Polska

323 tys. osób zawnioskowało o e-dowód. Wymiana skończy się szybciej niż planowano?

Grzegorz Ułan
323 tys. osób zawnioskowało o e-dowód. Wymiana skończy się szybciej niż planowano?
14

Ministerstwo Cyfryzacji zakładając naturalny proces wymiany nowych e-dowodów, mówiło o dziesięcioletnim okresie, czyli tyle ile wynosi ważność dowodów osobistych. Polacy jednak po raz kolejny udowodnili, że są otwarci na nowinki technologiczne i tłumnie ruszyli do wymiany.

Do tej pory dowody osobiste wymienialiśmy tylko w przypadku zniszczenia, zagubienia lub kradzieży, teraz wymieniamy też z ciekawości jak i z nadzieją na szersze zastosowanie warstwy elektronicznej w nowych e-dowodach w najbliższym czasie.

Ministerstwo Cyfryzacji podzieliło się właśnie pierwszymi statystykami zebranymi w pierwszy miesiąc od uruchomienia przyjmowania wniosków o nowe e-dowody, to jest od 4 marca 2019 roku.

Od tego dnia do wczoraj, dokładnie 323 520 osób zawnioskowało o e-dowód, z czego 100 tysięcy jest już gotowych do odbioru przez obywateli, a 40 tysięcy osób ma już nowy e-dowód.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji to był rekordowy miesiąc, jeszcze nigdy w historii w tak krótkim czasie, tak wiele osób nie zawnioskowało o nowy dokument tożsamości.

Co ciekawe tylko 21 370 wniosków złożone online, większość, bo 302 tysięcy wolała złożyć go osobiście w urzędzie. Z wydanych już około 40 tysięcy nowych e-dowodów, 75% ma aktywowaną warstwę elektroniczną przez obywateli. Ministerstwo przypomina, że aby ją aktywować musimy podać dwa PIN-y. Warto wcześniej o tym pomyśleć, przed pójściem do urzędu, by skrócić maksymalnie czas odbioru nowego e-dowodu.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

  • czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego – będzie potrzebny, by potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług.
  • sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego – to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyliśmy opcję, że chcemy posiadać certyfikat podpisu osobistego.

Najwięcej dowodów wydano w Warszawie – 2090, Krakowie – 740, Wrocławiu – 630, Gdańsku – 530, Poznaniu – 490. W podziale na gminy, najwięcej wydano w gminie Kraków Śródmieście – 370, Wrocław Krzyki – 360 i Warszawa Mokotów – 250.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu