Felietony

Amazon Silk - nowe podejście do przeglądania internetu na tablecie zdeklasuje konkurencje?

Jan Rybczyński
Amazon Silk - nowe podejście do przeglądania internetu na tablecie zdeklasuje konkurencje?
26

Wraz z zaprezentowaniem Kindle Fire, nowego tabletu od Amazon, który opisał na gorąco Grzegorz Marczak, przedstawione zostało nowe podejście do przeglądania internetu na urządzeniu mobilnym. jak słusznie zauważył Amazon, typowe strony nie są tworzone z myślą o tablecie. Wymagają odpowiedniej mocy ob...

Wraz z zaprezentowaniem Kindle Fire, nowego tabletu od Amazon, który opisał na gorąco Grzegorz Marczak, przedstawione zostało nowe podejście do przeglądania internetu na urządzeniu mobilnym. jak słusznie zauważył Amazon, typowe strony nie są tworzone z myślą o tablecie. Wymagają odpowiedniej mocy obliczeniowej i szybkiego łącza, żeby zaprezentować się w pełnej krasie. Kindle Fire nie konkuruje mocą obliczeniową, za to ma innego asa w rękawie - przeglądarkę Amazon Silk, która ma wykorzystać moc obliczeniową chmury Amazon EC2 aby przyspieszyć swoje działanie.

Przez brak zoptymalizowania stron pod urządzenia mobilne, nie mam na myśli barku odpowiedniej technologii. Istnieją wersje mobilne wielu stron, jednak nie po to kupujemy tablet, żeby przeglądać strony jak na telefonie. Strony często potrafią dopasować się do wielkości ekranu, wiec również nie tutaj leży problem. Przede wszystkim chodzi o dostosowanie grafiki, czy ogólnie rozbudowanej witryny do małego ekranu.

Jeśli ktoś umieścił zdjęcie na stronie czy forum, w wysokiej rozdzielczości, pobieranie takiego zdjęcia na małym tablecie mija się z celem. Ten sam obraz w trzykrotnie mniejszej rozdzielczości będzie prezentował się równie dobrze. To tylko jeden z przykładów. Optymalizacji można zrobić znacznie, znacznie więcej.

Przeglądarka Silk łączy w sobie część znanych już rozwiązań i dodaje kilka własnych. Całą brudną robotę przerzuca na serwery chmury Amazon. Optymalizacje o których jest mowa to odpowiednio:

- Kompresowanie grafiki i danych w locie przypomina w dużym stopniu funkcję Opera Turbo. Każdy obrazek będzie dostosowany do rozdzielczości tabletu. Różnica polega na tym, że Opera Trubo pomyślana została ogólnie, jako sposób oszczędzenia przepustowości łącza na różnych urządzeniach, z ekranami w rożnej rozdzielczości. Natomiast Silk stworzony został specjalnie z myślą o konkretnym urządzeniu o znanych parametrach. Warto pamiętać, że Amazon dysponuje ogromną, bardzo szybka infrastrukturą. To połączenie może zaoferować zupełnie nową jakość.

- Przewidywanie jaką stronę otworzymy następna. Taka funkcjonalność została wprowadzona w Chrome 13 i nazywa się Instant Pages. W przypadku przeglądarki Silk Amazon będzie śledził trendy, będąc na określonej witrynie jaki link wykorzystywany jest najczęściej. Żądanie takiej strony zostanie wysłane z wyprzedzeniem, a chmura Amazon przygotuje ją nam w odpowiedniej formie, zanim jeszcze zdecydujemy się kliknąć link.

- Cache przeglądarki został przeniesiony do chmury Amazon i ma w zasadzie nielimitowaną wielkość.

Na tym optymalizacje się nie kończą. Na więcej technicznych szczegółów przyjdzie nam jeszcze poczekać. Tym nie mniej już teraz widać potencjał w tej koncepcji. Skoro Amazon jest właścicielem EC2 i wypuszcza tablet, który nie będzie konkurował swoją mocą obliczeniową z najlepszymi, może wykorzystać swoją infrastrukturę do przyspieszenia działania przeglądarki. Na pewno uzyskają w ten sposób przewagę nad konkurencją, jednocześnie oferując najtańszy tablet na rynku.

Oczywiście pojawiają się pytania i wątpliwości. Co z prywatnością? Czy Amazon będzie przechowywał wszelkie informacje na temat historii przeglądanych przeze mnie stron? Czy będzie można skasować dane, które zebrała na nasz temat przeglądarka, tak jak dzisiaj kasujemy historię w Chrome czy Firefox? To są ważne pytania. Warto jednak pamiętać, że mobilnej przeglądarki na tablecie nie można mierzyć tą samą miarą, co przeglądarkę, która może być uruchomiona na komputerze z ekranem 24 cale, super szybkim cztero, czy nawet sześcio rdzeniowym procesorem, i kilkunastoma GB RAM. Jakiś kompromis jest niezbędny, żeby zapewnić podobny komfort korzystania z sieci. Jeśli nie chcemy poświęcić szybkości działania, musimy zrezygnować z czegoś innego.

Pomysł Amazon na połączenie swojej własnej przeglądarki z własną, bardzo wydajną infrastrukturą jest nowatorski i bardzo ciekawy. Trzeba poczekać jak sprawdzi się w praktyce. Nie można natomiast odmówić świeżego spojrzenia na temat przeglądarki na urządzeniu mobilnym oraz mocnego przyciśnięcia konkurencji wprowadzając konkurencyjny tablet na rynek. Konkurencyjny zarówno pod względem ceny, jak i komfortu przeglądania internetu.

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu prezentującego koncepcję, jaka stoi za Amazon Silk:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Amazonkindle fire