Cloud

Zenbox ma już ponad 5 tysięcy klientów! Przenoszą się właśnie z Oktawave do Beyond

Grzegorz Marczak
Zenbox ma już ponad 5 tysięcy klientów! Przenoszą się właśnie z Oktawave do Beyond
103

Na rynku usług Hostingowych teoretycznie trudno jest się wybić a jedna wszystko na to wskazuje, że im się udało. Zenbox powstał nie tak dawno bo w Listopadzie 2012 roku a dziś mogą się już pochwalić liczą ponad 5 tysięcy klientów którym sprzedali 6 tysięcy usług. Zenbox właściwie już na początku...

Na rynku usług Hostingowych teoretycznie trudno jest się wybić a jedna wszystko na to wskazuje, że im się udało. Zenbox powstał nie tak dawno bo w Listopadzie 2012 roku a dziś mogą się już pochwalić liczą ponad 5 tysięcy klientów którym sprzedali 6 tysięcy usług.

Zenbox właściwie już na początku swojej działalności przeniósł się do chmury Oktawave, firmy powołanej do życia przez agencję K2. Niedawno jednak doszły mnie słuchy, że Zenbox przenosi się właśnie z Oktawave do Beyond.

Szczerze mówiąc nie zdziwiło mnie to. W branży chodzą słuchy że K2 nie jest zadowolone z rozwoju swojej usługi w chmurze, sama agencją zresztą przeżywa również swoje problemy. Pierwszy kwartał tego roku zamknęli ze stratą netto w wysokości ponad 800 tysięcy złotych.

Postanowiłem zweryfikować informacje odnośnie przenosin Zenboxa (taka migracja jest bardzo poważną operacją i nie wykonuje się jej dlatego, że ktoś dał "trochę lepsze" usługi czy dlatego, ż jest "promocja".
) i przy okazji zapytać się o to jak w tej chwili wygląda sytuacja firmy. Zapraszam do krótkiego wywiadu, moim rozmówcą jest Tomasz Fiedoruk współzałożyciel Zenboxa:

Tomek - słyszałem, że przenosicie się do Beyond, Kied planujecie zakończyć migracje?

Zgadza się, prace trwają już od 18.08, do końca sierpnia zakończymy proces migracji.

Już od dzisiaj od 15:00, wszystkie nowo zakładane konta, znajdują się w klastrze naszej nowej chmury, więc pozostaje mi zaprosić na bezpłatne 14 dni testów.

OW była za małe za ciasne? W branży chodzą słuchy, że nie byliście do końca zadowoleni z współpracy, a samo OW też ma problemy.

Rynek chmur w Polsce nie jest stosunkowo duży. Mamy paru silnych graczy, od początku przewidywaliśmy, że skończy się albo na Oktawave albo na e24cloud. Ponad rok temu zdecydowaliśmy się na Oktawave i wtedy to była najlepsza decyzja z możliwych. Tak się jednak składa, że i my się rozwinęliśmy i ewoluowały nasze potrzeby w zakresie rozwiązań infrastrukturalnych.

Rozmawialiśmy z wieloma partnerami, krajowymi i zagranicznymi, po wielu miesiącach rozmów wizja budowy środowiska pod nas w Beyond okazała się najlepsza. Kluczowe znaczenie miały też testy - nad nową infrastrukturą pracowaliśmy od paru ostatnich miesięcy, bacznie sprawdzając kwestie stabilności i dostępności.

Skupiamy się na naszym rozwoju, mogliśmy to robić dalej w OW, niemniej zdecydowaliśmy się na kluczową zmianę w tym zakresie, biorąc pod uwagę nasze wieloletnie plany i kierunku rozwoju. Beyond zaoferował nam wykonanie, specjalnie pod nas, hybrydowego rozwiązania. Łączy zalety chmury prywatnej w ramach centrum danych Beyond.pl i serwerów w chmurze e24cloud. Przy naszej specyficznej i skomplikowanej strukturze, te rozwiązanie będzie optymalne zarówno wydajnościowo jak i pod względem stabilności czy możliwości reagowania w sytuacjach krytycznych.

Czym was skusiło e24 i Beyond?

e24cloud to pierwsza polska chmura obliczeniowa, działająca od 3 lat w lokalizacji Poznań i dodatkowo od roku udostępniająca drugą lokalizacje w Warszawie. Beyond.pl zaś jest pierwszym polskim neutralnym telekomunikacyjnie centrum danych. Z usług Beyond korzystały i korzystają takie marki jak Allegro, Nasza Klasa, PayU, Level3, IAI SA czy grupa Nokaut. Szeroka oferta Beyond.pl, w której typowe usługi centrum danych to tylko początek możliwości, pozwala na swobodne dopasowanie usług pod nasze potrzeby. Chmura hybrydowa, jaką wspólnie zbudowaliśmy, to najlepszy tego przykład.

Możliwość posiadania za bezpośredniego partnera Data Center, wiele rzeczy ułatwia i zapewnia nam optymalny komfort przy podejmowaniu strategicznych decyzji, oraz ma duże znaczenie w sytuacjach krytycznych, jak wszelkiego rodzaju ataki DDoS itp.

W tym przypadku DC jakim jest Beyond, stworzył z nami obok swojej marki cloudowe e24cloud, rozwiązanie dedykowane dla zenboxa. Przy okazji, w perspektywie rozwoju dla Beyond, jest wiele wspólnych i kluczowych obszarów, dzięki którym będziemy mogli świadczyć jeszcze lepsze usługi.

Jakim sprzętem będziecie dysponować w e24 (konkretnie jakieś liczby serwerów, macierzy, dysków)

Dla czytelników może to nie być oczywiste to nadmienię, nie budujemy tutaj chmury publicznej, czyli nie tworzymy konkurencji dla e24cloud, Oktawave etc. Jest to zamknięta hybryda pod naszą ofertę. Nie skupiamy się więc stricte na specyfikacji (mówimy tu o setkach procesorów Xeon E5 i o terabajtach RAMu, macierzach storage na dyskach SSD, dedykowanym łączu etc.), z tą zastanowimy się co zrobić, gdy nasza chmura przybierze ostateczną postać. Obecnie zastanawiamy się nad krokami formalnymi, jak ująć nasze rozwiązania hybrydowe, więc za dużo nie możemy zdradzić. Istotne jest to, że połączyliśmy w klaster dedykowaną chmurę prywatną w DC Beyond z serwami w chmurze publicznej korzystając ze wszystkich lokalizacji. Np. dla części infrastruktury backupowej wykorzystujemy lokalizacje PL_WAW.

Jak duży jest teraz Zenbox jeśli chodzi o liczbę klientów?

I tym samym przyjdzie mi to zdradzić pierwszy raz, exlusive for Antyweb :), bo mamy już ponad 5 300 klientów. Przegoniliśmy tym samym już parę innych firm, będących na rynku od ponad dekady, więc o ile nasz apetyt nie został zaspokojony, jesteśmy jak najbardziej zadowoleni z kierunku i tempa w jakim się rozwijamy (obecnie 45 lokata w rankingu firm top100.wht.pl).

Cieszy nas to tym bardziej, że nie prowadziliśmy agresywnej polityki promocyjno/sprzedażowej, a czas wykorzystaliśmy na dopracowanie modelu rozliczeń na liczbę odwiedzających (UU) oraz zbudowanie solidnego zespołu. Nowa infrastruktura jest kropką nad “i”.

Dzięki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot