Apple

AirPlay w odtwarzaczu XBMC czyli niezła namiastka Apple TV

Paweł Grzegorz Iwaniuk
AirPlay w odtwarzaczu XBMC czyli niezła namiastka Apple TV
8

Podejrzewam że część z Was miała w przeszłości do czynienia z odtwarzaczem XBMC lub wciąż z niego korzysta. Jednak dla tych, którzy pierwszy raz słyszą tę nazwę śpieszę z wyjaśnieniem, że jest to popularny, open-source'owy odtwarzacz multimedialny, pełniący funkcję media center. Pierwotnie, XBMC zna...

Podejrzewam że część z Was miała w przeszłości do czynienia z odtwarzaczem XBMC lub wciąż z niego korzysta. Jednak dla tych, którzy pierwszy raz słyszą tę nazwę śpieszę z wyjaśnieniem, że jest to popularny, open-source'owy odtwarzacz multimedialny, pełniący funkcję media center. Pierwotnie, XBMC znane było jako Xbox Media Center i zostało stworzone przez grupkę pasjonatów, chcących odtwarzać multimedia na pierwszej konsoli Microsoftu. Z czasem, odtwarzacz trafił jednak również na inne platformy oraz zyskiwał kolejne funkcjonalności. Chciałbym dzisiaj poświęcić kilka słów jednej z nich. Jest nią lansowany przy Apple, standard AirPlay.

O wsparciu AirPlay w XBMC wiedzieliśmy już od dawna. W sieci pojawiały się demonstracje XBMC na komputerze Rapsberry Pi z AirPlay w roli głównej. Były to jednak wczesne wersje odtwarzacza, a w związku z tym wsparcie standardu Apple, wymagało jeszcze dopracowania.

W miniony weekend, w sieci pojawiła się jednak finalna wersja XBMC 11, a razem z nią pierwsze wsparcie AirPlay. Postanowiłem więc jak najszybciej przetestować nową edycję odtwarzacza. Nie ukrywam że bardzo interesuję się praktycznym wykorzystaniem AirPlay. Bezprzewodowa transmisja obrazu i dźwięku, szczególnie z urządzeń mobilnych na duży ekran bądź zewnętrzne głośniki, wydaje się naprawdę fajnym rozwiązaniem, szczególnie dla takich leniwców jak ja;)

Pomijając jednak prywatę, kiedyś głęboko liczyłem na to, że DLNA dojrzeje do funkcjonalności oferowanych przez AirPlay. Takich jak chociażby, zdolność streamowania ekranu urządzenia (bezprzewodowy, zewnętrzny ekran). Nic takiego jednak nie nastąpiło.

Wracając natomiast do AirPlay w XBMC, obecnie odtwarzacz wspiera pierwszą wersję standardu, tą która umożliwia transmisję wideo, zdjęć oraz muzyki. Całość testowałem przy użyciu XBMC dla Mac OS X oraz iPoda Touch 4G oraz iPada 2. Generalnie, wszystko działa bardzo szybko i płynnie. Wideo, nawet w rozdzielczości 720p odtwarzane jest bez problemu. Zauważyłem jednak problem z plikami wideo nagranymi portretowo, bądź do góry nogami. XBMC nie rozpoznaje ich orientacji i wyświetla je w niewłaściwym ułożeniu.

Testowałem również streamowanie plików z aplikacji ipla. Tutaj również wszystko działa sprawnie. Problem pojawia jednak gdy urządzenie wygasza ekran. Wtedy transmisja pada. Możliwe jednak, że to winna aplikacji.

Podsumowując. Jeśli poszukujesz podstawowej funkcjonalności AirPlay, posiadasz kompatybilne urządzenia z iOS oraz komputer podpięty do telewizora, poeksperymentuj z XBMC zanim wydasz choćby złotówkę na Apple TV.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleApple TVxbmc