Poczta email

Whiteout Mail - mamy dla Was 5 kodów dostępu do nowego szyfrowanego klienta poczty email

Grzegorz Ułan
Whiteout Mail - mamy dla Was 5 kodów dostępu do nowego szyfrowanego klienta poczty email
68

To już moje drugie podejście do szyfrowanej poczty. Pierwsze opisywałem Wam w zeszłym roku, w przypadku projektu o nazwie ProtonMail, jest to projekt szwajcarskich programistów. Dziś przeniesiemy się do naszych zachodnich sąsiadów, którzy pracują nad klientem bezpiecznej poczty Whiteout Mail. W c...

To już moje drugie podejście do szyfrowanej poczty. Pierwsze opisywałem Wam w zeszłym roku, w przypadku projektu o nazwie ProtonMail, jest to projekt szwajcarskich programistów. Dziś przeniesiemy się do naszych zachodnich sąsiadów, którzy pracują nad klientem bezpiecznej poczty Whiteout Mail.

W chwili obecnej poczta ta dostępna jest w przeglądarce, jako aplikacja w Google Chrome oraz na urządzeniach mobilnych. W przyszłości planowane są aplikacje na Windowsa, iOS oraz Firefoxa.

Whiteout Mail obsługuje każdą pocztę z obsługą IMAP, czyli bez problemu skonfigurujemy tu na przykład Gmaila. Konto konfigurujemy na tej stronie https://mail.whiteout.io/#/add-account. Wystarczy podać adres naszej poczty, hasło, a aplikacja pobierze pozostałe potrzebne ustawienia naszego serwera.

Dostałem też dostęp do nowej poczty w domenie wmail.io, obsługiwanej przez twórców tej aplikacji, którzy udostępnili nam 5 kodów do rozdania. Tutaj konfigurację, dla chętnych, którzy otrzymają kody, przeprowadzamy na stronie - https://mail.whiteout.io/#/create-account. To też okazja, dla tych, którym zależy na nowym adresie poczty z łatwym loginem. Grzegorz już zajęte:)

Sama aplikacja została zbudowana od podstaw, nie przypomina wyglądem żadnego znanego mnie klienta poczty. Cały interfejs jest ładnie zrobiony, jest czysto i przejrzyście - tylko najpotrzebniejsze elementy w menu poczty oraz książka adresowa. Szyfrowana korespondencja oznaczona jest zamkniętą kłódką.

Po założeniu konta zostanie nam przyporządkowany ID klucza PGP oraz odcisk palca PGP. Dodatkowo możemy zabezpieczyć je indywidualnym hasłem, przydaje się w przypadku, gdy będziemy korzystać z tej poczty na kilku urządzeniach. Wystarczy wtedy zapisać, na przykład na dysku USB, nasz klucz i importować go na nowym urządzeniu, potwierdzając to naszym hasłem. W tym przypadku każdorazowe uruchomienie programu będziemy musieli potwierdzać tym dodatkowym hasłem do konta.

Podsumowując, Whiteout Mail jest projektem Open Source z szyfrowaniem typu end-to-end z kluczem prywatnym i publicznym, realizowanym za pośrednictwem protokołu OpenPGP. Nasze wiadomości są zaszyfrowywane na kliencie i nigdzie nie są przekazywane czy zapisywane. Cały kod jest udostępniony na GitHub.

Jak wspominałem dostępna jest też aplikacja mobilna, która nie różni się ani wyglądem ani sposobem korzystania od wersji przeglądarkowej. Na pierwszym zrzucie widać procedurę importu klucza. Po podaniu hasła można od razu korzystać z tej poczty tak samo jak w przeglądarce już bez żadnych dodatkowych ustawień.

Na koniec, tak jak obiecałem 5 kodów do rozdania. Prześlę je na podany adres email pięciu osobom, które wyrażą taką chęć w odpowiedzi na mój pierwszy komentarz pod tym wpisem.

Strona główna projektu Whiteout Mail.
Przeglądarkowa wersja Whiteout Mail.
Zakładanie konta dla posiadaczy kodów do beta testów - https://mail.whiteout.io/#/create-account.
Wersja mobilna na Androida, dostępna w Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot