Windows

Ale ten czas leci! Windows 3.1 ma już... 25 lat!

Jakub Szczęsny
Ale ten czas leci! Windows 3.1 ma już... 25 lat!
8

Windows bez typowego menu start? Nie, to nie Windows 8. Przez "95-ką" były wersje systemu (a raczej interfejsu użytkownika), które w niczym nie przypominały standardowego układu elementów na ekranie, znanego m. in. z Windows 95, a także iteracji dostępnych teraz. Idea paska zadań, skrótów na nim, jednego przycisku dającego dostęp do większości funkcji nie zawsze była w oprogramowaniu Microsoftu obecna.

Windows 3.1x wydano 6 kwietnia 1992 roku i od razu podbił serca głównie użytkowników profesjonalnych. Microsoft posłuchał głosów na rynku i oddał klientom możliwość korzystania ze standardu czcionek TrueType, co spowodowało, że wykorzystanie "okienek" w redakcjach, wydawnictwach wreszcie zaczęło mieć sens. Wraz z tym krokiem, Windows stał się nie tylko nakładką, ale również sposobem na szybkie tworzenie profesjonalnych publikacji. Wdrożono również prostą obsługę plików multimedialnych - możliwe było nagranie dźwięku oraz skorzystanie z odtwarzacza muzyki z płyty CD.

Wejdźmy do maszyny czasu. Jakie funkcje wskazywano wtedy jako "hity" w Windows 3.1?

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że na stronach Microsoftu można jeszcze znaleźć wpisy dotyczące niewspieranych już wersji oprogramowania. I tak, na nowoczesnej witrynie giganta w 2017 roku można znaleźć listę nowości, które znalazły swoje miejsce w Windows 3.1. Na co zwracano uwagę?

Windows 3.1 instalował się szybciej, działał szybciej, miał być bardziej stabilny. W praktyce bywało różnie, ale fakt faktem, ani systemy z rodziny 9x, ani wcześniejsze nie uchodziły za wzór stabilności. Dopiero przejście na jądro NT spowodowało, że użytkownicy mogli zacząć zapominać o nieoczekiwanych "przycinkach" systemu, niebieskich ekranach i w ogóle o przycisku "reset". Doskonale pamiętam, że w czasach wcześniejszych Windowsów, ów guzik wciskałem średnio raz na kilka dni, a nawet częściej, jeżeli miałem do czynienia ze "specyficzną" aplikacją. Dzisiaj, pisząc dla Was z lekkiego ultrabooka z Windows 10, zapominam o istnieniu przycisku "resetowania".

Ale to nie wszystko. Microsoft chwalił się techniką "drag and drop" - przeciągnij i upuść - dużo bardziej intuicyjna forma przenoszenia obiektów reprezentujących dane / funkcje między oknami. Od Windows 3.1, możliwe było skorzystanie z tej funkcji poza Menedżerem Programów. Od tej wersji również rozpoczęto kultywowanie "tradycyjnego" zastosowania przycisku F1, który w Chrome (sprawdzam teraz) wywołuje stronę wsparcia technicznego. W ówczesnym interfejsie Microsoftu, otwierało się "pomocowe menu kontekstowe" dla danego programu. Formatowanie dyskietek - od Windows 3.1 funkcjonuje opcja "szybkiego formatowania". W czasach, gdy królowały stacje zdolne odtwarzać te nośniki, taka możliwość była bardzo pożądana - zwłaszcza w biurach, gdzie formatowanie przeprowadzano stosunkowo często.

Ciekawie, prawda? To odrobinę śmieszne w porównaniu z funkcjami, jakie wdraża się obecnie

Predykcja maszynowa, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, rzeczywistość wirtualna / rozszerzona... mógłbym tak wymieniać i udowodnić Wam prymitywność Windows 3.1. Ale czy jest sens? Spójrzcie na to z innej strony. 25 lat wystarczyło nam na to, by wykreować tak potężne technologie, a zaczynaliśmy przecież z "maczugą i kamieniem w rękach". Strach pomyśleć, co będzie za kolejne ćwierć wieku, prawda?

A. Byłbym zapomniał... wszystkiego najlepszego, Windows 3.1!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows