AMD

Ty też możesz mieć serwer z AMD Ryzen

Mateusz Stach
Ty też możesz mieć serwer z AMD Ryzen
11

Częstotliwość publikacji na temat procesorów AMD jest wysoka.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie nimi, są duże szanse na to, że w komputerowym świecie 2017 będzie określany rokiem Ryzena, a raczej szerzej - architektury ZEN. Sporo nagród za wydarzenie roku murowane.

Dotyczy to nie tylko komputerów osobistych, ale też serwerów, nawet tych najmniejszych. QNAP, wiodący producent NAS (Network Attached Storage), wprowadził do swojej oferty serię pierwszych na świecie biznesowych NAS-ów z Ryzen. Rodzina TS-x77 będzie wyposażona w sześciordzeniowe procesory AMD Ryzen 5 1600 oraz ośmiordzeniowe Ryzen 7 1700. Najmniejszy 6-zatokowy TS-677-1600-8G ma 8 GB RAM, najmocniejszy 12-zatokowy TS-1277-1700-64G posiada 64 GB RAM, a cała rodzinka liczy obecnie sześć modeli. Nowe NAS-y wyposażone są w zatoki 2,5 i 3,5 cala oraz dodatkowo gniazda M.2, obsługują buforowanie SSD i mają trzy sloty PCIe. Te gniazda dają możliwość dołożenia dysku PCIe NVMe, kontrolera sieciowego 10GbE, a nawet karty graficznej. Wszystko to i wiele więcej, czyni nowe QNAP-y uniwersalnymi i wydajnymi w takich zadaniach jak np. wirtualizacja serwerów czy obsługa chmury.

Nie tylko NAS

Owoc współpracy QNAP i AMD może pomóc powiększyć udziały tego ostatniego w rynku NAS, w którym (w zależności od segmentu) sporo do powiedzenia mają Intel czy ARM. Dla nas zaś i naszych PC, każdy sposób na zwiększenie konkurencji i popularyzację rozwiązań AMD to dobra informacja. Mogąca w przyszłości przynieść lepsze rozwiązania w niższych cenach.

AMD w eksploracji rynku serwerowego nie ogranicza się do NAS-ów. Podobnie jak Qualcomm ze swoimi 48-rdzeniowymi procesorami do centrów danych, próbuje się rozpychać w segmentach niemal zmonopolizowanych przez Intela. Po premierze układu EPYC należało się tego spodziewać, ale stworzyć dobry produkt to nie to samo, co wejść z nim na rynek. Tym bardziej więc cieszy współpraca z takim gigantem jak HPE i jej spektakularne efekty.

Dwugniazdowy serwer HPE ProLiant DL385 Gen10 wyposażony jest w dwa procesory AMD EPYC 7601 (każdy taki ma 32 rdzenie i 64 wątki). W ramach premiery z przytupem, ustanowił on rekord w dwóch benchmarkach. Odpowiednio 257 pkt w SPECrate2017_fp_base i 1980 pkt w SPECfp_rate2006.  Wiemy jednak, że akurat w przypadku serwerów benchmarki i rekordy mają wyłącznie symboliczne znaczenie. Nie dziwi więc, że według oświadczenia Justina Hotarda z HPE, współpraca z AMD ma zapewnić (oprócz wydajności) odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa. A ProLiant DL385 reklamowany jest przede wszystkim jaki przynoszący zdecydowaną redukcję kosztów (dokładnie TCO – total cost of ownership) w przeliczeniu na jedną maszynę wirtualną. Sprzedaż rusza w grudniu.

Cieszy mnie prezentowanie przez partnerów AMD atrakcyjnych rozwiązań w kolejnych segmentach rynku komputerowego. Pozwala to liczyć na wzrost sprzedaży sprzętu z architekturą ZEN. A z pewnością również kolejne nerwowe ruchy ze strony Intela w najbliższym czasie.

Źródło: QNAP, HP, AMD

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu