Microsoft

Zmiany w Windows 8.1 idą w zaskakująco dobrym kierunku - wbudowana obsługa czytnika linii papilarnych i Outlook w RT

Jan Rybczyński
Zmiany w Windows 8.1 idą w zaskakująco dobrym kierunku - wbudowana obsługa czytnika linii papilarnych i Outlook w RT
21

Wiele wskazuje na to, że Windows 8.1 nie będzie tylko przypadkową zbieraniną kilku nowych funkcji, ale zyska kilka ciekawych i naprawdę praktycznych udogodnień. To tym bradziej powinno ucieszyć wszystkich użytkowników ósemki, bo dla nich aktualizacja do nowszej wersji systemu będzie darmowa. Wszystk...

Wiele wskazuje na to, że Windows 8.1 nie będzie tylko przypadkową zbieraniną kilku nowych funkcji, ale zyska kilka ciekawych i naprawdę praktycznych udogodnień. To tym bradziej powinno ucieszyć wszystkich użytkowników ósemki, bo dla nich aktualizacja do nowszej wersji systemu będzie darmowa. Wszystko wskazuje na to, że dam drugą szansę Windows na tablecie, bo i tablety zyskają do tego czasu mocniejsze procesory.

Czego zatem możemy się spodziewać? Microsoft chce zintegrować obsługę czytnika linii papilarnych w systemie Windows 8.1. Do tej pory wszystkie funkcje takiego czytnika były obsługiwane przez sterowniki producenta czytnika, instalowane osobno w systemie oraz dodatkowo instalowane aplikacje. Było to kłopotliwe i mało praktyczne. Teraz sytuacja ma się całkowicie zmienić. Microsoft pracuje nad zbudowaniem bazy najpopularniejszych czytników linii papilarnych i chce je zintegrować ich obsługę w systemie tak, że będą wykrywane i obsługiwane automatycznie. Na tym jednak nie koniec.

Wbudowanie obsługi czytnika linii papilarnych w system daje zupełnie nowe możliwości, wykraczające daleko poza samo logowanie się do systemu. Będzie można w ten sposób logować się do aplikacji zainstalowanych do komputerze, jak również potwierdzać zakupy w sklepie Windows Store. Zamiast mozolnie wpisywać hasło wystarczy przeciągnąć palec, co zajmie mniej niż sekundę. Może to pozytywnie wpłynąć na ilość zakupów dokonywanych w sklepie.

Jest jeszcze coś, użytkownik będzie mógł zablokować dostęp do dowolnego folderu właśnie za pomocą odcisku palca. Aby go odblokować również będzie konieczne przesunięcie palcem po czytniku. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że może okazać się bardzo wygodne w codziennym użyciu, chroniąc jednocześnie nasze dane przed wścibskimi oczami niepowołanych osób. Każdorazowe wpisywanie kilkunastoznakowego hasła podczas otwierania folderu to katorga, ale dotknięcie konkretnego miejsca na obudowie jest znacznie prostsze i szybsze.

Microsoft przy okazji stara się nakłonić producentów sprzętu, w tym również tabletów, aby umieścili czytniki w swoich produktach, jeżeli jeszcze tego nie zrobili. W laptopach są dość często spotykane, ale w tabletach to byłaby zdecydowana nowość. Przyznam się, że nigdy nie korzystałem z czytnika linii papilarnych zamiast hasła, ale po wprowadzaniu tych zmian jestem skłonny spróbować to zrobić.

Druga kwestia dotyczy klienta poczty w systemie Windows RT. Do tej pory po prostu brakowało na tym systemie klienta z prawdziwego zdarzenia. Był tylko prosty program w w trybie Metro. Co prawda tablety z Windows RT zostały domyślnie wyposażone w Office, ale była to wersja pozbawiona Outlooka. Podczas targów Computex Microsoft oficjalnie potwierdził, że w aktualizacji 8.1 znajdzie się pełna, dekstopwa wersja klienta Outlook. Jest to niewątpliwie dobra informacja, dla osób korzystających z Outlook na co dzień. Pozostaje pytanie jak wygodnie będzie z niego korzystać na dotykowym ekranie, ale o tym będziemy musieli przekonać się w praktyce.

Microsoft udostępnił również film prezentujący nowe funkcje, wprowadzone w Windows 8.1, w działaniu. Usprawnień jest naprawdę sporo, obok czysto estetycznych typu ekran blokady będący jednocześnie ramką na zdjęcia pobierane z różnych lokalizacji, czy możliwość większej personalizacji wyglądu i animowanych tapet, pojawił się bardzo obiecujący nowy tryb wyszukiwania, który na jednym ekranie prezentuje wyniki wyszukiwania zarówno na komputerze jak i w sieci oraz usprawniony tryb wielozadaniowości, który pozwala uruchomić dwa programu obok siebie i dowolnie ustalić proporcje pomiędzy dwoma oknami. Dla przykładu zdjęcia z pocztowych załączników będą domyślnie otwierane obok, w osobnej aplikacji, a użytkownik wciąż ma dostęp do wiadomości. Jeśli monitor będzie większy, podobno będzie można uruchomić obok siebie więcej niż dwie aplikacje, ale tego film nie demonstruje. Podoba mi się również funkcja przenoszenia wielu kafelków na raz w trybie Metro. Więcej o nowych funkcjach pokazanych na filmie pisał wcześniej Konrad Kozłowski.

Na koniec pozostaje tylko kwestia usług z których korzystamy. Przez ostatnich kilka lat zdążyłem na dobre wsiąknąć w usługi Google: pocztę, mapy, dokumenty, Google+. System Android doskonale integruje te funkcje. Microsoft stawia przede wszystkim na swoje usługi. Oczywiście mogę podłączyć Gmaila do nowego Outlooka, ale wydaje mi się to sięganiem lewą ręką za prawe ucho. Część usług Google nie ma nawet swoich dedykowanych aplikacji na Windows 8 w trybie Metro. Przesiadka na Windows na tablecie oznaczałaby dla mnie zmianę wielu przyzwyczajeń, a to zawsze jest kłopotliwe. Myślę, że tego rodzaju problem może mieć znacznie większa liczba użytkowników. Wolałbym aby Microsoft zintegrował obsługę Dropbox, bo ze SkyDrive nie korzystam i raczej nie planuję zacząć. Za to dla osób które intensywnie korzystają z usług Microsoftu już Windows 8 jest niezłym wyborem, a Windows 8.1 będzie jeszcze lepszym.

Informacje na temat zintegrowania obsługi odcisków palców i Outlooka w wersji RT pochodzą z The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu