Internet

Wordpress 4.2 Powell z szybkim udostępnianiem treści, nowym podglądem motywów i nie tylko

Tomasz Popielarczyk
Wordpress 4.2 Powell z szybkim udostępnianiem treści, nowym podglądem motywów i nie tylko
5

Najpopularniejszy CMS na świecie doczekał się aktualizacji do wersji 4.2. Tym razem twórcy skupili się na udoskonaleniu mechanizmu Press This pozwalającego na udostępnianie treści z innych stron www. Dopracowano również podgląd motywów i funkcję aktualizacji wtyczek. Pojawiło się też wsparcie dla os...

Najpopularniejszy CMS na świecie doczekał się aktualizacji do wersji 4.2. Tym razem twórcy skupili się na udoskonaleniu mechanizmu Press This pozwalającego na udostępnianie treści z innych stron www. Dopracowano również podgląd motywów i funkcję aktualizacji wtyczek. Pojawiło się też wsparcie dla osadzania nowych elementów.

Wordpress 4.2 nosi nazwę Powell. Tradycyjnie twórcy uczcili w ten sposób pamięć po kolejnym muzyku jazzowym - tym razem wybrany został pianista Bud Powell. Nowa wersja CMS-a nie jest może rewolucyjna jak niektóre ją poprzedzające. Pojawiło się jednak kilka ważnych nowości, które ucieszą liczne grono użytkowników.

Przede wszystkim usprawnień doczekał się mechanizm Press This służący do natychmiastowego udostępniania na naszym blogu treści znalezionych w sieci. Przebudowano trochę interfejs i dodano kilka usprawnień, które sprawiają, że publikowanie fajnego klipu wideo lub obrazka staje się znacznie szybsze i łatwiejsze. Sama funkcja działa po staremu: z poziomu aplikacji mobilnej lub skryptozakładki (bookmarklet) w desktopowej przeglądarce (znajdziecie ją w menu Narzędzia).

Rozbudowano również edytor motywów, który pozwala teraz podejrzeć dowolny zainstalowany w naszym CMS-ie layout. Tym samym, zanim go aktywujemy i pokażemy szerszej publice, możemy wewnątrz CMS-a zobaczyć jak działa i wygląda. Nie ryzykujemy żadnej wpadki. Praktyczne. To samo można napisać o bardziej efektywnym aktualizowaniu wtyczek. Teraz nie odbywa się to na osobnym ekranie tylko w tle - wystarczy kliknąć odpowiedni link i poczekać chwilę na efekty.

Twórcy rozszerzyli również listę obsługiwanych osadzanych linków. Teraz możemy w nasze posty wklejać linki z Kickstartera lub Tumblra, co zaowocuje natychmiastowym przekształceniem ich w estetycznie prezentujące się boksy z treściami. Niestety ciągle nie działa to w przypadku Facebooka czy Google+. Pozostaje czekać.

Pod maską też się zmieniło kilka rzeczy. Wprowadzono wsparcie dla azjatyckich języków i systemów znaków. Zmieniono też kodowanie bazy danych z utf8 na utf8mb4, co zapewnia wsparcie dla 4-bajtowych znaków. Dodano też kompleksowe sortowanie z zapytaniami meta o określonych nazwach dla funkcji WP_Query, WP_Comment_Query i WP_User_Query. Od teraz programiści mogą też przesyłać powiadomienia dźwiękowe za pomocą funkcji wp.a11y.speak() języka JavaScript.

Zauważyłem, że w systemie aktualizacji jest aktualnie dostępna zarówno anglojęzyczna jak i spolszczona wersja, więc można śmiało samodzielnie sprawdzać nowości. Pliki oczywiście pobierzecie też z oficjalnej strony Wordpressa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetWordPressblogowanieCMS