Technologie

Czy warto wydać 10 tysięcy złotych na drona? Ten sprzęt udowadnia, że to może być dobry pomysł

Jakub Szczęsny
Czy warto wydać 10 tysięcy złotych na drona? Ten sprzęt udowadnia, że to może być dobry pomysł
9

10 tysięcy złotych za drona? Owszem, ten rynek zna dużo droższe propozycje - ciężkie, wydajne, do zastosowań profesjonalnych. Rozpiętość cenowa dostępnych na rynku pojazdów powietrznych sterowanych z ziemi jest przeogromna. Najprostsze konstrukcje można dostać w Internecie już za 100, 200 złotych. Co takiego ma w sobie dron Yuneec Typhon H? Kamerę Intel RealSense. Jakie to stwarza możliwości? Przeogromne.

Yuneec Typhon H z kamerką Intela to nie tylko dron z gadżeciarską kamerką. Zastosowanie tej technologii ma jasny cel - tym jest uzyskanie pełnej autonomii sprzętu. Możemy wysłać drona w dowolne miejsce i mieć pewność, że po drodze nie zawadzi o żaden obiekt, a jeżeli pierwotna droga dotarcia do danego miejsca jest aktualnie nie do przejścia, poszuka sobie innej. Tyle o autonomii, ale co mamy na papierze?

Yuneec Typhoon H posiada 6 silników, które mają za zadanie nie tylko oderwanie pojazdu od ziemi, ale także stabilną kontrolę lotu. Do urządzenia dołączona została 12 - megapikselowa kamera zdolna rejestrować obraz w jakości 4K. Dodatkowo - po oderwaniu się od ziemi, dron jest w stanie schować podwozie tak, aby nie przeszkadzało ono w rejestrowaniu obrazu z powietrza. Dla osób, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem materiałów za pomocą dronów będzie to ogromne ułatwienie. Ale nie tylko to - zastosowanie 360 - stopniowego gimbala CGO3+ pozwoli na uzyskanie niezwykle płynnych materiałów nagranych kamerą.

Za sterowanie dronem odpowiadają - procesor Intel Atom połączony z kontrolerem ST16. Do dyspozycji użytkowników drona dostępny jest pilot Typhoon Wizard Stick, który pozwoli na jednoczesne sterowanie dronem oraz ruchem kamery przez dwie osoby. Jak wspomniałem jednak, pojazd potrafi przemieszczać się absolutnie sam. Zastosowanie kamery Intel RealSense wykrywającej głębię w otoczeniu, pobliskie obiekty okazało się być kluczowe dla stworzenia w pełni autonomicznego drona. Ten jest w stanie obierać tor lotu w czasie rzeczywistym i aktywnie reaguje na zmiany.

Dodatkowo, podczas lotu można podglądać obraz z kamery na 7-calowym ekranie w rozdzielczości HD 720p zainstalowanym w kontrolerze. Zasięg wideo wynosi do 1,5 kilometra w dobrej widoczności między kontrolerem, a urządzeniem. Sam dron potrafi osiągnąć wysokość do 122 metrów, a maksymalny czas lotu to około 22 minut. Sprzęt dostępny jest z dwiema bateriami, kompletem śmigieł oraz plecakiem dla akcesoriów. Cena takiego drona? Zawrotna. 9 256 złotych u polskiego dystrybutora to sporo - ale jestem pewien, że profesjonaliści, mimo bariery cenowej ze sprzętu będą zadowoleni. Bardzo ważną zaletą rozwiązania od Yuneec jest fakt, iż możemy ustalić tor lotu tak, by wykonać świetne ujęcie samemu, bez pomocy drugiej osoby. My w tym czasie możemy sterować jedynie kamerą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Drondronyintel realsense