Komunikatory

5 sztuczek dla Messengera, o których nie miałeś pojęcia

Konrad Kozłowski
5 sztuczek dla Messengera, o których nie miałeś pojęcia
2

Messenger to najprawdopodobniej najpopularniejszy komunikator w naszym kraju oraz wielu innych miejscach na świecie. Warto znać niektóre jego mniej oczywiste funkcje w aplikacjach mobilnych i nie tylko.

Szukaj w konwersacji

Funkcja szukania w Messengerze, widoczna w górnej części ekranu, pozwala szybko przeszukać rozmowy pod kątem danego słowa czy frazy, ale czasem potrzebujemy to zrobić biorąc pod uwagę tylko jedna, konkretną konwersację. By to zrobić należy przejść do szczegółów danej rozmowy (dotknij nazwy użytkownika lub nazwy grupy w górnej części ekranu), a następnie zejdź niżej i dotknij na "Szukaj w konwersacji". Wtedy u góry ekranu wyświetli się pole wyszukiwania, a wyniki będą uwzględniały tylko konkretną rozmowę, zamiast wszystkich, które są w naszej historii. Pozwala to zaoszczędzić czas i ograniczyć wyszukiwanie do danej rozmowy, dzięki czemu szybciej możemy dotrzeć do pożądanej wiadomości czy linka.

Zmiany motywu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Messenger oferuje zmianę koloru i motywu konwersacji. Dostępne są różne tematyczne kompozycje oraz zestawy kolorów - oferowane są pojedyncze barwy oraz gradienty, a także utworzone we współpracy z różnymi firmami i markami motywy. Są wśród nich Stranger Things czy Cyberpunk 2077, a wcześniej była też Diuna. Niestety, motywy potrafią znikać z listy dostępnych - dopóki pozostawicie je jako aktywne, to ich nie utracicie, ale po zmianie na inny nie będziecie mogli przywrócić wcześniej ustawionego. Motywy pozwalają ułatwić rozpoznawanie czatów, a jak wiemy niektórzy dysponują dostępem do wielu czatów grupowych i społecznościowe z grup i wydarzeń, dlatego nawigacja pomiędzy nimi może odbywa się wtedy wygodniej.

Odpowiadanie w wątkach (gest), reakcje na wiadomości

Prowadzenie rozmowy na komunikatorze takim jak Messenger czasami staje się trochę chaotyczne, ponieważ poruszając kilka wątków możemy pogubić się, które wiadomości dotyczą którego z tematów. Funkcja odpowiedzi pozwala oznaczyć wiadomość, na którą odpowiadamy, a po tapnięciu na nią będziemy nawet przeniesieni do wskazanej wiadomości. By skorzystać z funkcji odpowiadania można przytrzymać dłużej palcem na wiadomości i wybrać "Odpowiedz", ale dostępny jest też gest - gdy przesuniecie palcem w prawym kierunku po wiadomości, na którą chcecie odpisać, to zostanie ona zaznaczona i będziecie mogli wpisać swoją odpowiedź. Jeśli chcesz szybko zareagować na czyjąś wiadomość, możesz dłużej przytrzymać palec na danej wiadomości i wybrać jedną z reakcji z emotkami. Jeśli domyślna lista Ci nie odpowiada, tapnij w "plus" ("+"), by wybrać dowolną inną emotkę.

Tajna konwersacja

Tajna konwersacja to oczywiście odpowiedź Facebooka na rosnącą świadomość użytkowników, którzy oczekują, że ich wiadomości będą szyfrowane, nie będą dostępne dla osób postronnych ani nawet firmy, do której należy komunikator. Jest to możliwe tylko w scenariuszu, gdy są one rzeczywiście zaszyfrowane, gdy tylko opuszczają urządzenie nadawcy i odszyfrowane po dotarciu do urządzenia odbiorcy, więc nawet przechwycone nie będą możliwe do odczytania. Tajne konwersacje w Messengerze nie synchronizują się na innych naszych urządzeniach, więc nie bądźcie zdziwieni, że nie znajdziecie ich wśród rozmów widocznych np. na Facebooku. Tajne konwersacje oferują też inne dodatkowe funkcje, jak czasomierz, dzięki któremu wiadomości znikną z konwersacji po określonym czasie.

Źródło obrazka.

Rozmawiaj przez Messenger na komputerze

Facebook bardzo długo zwlekał z decyzją o przygotowaniu i wydaniu aplikacji Messengera dedykowanych systemom operacyjnym na komputery. Obecnie dostępne są stworzone od podstaw aplikacje Messenger dla macOS i Windowsa, które wspierają wszystkie funkcje, w tym rozmowy audio i wideo na obydwu platformach. Aplikacje są wspierane i aktualizowane regularnie. Jeśli jednak nie chcecie instalować dedykowanej aplikacji na swoim komputerze, to możecie skorzystać ze strony Messenger.com, gdzie po zalogowaniu się będziecie mieli do dyspozycji wygodny komunikator ze wszystkimi funkcjami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu