E-commerce

12 lipca Allegro zmieni regulamin. Będzie korzystniejszy dla sprzedających

Krzysztof Rojek
12

Allegro musi dostosować swój regulamin do unijnego rozporządzenia. Proponowane zmiany to jednak same korzyści.

Dokładnie rok temu Parlament Europejski wydał rozporządzenie w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego. Jak w przypadku każdego rozporządzenia, podmioty, które ono dotyczy, miały określony czas na jego wdrożenie. W Polsce takim podmiotem jest Allegro, które właśnie ogłosiło, że 12 lipca zmienia swój regulamin, aby dostosować się do nowych restrykcji.

Co zmieni się w regulaminie Allegro?

12 lipca  będziemy mogli zobaczyć następujące zmiany w regulaminie Allegro:

  • Szybciej rozwiążemy umowę z Allegro, jeśli nie zaakceptujemy zapowiadanych zmian regulaminu. Obecny czas rozwiązania umowy to 60 dni od dnia, w którym złożymy wypowiedzenie. Po zmianie będzie to tylko 15 dni.
  • Allegro określi sytuacje, w których będzie mogło zmienić regulamin bez zachowania 15-dniowego okresu wypowiedzenia oraz bez 15-dniowego obowiązku informacyjnego. Dotyczy to sytuacji, w których Allegro będzie prawnie zobowiązane do wprowadzenia zmian lub będzie musiało przeciwdziałać nieprzewidzianemu i bezpośredniemu zagrożeniu dla kupujących i sprzedających na Allegro. Takim zagrożeniem mogą być oszustwa, złośliwe oprogramowanie, spam, naruszenie danych lub inne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa.
  • Wydłuży się z 7 do 30 dni termin wypowiedzenia umowy w przypadku gdy to Allegro ją rozwiązuje (na przykład przez wielokrotne naruszenia regulaminu).
  • Allegro udostępni nowy formularz online do składania skarg, dla przypadków określonych w rozporządzeniu.
  • Allegro doprecyzuje do jakich danych, dostarczanych lub generowanych przez kupujących i sprzedających podczas korzystania z Allegro.pl sprzedający ma dostęp, a do których z tych danych dostęp ma Allegro. Niektóre dane Allegro udostępni odpłatnie, na przykład w postaci informacji dostępnych w programie Trade Analytics.
  • Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, w przypadku sporu z Allegro będziemy mogli zaproponować pomoc mediatora z Wielkopolskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Jest to kolejna w ciągu miesiąca zmiana regulaminu. Ostatnia dotyczyła przede wszystkim nowego sposobu rozliczania prowizji za koszty wysyłki. Obecne zmiany nie wydają się duże i dotyczą przede wszystkim umów i kwestii rozwiązywania sporów pomiędzy użytkownikami a Allegro. Większość zmian jest jednak bardzo pozytywna dla osób prowadzących poprzez Allegro swój biznes, a także - okazjonalnie tam sprzedających.

Żródło: aktualności Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu