Aplikacje webowe

Webflow, czyli jak szybko zrobić stronę www - ładnie wyglądającą i w RWD

Grzegorz Ułan
Webflow, czyli jak szybko zrobić stronę www - ładnie wyglądającą i w RWD
1

Dziś technologie tworzenia stron są już tak powszechnie dostępne w sieci, że nie trzeba posiąść nie wiadomo jakiej wiedzy, by móc stworzyć samemu stronę www. Przynajmniej wersję tymczasową, zanim nie dorobimy się takiej z prawdziwego zdarzenia.

Choć i tak dziś nie każdy takowej potrzebuje, na przykład twórcom aplikacji mobilnych zupełnie to nie jest potrzebne, wystarczy prosty serwis z jedną stroną, gdzie zamieścimy najważniejsze informacje o grze czy aplikacji mobilnej, linki do sklepów mobilnych oraz ewentualnie drugą podstronę ze zmianami jakie wprowadzane były przy aktualizacjach gry czy aplikacji.

Jednym z serwisów, który udostępnia możliwość stworzenia sobie takiej strony jest Webflow. Stworzenia podstawowej strony zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Oczywiście jeśli skorzystamy z szablonów, gdzie są już wstępnie umieszczone różne elementy, które wystarczy podmienić na nasze lub tylko zmienić w nich treść.

Darmowych szablonów jest sporo, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Po wybraniu odpowiedniej pozycji, wystarczy jeszcze nazwać nasz projekt (to będzie jednocześnie subdomena serwisu, jeśli nie będziemy podpinać pod własną domenę), po czym możemy już przejść do edycji i naniesienia własnej treści.

Każdy element na stronie edytujemy klikiem, a po wybraniu każdej z pozycji wyświetla się nam panel z dodatkowymi opcjami formatowania treści, albo z boku albo w podręcznym menu.

Zmienić tu możemy dosłownie wszystko, nawet nieaktywną treść widoczną w tle formularza do wpisywania treści przez odwiedzających stronę. Co najważniejsze, wspierane są tu polskie znaki, co nadal jest jeszcze rzadkością w tego typu aplikacjach, tworzonych przez zagranicznych twórców.

Można również podmienić wersję językową widgetów społecznościowych, dostępnych jest tu kilkadziesiąt języków z całego świata, jak również język polski.

W najnowszej wersji Webflow możliwe są też do stworzenia i wstawienia w treści serwisu różnego rodzaju elementy interaktywnych czy animacje, ale to już będzie trochę więcej zabawy z tym. Jak ktoś lubi takie ruchome pozycje wstawiać na stronie pewnie się skusi, bo z poniższego filmiku wynika, że spore możliwości to narzędzie oferuje w tym zakresie.

Po skończonej edycji możemy jeszcze sprawdzić jak nasza nowa strona prezentuje się na urządzeniach mobilnych, na tablecie czy smartfonie, w orientacji poziomej i pionowej.

Jeśli wszystko jest w porządku można już publikować stronę. Mamy tu dwie opcje, albo w domenie webflow.io za darmo lub podpiąć ją pod własną domenę, ale to już opcja dostępna w płatnej wersji.

https://d3e54v103j8qbb.cloudfront.net/static/designer-e-2.b2d3a7d804.mp4

Źródło: The Next Web/Product Hunt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu