawa zmiana. Ta, o której mowa jest jednak nieco... kontrowersyjna.

Kontrowersyjna na tyle, że polega ona na automatycznym czyszczeniu plików cache, z których użytkownik nie korzysta zbyt często. W systemie Android, pliki cache mogą mieć naprawdę pokaźne rozmiary i ich usunięcie to zdecydowanie najprostsza droga do tego, aby odzyskać naprawdę sporo miejsca w telefonie. Zgodnie z tym, co zauważyli eksperci z XDA Developers, najnowsza zmiana w AOSP zdradza szczegóły tego mechanizmu.

Co znajduje się w takim cache?

Jak się okazuje, nie będą to newralgiczne informacje, które są kluczowe dla poprawnego działania aplikacji. W cache zachowuje się m. in. ostatnie stany wykorzystywanych aplikacji, pobrane grafiki i inne dane - wszystko po to, aby po ponownym wywołaniu programu ten załadował się znacznie szybciej - odwołując się właśnie do cache i unikając potrzeby uruchamiania połączenia z zewnętrznym serwerem. To mogłoby chwilę trwać, a użytkownik mógłby nie być z tego faktu zadowolony.

W przypadku rzadziej wykorzystywanych aplikacji, cache miałoby być automatycznie usuwane po pewnym czasie. System Android miałby zostać wyposażony w mechanizm, który oceni jakie programy można co pewien okres "przeczyścić" i tym samym odzyskiwać tak bardzo potrzebne wolne miejsce. Pytanie tylko, jak bardzo ta funkcja będzie "agresywna" - niektórzy użytkownicy bardzo cenią sobie to, że programy zapamiętują np. ostatni obszar, w którym użytkownik się poruszał. Dzięki temu, przystąpienie do pracy z aplikacją trwa znacznie krócej. Liczę na to, że Android będzie naprawdę precyzyjnie określał, jaki program jest mniej wykorzystywany przez użytkownika i obędzie się bez utrudniania życia posiadaczom smartfonów. Zresztą, istnieje jeszcze jeden powód, dla którego nie powinniśmy się tym na razie przejmować.

To od producentów zależy fakt, czy automatyczne czyszczenie cache zostanie zaimplementowanie w telefonie. Użytkownik będzie mieć możliwość wyłączenia funkcji, jeżeli ta zostanie wdrożona

Użytkownicy powinni mieć wybór. Jednak to najpierw producenci urządzeń muszą ocenić, czy chcą zaprosić automatyczne czyszczenie plików cache do swoich telefonów oraz tabletów. Jeżeli nie będą tym zainteresowani - nic wielkiego się nie dzieje. Może się jednak okazać, że będzie to działać na tyle dobrze, że stanie się do standardem w świecie Androida. Na szczęście, użytkownicy będą mieć wybór odnośnie działania tej funkcji. Jeżeli nie będą sobie życzyć automatycznego czyszczenia cache - nie będzie żadnego problemu z wyłączeniem mechanizmu. I tak to powinno właśnie wyglądać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu