Polska

W Big Data i Data Science zarobisz duże pieniądze - również w Polsce

Grzegorz Marczak
W Big Data i Data Science zarobisz duże pieniądze - również w Polsce
16

Aby odnieść sukces nie wystarczy samo posiadanie danych. Trzeba potrafić je analizować, a także wykorzystywać w praktyce. Właśnie z tego powodu rynek pracy dla specjalistów Big Data i Data Science, choć wciąż młody, jest w naszym kraju bardzo chłonny i na pewno perspektywiczny. Zapotrzebowanie na informacje uzyskane w wyniku analizy danych istniało od zawsze, jednak dopiero teraz pojawiła się realna możliwość zebrania ich odpowiedniej ilości, opracowania, przetworzenia i przede wszystkim uzyskania informacji na tyle interesujący, że stanowią one realną wartość dla biznesu i stanowią o przewadze konkurencyjnej na rynku.

Autorem tekstu jest Łukasz Kobyliński

Data Scientist znalazł się na czele listy „25 Best Jobs in America”

Praca z danymi wymaga analitycznego podejścia, dociekliwości i umiejętności wydobycia z nich przydatnej wiedzy, która ma zapewnić przewagę konkurencyjną i rozwój biznesu. Do realizacji tych zadań firma potrzebuje specjalistów. To właśnie eksperci Data Science. Co ich wyróżnia? Na pewno szeroki zakres umiejętności – od takich zagadnień jak matematyka i informatyka, poprzez programowanie i zastosowanie w praktyce analitycznych narzędzi , aż do wiedzy biznesowej. Nie dziwi więc, że Data Scientist znalazł się na czele listy „25 Best Jobs in America”, rankingu portalu rekrutacyjnego Glassdoor.com. Według niego początkujący analityk danych w Stanach Zjednoczonych może liczyć na 50–75 tysięcy dolarów rocznie. Zarobki specjalistów dochodzą do 110 tysięcy dolarów rocznie, a menedżerowie mogą dostać ponad dwukrotnie więcej. Zarobki polskich specjalistów od Big Data i Data Science nie ustępują tym zachodnim. W ubiegłym roku analitycy danych zarabiali od 12 do 18 tysięcy złotych brutto, zaś deweloperzy danych od 12 do 16 tysięcy brutto - wynika z danych firmy rekrutacyjnej Hays.

Praca Data Scientist codziennie stwarza nowe wyzwania i na pewno nie należy do monotonnych. Przy opracowywaniu rozwiązania Data Scientist musi mieć pewność, że rzeczywiście stanowi ono odpowiedź na problemy klienta oraz być w stanie pomóc mu właściwie wykorzystać przygotowane narzędzia. Taka analiza wpływa pozytywnie na rozwój organizacji niezależnie od branży. Przykładem mogą być szpitale w Paryżu. Te testują Big Data i systemy uczenia maszynowego, które mają na celu prognozowanie liczby przyjęć. Prowadzi to do bardziej wydajnego rozmieszczania zasobów i lepszych wyników leczenia pacjentów.

Przykłady

Dane z powodzeniem analizuje też międzynarodowe lotnisko w Dubaju. Zainstalowano tam specjalne czujniki do pomiaru tworzenia się kolejek na lotniskach. Dostarczane przez nie dane pokazują, gdzie i kiedy można przekierować ludzi. Z kolei zainstalowane w publicznych toaletach specjalne, elektroniczne krany i podajniki na mydła dostarczają informacji dotyczących nawyków ludzi oraz pozwalają usprawnić działanie systemu. Jak na dłoni bowiem widać, kiedy z toalet korzysta mniej osób i pozwala zastanowić się, z czego to wynika.

Z Big Data i Data Science korzysta również Heineken, który dzięki analizie danych ma możliwość usprawnienia procesu sprzedaży. Heineken nawiązał współpracę z Walmart w ramach pilotażowego programu z Shopperception. Razem analizują zachowanie klientów przed półkami, dzięki czemu wiadomo w jaki sposób każdy sześciopak lub puszka Heinekena opuściła sklep. Dzięki takiemu działaniu zarówno browar jak i sprzedawca mogą ocenić wszystkie zebrane dane, aby lepiej zrozumieć klienta, który kupuje piwo. Widać też, jaka lokalizacja w sklepie jest najlepsza do sprzedaży produktu.

Edukacja

Brzmi przekonująco? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wstąpić w szeregi specjalistów Big Data i Data Science. Jeśli kiedykolwiek myśleliście o przebranżowieniu się albo poszerzeniu swoich kompetencji, warto się doedukować. Możliwości jest wiele, natomiast podejmując decyzję warto zastanowić się nad naszymi dotychczasowymi doświadczeniami i celami na przyszłość. Kadra menedżerska może wybrać specjalistyczne studia uzupełniające, które pozwalają spojrzeć na zagadnienia związane z Big Data i Data Science z perspektywy biznesu. Podyplomowe studia Data Science i Big Data w Zarządzaniu oferuje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wykłady prowadzone przez praktyków dostarczą kadrze menedżerskiej unikalną na polskim rynku wiedzę dotyczącą zarządzania organizacjami w oparciu o dane. Pokażą jak za ich pomocą podejmować skuteczniejsze decyzje biznesowe oraz jak poradzić sobie ze specyfiką projektów z obszaru data science oraz big data.

Jeżeli natomiast chcemy zostać badaczem danych, warto zainteresować się studiami podyplomowymi na Data Science oraz Big Data w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej. Studia prowadzone są na dwóch kierunkach, koncentrujących się odpowiednio na metodach analizy danych oraz na przetwarzaniu dużych zbiorów w odpowiedniej do tego infrastrukturze.

Osoby poszukujące pracy jako Data Scientist mogą skorzystać z oferty Kodołamacz.pl. Oferowany przez nich Bootcamp Data Science w krótkim czasie pozwoli zdobyć warsztat pracy i przyswoić sporą ilość wiedzy na temat analizy i przetwarzania dużych zbiorów danych. Po ukończeniu takiego bootcampu absolwenci zasilą zespoły Data Science na stanowisku specjalisty.

Za naukę można się oczywiście wziąć samemu. W sieci dostępnych jest wiele materiałów i kursów pozwalających na zdobycie podstaw teoretycznych i przeprowadzenie pierwszych analiz, wymaga to jednak wiele pracy własnej, samozaparcia i czasu, który musimy poświęcić na rozwiązywanie problemów i poszukiwanie informacji. Nauka Big Data i Data Science nie należy do najłatwiejszych i jeśli myślimy o tej dziedzinie IT poważnie, może warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracujących w branży ekspertów.

Chcesz wiedzieć więcej?

O tym, jak przygotować swoją organizację - jej strukturę i kadrę menedżerską - do tego, by w pełni korzystać z możliwości, jakie daje podejmowanie decyzji w oparciu o dane oraz o pułapkach i zagrożeniach, które mogą się na tej drodze pojawić będzie można porozmawiać już 15 grudnia podczas minikonferencji organizowanej przez firmę Sages „Data Science i Big Data w zarządzaniu” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wystąpią na nim prelegenci z doświadczeniem w problematyce zarządzania w oparciu o dane - Dominik Batorski, Anna Wróblewska i Marcin Choiński.

--
Łukasz Kobyliński - Chief Science Officer w Sages, Lead Data Scientist w SigDelta, opiekun merytoryczny bootcampów Kodołamacz.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu