Komputery i laptopy

Acer i Microsoft prezentują nowe urządzenia z Windows 10 – relacja prosto z Tajwanu

Tomasz Popielarczyk
Acer i Microsoft prezentują nowe urządzenia z Windows 10 – relacja prosto z Tajwanu
9

Bliska współpraca Microsoftu i Acera układa się na tyle dobrze, że obie firmy zdecydowały się zorganizować wspólną konferencję na Tajwanie. Pierwsze owoce tych ciepłych relacji oglądaliśmy kilka tygodni temu podczas IFA. Pora na więcej! Od premiery Windowsa 10 Acer wprowadził na rynek ponad 100 m...

Bliska współpraca Microsoftu i Acera układa się na tyle dobrze, że obie firmy zdecydowały się zorganizować wspólną konferencję na Tajwanie. Pierwsze owoce tych ciepłych relacji oglądaliśmy kilka tygodni temu podczas IFA. Pora na więcej!

Od premiery Windowsa 10 Acer wprowadził na rynek ponad 100 modeli urządzeń o różnych rozmiarach i zastosowaniach. Jak się okazuje, był to przepis na sukces. Jak podano na konferencji firma jest dziś numerem 1, jeśli chodzi o sprzedaż pecetów z Windowsem 10 w Europie oraz Azji*. A dodajmy, że już ponad 110 mln komputerów pracuje pod kontrolą nowych okienek (w tym jednak zawierają się też „stare” sprzęty zaktualizowane do nowej wersji). Jason Chen, CEO Acer Group zapewniał podczas swojego wystąpienia, że to dopiero początek.

Acer już od jakiegoś czas stara się innowacyjnie podchodzić do swoich premier. Pokłosiem tego jest chociażby implementacja intelowskich kamer RealSense w laptopach i komputerach AiO. Mapowanie twarzy 3D doskonale komponuje się z mechanizmem Windows Hello i identyfikuje użytkownika natychmiast po uruchomieniu peceta. Jak na złość, podczas prezentacji mechanizm jednak zawiódł – zdarza się. Widziałem jednak już wielokrotnie, jak RealSense współpracuje z Windows Hello i zapewniam, że to świetny duet. Odpowiednia implementacja nie tylko przyśpiesza logowanie do systemu, ale też czyni nasz sprzęt bezpieczniejszym (zapomnijcie o oszukiwaniu kamery za pomocą zdjęć czy innych trikach).

Takich smaczków jest więcej. Przykładowo technologia łączności WiFi Multi-User MIMO ma oferować większą przepustowość połączenia bezprzewodowego w obrębie np. naszego mieszkania. Przełoży się na lepsze doświadczenia płynące chociażby ze streamingu gier z konsoli Xbox One na ekran peceta. Szczególnie dobrze rozwiązanie to ma działać w zatłoczonych sieciach. Mówi się tutaj o nawet trzykrotnym wzrośnie prędkości przesyłania danych.

Jednak Windows 10 to nie tylko pecety, co mocno podkreślałem w felietonie po ostatniej konferencji firmy. ST Liew kierujący działem smartfonów w Acerze. Firma już podczas targów IFA pokazała model Jade Primo, który, podobnie jak Lumie, ma wykorzystywać potęgę Continuum i działać jako pełnowartościowy pecet po podłączeniu do dużego ekranu. Można się spodziewać, ze takich smartfonów będzie tylko przybywać. Acer ma ten plus, że jest jednym z pierwszych, którzy wprowadzają je do oferty. Pytanie, czy wytrzymają rywalizację z Lumiami...

Acer w Tajwanie pokazał dwa nowe urządzenia. Pierwsze z nich to model Aspire Z3-700. Acer kategoryzuje go jako sprzęt typu All-in-One. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z dużym, 17,3-calowym (matryca Full HD) tabletem. Z tyłu obudowy umieszczono jednak dwie stopki, które pozwalają w wygodny sposób postawić go na blacie biurka (na kilka sposobów - wbudowany akcelerometr automatycznie obróci obraz). Obudowa mierzy 15,6 mm grubości przy wadze 2 kg, co czyni sprzęt całkiem mobilnym. Na pewno doskonale się sprawdzi na domowej kanapie albo w łóżku, choć trudno go będzie nazwać poręcznym... Wewnątrz zastosowanie znalazły procesory Intel Pentium oraz Celeron (Braswell), do 8 GB pamięci RAM DDR3L oraz dysk SSD lub HDD (zależnie od konfiguracji). Wbudowana bateria ma wystarczyć na 5 godzin. Aspire Z3-700 trafi do naszego regionu pod koniec roku. Ceny będą zaczynać się od 599 euro.

Reprezentantem segmentu premium laptopów ma być mocno przypominający komputery Lenovo Yoga model Acer Aspire R14 z 14-calową matrycą Full HD. Jego największym atutem jest możliwość obracania ekranu o 360 stopni. W połączeniu z aluminiową konstrukcją o grubości 18,5 mm oraz wagą 1,9 kg daje to całkiem ciekawe rezultaty. Komputer jest napędzany procesorami Intel Core 6-tej generacji (Skylake), a użytkownik otrzyma do dyspozycji do 8 GB pamięci RAM DDR3L i dysk SSD (pojemność zależy od konfiguracji). Bateria ma pozwolić na 9 godzin pracy. Jednym z atutów będzie też na pewno obecność złącza USB-C. Na półkach sklepowych Aspire R14 ma się pojawić pod koniec października. Ceny mają startować od 799 euro.

Miałem oba urządzenia w dłoniach i jestem mile zaskoczony ich świetnym wykonaniem. Szczególnie Aspire R14 wywarł duże wrażenie. Klapę oraz palmrest wykonano ze szczotkowanego aluminium. Krawędzie wnętrza obudowy oraz ramka wokół gładzika są szlifowane diamentowym pilnikiem. Całość rzeczywiście może śmiało aspirować do klasy premium. All-in-One Aspire Z3 już tak dobrze nie wygląda, ale ze względu na swoją konstrukcję również wydaje się interesujący. Przy czym są to wyłącznie pierwsze wrażenia. Na pewno więcej będę w stanie napisać po przetestowaniu obu urządzeń. Jestem bardzo ciekawy, czy zastosowane w R14 zawiasy mogą dorównywać tym stosowanym w Yogach oraz czy te 17,3 cala w formie tabletu faktycznie nadaje się na kanapę.

 

*Warto spojrzeć na to z pewnym dystansem. Acer mówi tylko o Windowsie 10, a nie o ogólnej sprzedaży. Dla porównania natomiast, najnowsze prognozy analityków z IDC wskazują, że Acer w trzecim kwartale br. będzie producentem, który rok do roku zanotuje najwyższy spadek sprzedaży pecetów - 19,9 proc. Do podobnych wniosków dochodzi Gartner, który wskazuje tutaj na aż 25,9 proc. Jak jednak pisałem niedawno, w obu przypadkach mówi się o odbiciu i stabilizacji rynku PC w 2016 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu