5

AMD Ryzen 7 2700X pojawia się w pierwszych przeciekach

Do premiery nowej generacji procesorów Ryzen coraz bliżej, a co za tym idzie można oczekiwać coraz to nowych przecieków na ich temat. Pod koniec zeszłego tygodnia w bazie wyników 3DMark został zauważony model Ryzen 7 2700X, który jest następcą układu Ryzen 7 1700X. Jeśli nie jest to żaden egzemplarz inżynierski, to nowe wartości zegarów taktujących mogą robić wrażenie.

AMD Ryzen 7 2700X

Dla porównania warto najpierw napisać, że wykonany w 14 nm – Ryzen 7 1700X pracuje domyślnie z zegarem 3.4 GHz, który w razie potrzeby może wzrosnąć do 3.8 GHz w trybie boost. Jak na ośmiordzeniowy procesor to całkiem przyzwoity wynik. Jednak Ryzen 7 2700X produkowany w wymiarze technologicznym 12 nm podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej i to całkiem wyraźnie bo o 300 MHz. Jeśli wierzyć wynikom z bazy 3DMarka, to zegar bazowy ustalony został na 3.7 GHz, a w trybie boost może wzrosnąć nawet do 4.1 GHz. To spory postęp, bo wcześniej wartość 4 GHz osiągał tylko najdroższy model, Ryzen 7 1800X.

AMD Ryzen 7 2700X procesor specyfikacja zegar

Co więcej osiągnięcie taktowania po OC na poziomie 4 GHz dla innych modeli z tej rodziny również nie było takie oczywiste, więc wyraźnie widać, że usprawniona architektura Zen+ i nowa technologia produkcji dają spore wzrosty. Jeśli byśmy się rozpędzili i przenieśli te wartości na flagowy model Ryzen 7 2800X to wychodzi nam bazowy zegar na poziomie 3.9 GHz i nawet 4.3 GHz w trybie boost. Z takim taktowaniem AMD praktycznie dogania obecne procesory Intela.

Ryzen 2000 – premiera w kwietniu

Jak już wcześniej wspominałem kilka razy, premiera nowych procesorów AMD planowana jest na kwiecień. Zostało już zatem tylko nieco ponad miesiąc, a dowiemy się na ile nowa generacja procesorów AMD zbliży się do wydajności układów Intela. Chodzi tu głównie o wydajność jednowątkową, która do tej pory za sprawą niższego zegara jednak nieco odstawała. Nie wiem jak wy, ale ja już nie mogę się doczekać naszych pierwszych testów.