10

Związek Banków Polskich: 1600 zł to kwota potrzebna polskiemu studentowi do przeżycia

raport - portfel studenta
Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, to dobra okazja, by przyjrzeć się wydatkom polskich studentów, dzięki raportowi Portfel Studenta, opublikowanemu właśnie na stronach Związku Banków Polskich.

Na początek zerknijmy na liczbę polskich studentów, bo okazuje się, że nadal mamy trend spadkowy, spowodowany niżem demograficznym. W zeszłym roku mieliśmy 1 405 135 studentów, to tak naprawdę powrót do poziomu z 2000 roku. Najwięcej studentów było w roku akademickim 2005/2006, bo 1 953 832.

liczba studentów w polsce w latach 1991-2016 - wykres

Nadal jednak jesteśmy pod tym względem w czołówce europejskich krajów, na czwartym miejscu, przed nami tylko Włochy, Francja oraz Niemcy, gdzie jest ponad 2,5 mln studentów.

polska na tle europy - liczba studentów. Wykres słupkowy

Jeśli chodzi natomiast o koszt życia na tle innych krajów Europy jesteśmy w ogonie zestawienia, za nami jest już tylko Serbia i Rumunia. Najwięcej wydają studenci w Szwecji, bo aż 1,3 tys. euro.

polski student i inne kraje - wydatki miesięczne studenta w euro

Tytuł wykresu sugeruje, że to skromne życie polskiego studenta, ale 1600 zł miesięcznie to i tak dużo, jak na polskie warunki. No, ale zobaczmy, co się składa na ten miesięczny rachunek.

rachunek miesięczny studenta

Uwzględniono tu opłaty za zakwaterowanie i czesne, na niektórych płatnych kierunkach, więc mowa tu o studiach niestacjonarnych. Pozostałe wydatki związane są z wyżywieniem, transportem czy rozrywką. W zestawieniu uwzględniono czesne na kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Wrocławskiej, gdzie jest najdrożej. Taniej jest w Warszawie, Krakowie oraz na Politechnice Śląskiej.

opłata za semestr zaocznych studiów na AiR różnych uczelnii

Pozostaje więc zakwaterowanie, to wycenione jest na 400 zł, gdyż w większości studenci wynajmują w grupach mieszkanie, bo niewielu studentów stać by było na wynajęcie w pojedynkę mieszkania w aktualnie panujących cenach. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie, a najtaniej w Łodzi.

koszty wynajęcia kawalerki w największych miastach Polski - dane porównawcze

No dobrze, to w ilu najczęściej wynajmują mieszkania? Najczęściej są to 2 osoby, dalej 3 i 4 – mniej więcej podobny odsetek mają. Najmniej osób deklaruje współdzielenie mieszkania przez 5 i 6 studentów.

ilość współlokatorów na mieszkaniu

Dla polskiego studenta wydatki na mieszkanie stanowią 35,9% z całego budżetu, większą część przeznaczają tylko studenci w Holandii, Szwecji, Finlandii i Francji.

opłaty za mieszkanie a miesięczny budżet studenta

Mniej oczywiście wydatków ponoszą studenci, którzy korzystają z akademików, w których liczba miejsc wyniosła 130 tys. (średni koszt pokoju 3,4-osobowego waha się od 250 do 350 zł, ale za „jedynkę” już 1000 zł) oraz studenci, którzy pozostają w domu rodzinnym. Tych ostatnich w zeszłym roku akademickim było 41%. Największą grupę studentów mieszkających z rodzicami odnotowały Włoch, bo aż 75% nie wyprowadza się z domu podczas studiów.

studenci mieszkający z rodzicami

Jak Związek Banków Polskich, to nie mogło zabraknąć danych odnośnie korzystania z konta bankowego czy karty debetowej. Okazuje się, że w grupie wiekowej 18-24 lata mamy 58% osób korzystających z konta bankowego (dane NBP).

posiadanie konta osobistego według wieku

W większości (62%) nie płacąc za jego posiadanie. 6-10 zł płaci natomiast 24% osób, a więcej niż 10 zł tylko 3%.

miesięczna opłata za korzystanie z konta osobistego/ror

Zdecydowana większość, bo aż 93% ma i korzysta z karty debetowej. Nie posiada jej tylko 5%, a ma i nie korzysta 2%.

posiadanie karty debetowej

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku osób korzystających z bankowości elektronicznej, ma i korzysta z niej 89% osób z przedziału wiekowego 18-24 lata.

korzystanie z bankowości internetowej

Natomiast mniejszy odsetek osób z tej grupy wiekowej korzysta z bankowości mobilnej – nieco ponad połowa.

korzystanie z bankowości mobilnej

A na co po takich studiach mogą liczyć absolwenci? Tu zaskoczenia nie ma, największe zarobki czekają na informatyków, bo tu widełki są od 5500 do 7500 zł brutto. W pozostałych branżach pierwsza pensja wynosi od 3000 do 4500 zł brutto.

wynagrodzenie na stanowiskach niskiego szczebla w różnych branżach

Pełną treść raportu znajdziecie na stronie Związku Banków Polskich.