16

Co zamiast MacBooka lub Surface’a? Sprawdzamy Acer ConceptD 3 Pro

ConceptD 3 Pro to laptop z serii Acera dedykowanej twórcom. Czym wyróżnia się komputer na tle tradycyjnych urządzeń i czy jest to rywal dla Surface'a lub MacBooka?

Komputer, który nie zdradza swojej tożsamości

Grupa twórców jest w ostatnim czasie naprawdę rozpieszczana. Niemal każdy producent sprzętu miał w swojej ofercie co najmniej jeden produkt, który kierowany był do takiej grupy odbiorczej, ale o całej linii laptopów i innych akcesoriów można zazwyczaj pomarzyć. Acer postanowił takową przygotować i na zeszłorocznej konferencji w Nowym Jorku pokazał serię ConceptD. W jej skład wchodzą laptopy, desktopy i monitory. Każdy z produktów posiada unikalne cechy, które sprawiają, że sprzęt ma jeszcze lepiej służyć osobom kreatywnym, niż tradycyjne odpowiedniki. Spełniające wyśrubowane standardy ekrany czy zgodne z nietypowymi technologiami rozwiązania to środki, które mają zaprowadzić urządzenia ConceptD do celu. Spędziłem z jednym z nich – laptopem ConceptD 3 Pro – kilka tygodni i wiem, co bardzo szybko spodoba się osobom pracującym z fotografią czy wideo, a które aspekty komputera będą wymagały poprawki w kolejnej generacji.

Spoglądając na ConceptD 3 Pro można odnieść wrażenie, że Acer starał się zrobić wszystko, by komputer zwracał na siebie uwagę. I udało się to osiągnąć poprzez odwrotne działania, bo biały laptop ConceptD 3 Pro uderza po oczach minimalizmem obudowy. Na pokrywie znajduje się często ledwo widoczne logo serii i nic poza tym. Na krawędziach znajdują się złącza i porty, których łatwej widoczności nie dało się uniknąć, ale nawet po otwarciu laptopa może nas zdziwić, jak niewiele elementów rzuca się w oczy. Czarna tafla ekranu jest w totalnym w kontraście do reszty obudowy i otoczono ją dość szeroką ramką (szczególnie u dołu wyświetlacza, gdzie mierzy około 3 cm). Biała klawiatura, biały touchpad i nieznaczne zaznaczenia krawędzi sprawiają, że laptop wygląda naprawdę niepozornie, mimo że w środku znalazła się naprawdę fajna specyfikacja.

Obudowa, klawiatura i touchpad

Wykonana z aluminium i plastiku obudowa sprawia wrażenie wytrzymałej – nie obawiałbym się o rogi komputera przy przypadkowym uderzeniu o blat czy inne powierzchnie, ale nie da się nie zauważyć, że podczas pracy ( gdy używamy klawiatury i touchpada) obudowa delikatnie ugina się pod nadgarstkami. Nie przeszkadza mi to i nie wpływa znacząco na wrażenia podczas wykonywania obowiązków, ale myślę, że jest warte wspomnienia. Sama klawiatura ma niezwykle niskie klawisze i nie każdemu będzie to odpowiadać.

Osobiście potrzebowałem dwóch dni, by maksymalnie przywyknąć do takiego profilu klawiatury, ale późniejsza współpraca odbywała się bez żadnych przeszkód. Przy tak dużej powierzchni samego urządzenia życzyłbym sobie, by touchpad był co najmniej 1,5x, jeśli nie 2x większy – skoro to sprzęt dedykowany twórcom, to ci potrzebują przecież jak najlepszych warunków do nawigowania kursorem podczas używania przeróżnych narzędzi. Praca w terenie, to w końcu laptop, będzie zdarzała się dość często, a wykluczam podłączanie myszki w niektórych warunkach. Co do precyzji touchpada zarzutów żadnych nie mam.

Bardzo miłym dodatkiem jest czytnik linii papilarnych wspierający technologię Windows Hello. Przywykliśmy już do komfortowego odblokowywania smartfonów i nie inaczej powinno się to odbywać na laptopach. Przyłożenie palca na sekundę wystarczy, by dostać się do naszego konta i środowiska pracy.

Specyfikacja Acer ConceptD 3 Pro

A jakie możliwości techniczne zaoferuje ConceptD 3 Pro? Zacznijmy od zestawu portów, których liczba czy rodzaj nie został okrojony, jak w niektórych lżejszych i mniejszych maszynach. Do dyspozycji użytkownika są HDMI, USB-C 3.1, 3x klasyczne USB 3.0 i złacze słuchawkowe 3,5mm jack. Nie zabrakło portu Ethernet, które posiada niewielki mechanizm. Specyfikacja natomiast to Intel Core i7-9750H 9. generacji o taktowaniu 2,6 GHz i z 6 rdzeniami. Pracuje on w parze z 16 GB pamięci RAM i układem graficznym NVIDIA Quadro T1000. Dane zapiszemy na dysku SSD 256 GB oraz klasycznym HDD 1 TB.

Ale to nie wnętrzności robią największe wrażenie, lecz ekran. Jego przekątna wynosi 15,6 cala, a wyświetlacz posiada rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli. Acer dopilnował, by maszyna sprostała bardziej wymagających i zaawansowanym użytkownikom, dlatego decydując się na Concept 3 Pro można oczekiwać wsparcia dla Pantone Matching System, standardem kolorystycznym DCI-P3 (w 100%) oraz zgodność z Delta E <2. Co to wszystko oznacza? Że odwzorowanie barw, ich nasycenie oraz jasność spełniają wymogi, które tworzą właściwe środowisko dla osób pracujących z grafiką i fotografią oraz wideo.

By z nich skorzystać należy aktywować odpowiedni tryb w dedykowanej laptopowi aplikacji, gdzie na bieżąco w czasie rzeczywistym możemy też monitorować pracę komputera, użycie takich zasobów jak procesor i pamięć RAM, a także układ graficzny. Dzięki wykresom sprawdzicie, jak Wasze działania wpływają na podzespoły i później będziecie mogli ewentualnie wprowadzić nieco optymalizacji. Podoba mi się takie podejście, ale zabrakło na przykład slotu na kartę pamięci, o co twórcy często proszą, więc Acer ma szansę w 2. generacji im to zaoferować.

To detale mają tu znaczeniePodczas mojej pracy na ConceptD 3 Pro nie doświadczyłem żadnych poważniejszych problemów, ale pojawiło się kilka sytuacji, w których lista życzeń wobec kolejnej generacji laptopa poszerzała się o następne pozycje. Dla niektórych aspekty wizualne nie są zbyt istotne, ale biorąc pod uwagę minimalistyczny design komputera, trudno mi uwierzyć, że znalazły się w nim tak szerokie ramki wokół ekranu. Dodatkowo, wolałbym żeby powierzchnia touchpada była znacznie większa, a profil klawiszy wyższy. Pod względem wydajności laptop radził sobie z powierzonymi mu przeze mnie zadaniami (Lightroom CC, Premiere i obróbka oraz eksport filmu w 1080p) i jak na maszynę przenośną robił to bez większych problemów. Wyzwaniem był jednak czas pracy na baterii, która przy poważniejszym obciążeniu pozwoli pracować z dala od gniazdka maksymalnie przez 5 godzin. Lżejsze czynności wydłużają ten czas do 6-7 godzin, ale to nadal zbyt mało, bym mógł mu bezgranicznie zaufać wybierając się do pracy w terenie na cały dzień.

Acer staje w szranki z Apple i Microsoftem w walce o uznanie użytkowników profesjonalnych, twórców, osób kreatywnych, ale to wcale nie oznacza, że zamierza zadzierać nosa i wprowadzać na rynek komputerów tylko z najwyższej półki kosztujących kilkanaście tysięcy złotych. Za ConceptD 3 zapłacimy minimum 6,5 tysiąca zł, natomiast wersję Pro (testowany przeze mnie model z NVIDIA Quadro T1000 zamiast NVIDIA GeForce GTX 1650) musimy zapłacić około 1 tys. więcej. To kwota, za którą otrzymamy pod kilkoma względami wyjątkowy sprzęt (przede wszystkim ekran i jego cechy), dlatego biorąc pod uwagę zakup musicie wiedzieć, czy są to dla Was istotne cechy komputera. Myślę, że jest to urządzenie kierowane do zupełnie innej podgrupy, niż potencjalni posiadacze Surface’a lub MacBooka, bo ConceptD 3 Pro to klasyczny laptop z kilkoma konkretnymi atutami, które mają pomóc w tworzeniu treści i w tej roli sprawdza się jak powinien. Jeśli miałbym Acerowi ConceptD 3 cokolwiek zarzucić, to życzyłbym, by przy następnej generacji komputery z tej linii (także model 3 Pro) nie przypominały tak bardzo laptopów z serii Predator czy innych. Linia dla designerów powinna odznaczać się oryginalnością w każdym modelu.