Płatności i bankowość

Polacy pokochali płatności zbliżeniowe - 85% transakcji kartami Mastercard to zbliżenia

GU
Grzegorz Ułan
9

Mastercard przesłał nam dzisiaj dane dotyczące popularności transakcji zbliżeniowych w Europie, według których okazało się, że w Polsce odsetek dokonanych transakcji zbliżeniowych kartami Mastercard przekroczył już 85%.

To drugi wynik w Europie, większy odsetek jest tylko w Czechach, gdzie w sierpniu wyniósł on 93%

  1. Czechy – 93%
  2. Polska – 85%
  3. Słowacja – 83%
  4. Węgry – 83%
  5. Czarnogóra – 71%
  6. Rumunia – 69%
  7. Grecja – 61%
  8. Rosja – 60%
  9. Białoruś – 57%
  10. Serbia – 57%

Płatności zbliżeniowe w Polsce

Tak wygląda pierwsza dziesiątka, widać, że w większości są to państwa Europy Środkowo-Wschodniej, co może świadczyć, że dzięki transformacji ustrojowej przeskoczyliśmy wiele etapów rozwoju płatności w Europie i od razu mogliśmy zacząć korzystać z tych nowoczesnych. Te, w Europie Zachodniej dopiero zaczynają zyskiwać na popularności. W takiej kolebce bezgotówki, czyli w Szwecji, odsetek ten wynosi 12%, a w Niemczech 15%, a średnia europejska - 48%.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:

Technologia zbliżeniowa przyjęła się w Polsce ze względu na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo, które doceniają konsumenci. Dzięki rozpowszechnieniu nowych form płatności zbliżeniowych, jak te mobilne, oraz dalszej rozbudowie infrastruktury płatniczej, możemy wzmocnić swoją pozycję wśród europejskich liderów zbliżeniowości. Popularność tej technologii powinna jeszcze bardziej wzrosnąć, kiedy po podwyższeniu limitu będziemy mogli płacić zbliżeniowo bez PIN-u do 100 złotych.

Kiedy ten limit do 100 zł zostanie podwyższony? Z przekazanych w tym roku informacji, Mastercard ma już zgodę NBP na taką operację, ale wdrożenie jej ma nastąpić dopiero w II kwartale 2019 roku.

Źródło: inf. prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu