Ciekawe strony

Załóż własną internetową stację radiową w kilka minut

Grzegorz Ułan
Załóż własną internetową stację radiową w kilka minut
51

Zapewne część z Was kiedyś marzyła lub nadal myśli o pracy w radio lub założeniu własnego. Z realizacją różnie to bywa, zwykle odstrasza konieczność zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt, serwer i jego konfigurację, nie mówiąc już o prawach autorskich. W odpowiedzi na takowe zapotrzebowanie i...


Zapewne część z Was kiedyś marzyła lub nadal myśli o pracy w radio lub założeniu własnego. Z realizacją różnie to bywa, zwykle odstrasza konieczność zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt, serwer i jego konfigurację, nie mówiąc już o prawach autorskich. W odpowiedzi na takowe zapotrzebowanie i problemy z realizacją powstał Radiojar, który pozwala na uruchomienie własnej stacji radiowej z wykorzystaniem jedynie własnej przeglądarki.

Wystarczy założyć swój profil, nazwać stację, określić jej gatunek i wzbogacić o dodatkowe informacje, jak profil na Facebooku, no i opłacić abonament, ale o tym na koniec, bo w przyszłości może się to wiązać z profitami finansowymi, które nie przekreślają tego pomysłu.

Po założeniu stacji możemy zacząć dodawać playlisty do odtwarzania w naszej stacji z dostępnych kawałków muzycznych lub z dysku (tutaj musimy mieć do nich prawa autorskie). W samej bazie serwisu jest mnóstwo dostępnych utworów, jest w czym wybierać.

Teraz już tylko trzeba zaplanować nasze transmisje, służy temu wygodny kalendarz emisji.

Dodatkowo możemy ustawić przerwy w transmisji, które można wykorzystać na puszczanie dżingli lub własnych reklam.

Ponadto dostępna jest funkcja autopilota, który odtworzy zaplanowaną audycje w określonych przez nas parametrach.

Na koniec pozostaje nam tylko udostępnić znajomym link do naszej stacji, który można odtwarzać na popularnych playerach lub udostępnić na naszej stronie w postaci widgetu albo na naszym profilu na Facebooku. Przykładowy profil twórców projektu - Radiojar's Facebook Radio Player.

Oczywiście odtwarzanie możliwe jest również poprzez profil w serwisie Radiojar, wzbogacony dodatkowo o kontakt ze słuchaczami. Przykładowy profil:

Jeśli nadajemy na żywo możemy też skorzystać z wirtualnego studia z czatem na żywo, gdzie możemy zarządzać naszą audycją.

Teraz przejdźmy do najważniejszej kwestii, czyli kosztów tej przyjemności. W tej wczesnej wersji beta (później ma być drożej) abonament miesięczny wynosi 35 euro. W zamian dostajemy 1TB przepustowości transmisji strumieniowej oraz 10GB miejsca na serwerze do zapisywania naszej muzyki.

Opłata nie jest za wysoka, biorąc pod uwagę, że odchodzi nam wiele kosztowniejszych kwestii, związanych z uruchomieniem własnej stacji radiowej, a w przyszłości wiązać się to może z wpływami z reklam, dostarczanych przez planowaną do uruchomienia platformę reklamową twórców tego projektu. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym, ale oczywiście najpierw trzeba stworzyć popularną stację radiową, a to już wymaga sporo czasu.

Na tę chwilę serwis dostępny jest tylko na zaproszenia, jeśli są wśród Was tacy pasjonaci chętni założyć własną internetową stację radiową, mamy dla Was 20 takich zaproszeń, prześlę je w prywatnych wiadomościach na Facebooku. Zostawcie taką informację o chęci skorzystania z nich, w swoich komentarzach pod tym wpisem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internet