Polska

1,5 mln dowodów osobistych do wymiany. Warto się pospieszyć, by nie wyrabiać go osobiście w urzędzie

Grzegorz Ułan
1,5 mln dowodów osobistych do wymiany. Warto się pospieszyć, by nie wyrabiać go osobiście w urzędzie
6

Zaledwie dwa lata mogliśmy się cieszyć procesem na wpół online wymiany starych dowodów osobistych na nowe e-dowody z warstwą elektroniczną. W przyszłym roku ma się to znowu zmienić i cała procedura będzie musiała się odbyć znowu tylko w urzędzie.

Od 4 marca 2019 roku ruszył proces wymiany starych dowodów osobistych na nowe e-dowody z warstwą elektroniczną. Jak podawało Ministerstwo Cyfryzacji w czerwcu tego roku, nowy e-dowód posiada już 3 mln obywateli. Kolejne 1,5 mln (dokładniej 1 546 700) musi zaopatrzyć się w nowy e-dowód w przyszłym roku.

Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Warto zrobić to jednak do wakacji, bo od sierpnia zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. o ujednoliceniu krajowych przepisów w tym zakresie, w nowym e-dowodzie będą się musiały znaleźć zapisane dwie cechy biometryczne obywateli.

Do tej pory i jeszcze do końca lipca 2021 roku w nowych e-dowodach zapisywana jest tylko jedna cecha biometryczna, a mianowicie wizerunek twarzy. Z tego względu, sam wniosek o wymianę dowodu osobistego możemy złożyć online, a jedynie po jego wydanie musimy udawać się do urzędu, by jednocześnie zdefiniować PIN-y do identyfikacji przy logowaniu i do autoryzacji naszego podpisu cyfrowego.

W e-dowodach wydawanych od sierpnia oprócz wizerunku twarzy, w jego warstwie elektronicznej zapisane zostaną także dwa odciski naszych palców w formatach cyfrowych. Ponadto zmieni się warstwa graficzna e-dowodu, do której ma powrócić skan naszego odręcznego podpisu.

Te dwa względy zadecydowały, że od sierpnia również złożenie wniosku o wydanie nowego e-dowodu będziemy musieli dokonać osobiście w urzędzie.

Jak złożyć taki wniosek do końca lipca online? Wystarczy odwiedzić ten adres na stronach GOV.pl, zalogować się na konto i autoryzować Profilem Zaufanym lub mojeID i wypełnić wniosek zgodnie z wytycznymi formularza:

Oto kolejne kroki:

  1. Wybierz powód ubiegania się o dowód.
  2. Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
  3. Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (warto!).
  4. Dołącz zdjęcie (sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu).
  5. Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
  6. Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
  7. Sprawdź i podpisz wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziesz ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku. Za nowy dowód nic nie zapłacisz, odbierzesz go maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Co ważne, zmiana formuły wydawania nowych e-dowodów od sierpnia nie wymusza ich wymiany dla e-dowodów wydanych do końca lipca. Można tego dokonać po upłynięciu kolejnych 10 lat, czyli po okresie ważności na jaki są wydawane. Jednocześnie, jeśli posiadamy stary dowód osobisty, a nie utracił on jeszcze ważności, możemy go już tej chwili wymienić na nowy e-dowód bez ponoszenia kosztów.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu