Google

Zakaz dystrybucji Samsunga Galaxy S, S II i Ace w Europie

Miłosz Hendel
Zakaz dystrybucji Samsunga Galaxy S, S II i Ace w Europie
29

Holenderski sąd w Hadze - przed którym toczy się postępowanie Apple przeciwko Samsungowi - orzekł, że urządzenia koreańskiego producenta: Galaxy S, Galaxy S II i Galaxy Ace naruszają europejski patent zarejestrowany dla amerykańskiego konkurenta i wprowadził wstępny nakaz wstrzymania dystrybucji. Ch...

Holenderski sąd w Hadze - przed którym toczy się postępowanie Apple przeciwko Samsungowi - orzekł, że urządzenia koreańskiego producenta: Galaxy S, Galaxy S II i Galaxy Ace naruszają europejski patent zarejestrowany dla amerykańskiego konkurenta i wprowadził wstępny nakaz wstrzymania dystrybucji. Choć decyzja podjęta została przez sąd w Holandii, przekłada się ona na inne kraje europejskie będące członkami Europejskiej Organizacji Patentowej.

Sędzia prowadzący sprawę dopatrzył się naruszenia patentu europejskiego oznaczonego numerem EP2059868. W oficjalnym oświadczeniu prasowym haski sąd podkreślił, że choć Samsung dopuścił się naruszenia własności intelektualnej należącej do Apple wspomnianymi wyżej trzema telefonami, nie dokonał tego w przypadku tabletów Galaxy Tab 10.1 i 10.1v. Rzeczony patent odnosi się do metody przewijania/przesuwania elementów wyświetlanych na ekranie, szczególnie w odniesieniu do zarządzania fotografiami w urządzeniach przenośnych. Sąd nie dopatrzył się jednak naruszeń w pozostałych, wnioskowanych przez Apple dokumentach, m.in. w EP2098948 i EP1964022. Pierwszy dotyczy rejestrowania zdarzeń przy jednoczesnym dotyku ekranu w kilku punktach (tzw. multitouch), drugi - sposobu przesuwania suwakiem przy odblokowywaniu ekranu. Łącznie w złożonym przez Apple wniosku znalazło się 10 różnych patentów.

Choć do Europejskiej Organizacji Patentowej należy 37 państw (w tym Polska), zakaz dystrybucji nie obejmie wszystkich z nich. Przy rejestracji patentu Apple nie dopełniło wszystkich czynności administracyjnych i z tego względu złożona jakiś czas temu aplikacja nie została przekształcona w obowiązujące prawo we wszystkich krajach należących do EOP. Tym samym - jak zadecydował sąd - zakaz dystrybucji obejmie następujące kraje: Francja, Finlandia, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Liechtenstein, Monako, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Decyzja sądu wchodzi w życie 13 października.

Rzecznik Samsung Mobile - Kim Titus - wydał oświadczenie, w którym przyjmuje decyzję holenderskiego sądu. "W odniesieniu do jednego naruszenia wymienionego w wyroku, podejmiemy wszelkie możliwe środki, także działania prawne, w celu zapobieżenia przerwom w dostępności naszych smartfonów Galaxy na rynku holenderskim" - oznajmił Titus. Dodał, że nie oczekuje, by nakaz miał wpływ na dystrybucję w innych krajach europejskich. Podkreślił także, że jego firma będzie bronić swoich własności intelektualnych na drodze prawnej na całym świecie.

Steve Jobs schodzi z tronu Apple. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów, jakie odniósł w czasie dowodzenia Apple, ale również pierwsze zwycięstwo sądowe uderzające poważnie nie tyle w samego Samsunga, co cały system Android. Florian Mueller podkreśla, że patent naruszany przez koreańską firmę nie odnosi się wyłącznie do rozwiązań technologicznych przez nią stworzoną, a aplikację będącą jednym z podstawowych elementów systemu Google. Sadownicy z Cupertino otrzymali od haskiego sądu groźną broń, której z pewnością nie zawahają się użyć w toczących się bataliach przeciwko HTC czy Motoroli.

Infografika: Softpedia.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu