Komputery i laptopy

Ile trzeba wydać na laptop gamingowy?

Redakcja Antyweb
Ile trzeba wydać na laptop gamingowy?
23

Wciąż rosnące wymagania sprzętowe gier sprawiają, że co kilka lat pojawia się konieczność upgrade’u posiadanego sprzętu lub zakupu nowego. Dzisiaj zastanowimy się, ile należy zainwestować w laptopa, by ten wystarczył nam na wiele długich lat.

Oferta rynkowa jest obecnie tak szeroka, że dla osoby niedoświadczonej i nieobytej w świecie sprzętu komputerowego zakup „tego jedynego” laptopa może okazać się nie lada zadaniem. Nie dość, że musimy trzymać się w ryzach przyjętego budżetu, to jeszcze producenci często raczą nas konfiguracjami różniącymi się między sobą pod niemal każdym względem.

Dobry laptop gamingowy, czyli jaki?

Biorąc pod uwagę wyłącznie kwestię finansową, nie możemy z całą mocą stwierdzić, że im droższy laptop, tym większe są jego możliwości. Nie w obecnej rzeczywistości, w której o cenie decydują nie tylko najważniejsze podzespoły, ale również rozmaite dodatki, takie jak czytnik linii papilarnych, złącze dokowania czy nawigacje obsługiwane za sprawą odbiornika GPS.

Wiele zależy więc od tego, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli bowiem marzymy o karierze esportowej, związanej z grami pokroju Counter-Strike: Global Offensive (a więc produkcją niezbyt wymagającą pod względem graficznym), powinniśmy zainwestować przede wszystkim w dobre urządzenia peryferyjne nie zaś w laptop z jednostką GPU z absolutnego topu.

Jeszcze inaczej będzie wyglądała sprawa w przypadku streamowania gier, które stanie się możliwe wyłącznie wówczas, gdy nasza maszyna zostanie wyposażona w odpowiedni procesorem. Miłośnicy produkcji najnowszych będą natomiast szli w kierunku właśnie najmocniejszych kart graficznych. Zanim więc zaczniemy studiować oferty sklepów, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Ekonomiczny laptop gamingowy

Na początek warto zejść do dolnej granicy cenowej i najniższej kwoty, która pozwoli nam zacząć rozglądać się za sprzętem posiadającym nalepkę „dla graczy”.

3 tysiące złotych to kwota absolutnie minimalna, jeśli w ogóle chcemy myśleć o takich urządzeniach. Na niższych półkach znajdziemy co prawda przyzwoite laptopy multimedialne o biurowe, ale o żadnym z nich nie powiemy, że jest to sprzęt gamingowy.

Na co jednak możemy liczyć w przypadku budżetu w wysokości 3000-3500 złotych? Jest to oczywiście wystarczająca kwota, by znaleźć sprzęt z procesorem czterordzeniowym – szczególnie często wykorzystywane są układy z serii Intel Core i5. Obecnie uwagę warto zwracać zwłaszcza na modele siódmej bądź ósmej generacji. Interesująco prezentują się procesory Coffee Lake (np. i5-8250U), które obsługują osiem wątków.

Czy procesory AMD Ryzen występują w konfiguracjach gamingowych? Tak, choć nie jest to częsty zabieg. Ciekawa jest chociażby tegoroczna edycja laptopa Acer Nitro 5, której premiera będzie miała miejsce już wkrótce. Oprócz układu Ryzen 5 2500U lub Ryzen 7 2700U, pojawi się tam karta graficzna Radeon RX 560.

Pozostając jeszcze na chwilę przy jednostkach GPU, należy podkreślić, że w przyjętym przez nas budżecie uda nam się znaleźć całkiem przyzwoite karty. Za taką należy uznać na przykład Nvidię GeForce GTX 1050, która nieco odstaje od swoich lepszych braci z tej serii, jednak z pewnością pozwoli na obsługę wielu nowych gier.

Uzupełnieniem specyfikacji laptopa gamingowego do 3500 złotych może być dysk SSD o pojemności do 480 GB lub SSD M.2 PCIe (maksymalnie 250 GB). Do tego dodajemy matrycę IPS Full HD, nawet 12 GB pamięci RAM, podświetlaną klawiaturę i zestaw do gier gotowy.

Na co takie laptopy nam pozwolą? Być może okażą się zbyt słabe, by uruchomić grę Far Cry 5 na ultra detalach, ale ze średnimi powinny sobie poradzić. To samo w przypadku takich produkcji jak Elex czy Star Wars Battlefront 2.

Zakup nowego laptopa czy upgrade starego?

Niezależnie od rodzaju urządzenia, w końcu przyjdzie moment, gdy dostępna moc obliczeniowa okaże się zbyt niska, by obsłużyć wszystkie nowe gry na najwyższych detalach graficznych. Wynika to oczywiście z dynamicznej ewolucji rynku.

Gdy więc gry zaczynają przycinać, większość graczy rozgląda się za nowym sprzętem, klnąc w głowie konieczność zainwestowania kolejnych tysięcy złotych. Nie jest to jednak jedyna ewentualność. Jeszcze do niedawna upgrade sprzętowy kojarzony był wyłącznie z komputerami osobistymi. Obecnie wiele nowych laptopów przygotowywana jest w taki sposób, aby możliwa stała się łatwa wymiana dysku twardego czy też pamięci RAM, dzięki czemu lepiej możemy dostosować swój sprzęt do zmieniającej się rzeczywistości.

Jeśli zależy Wam właśnie na takiej opcji, przed zakupem laptopa zwróćcie uwagę, czy posiada on wydzieloną klapę serwisową, która gwarantuje dostęp do najważniejszych podzespołów lub czy jego obudowę możemy łatwo zdjąć. Taka informacja zazwyczaj pojawia się w rozmaitych recenzjach sprzętowych.

Istotna kwestią jest również dostępność wszelkich złączy i portów, które pozwolą na montaż nowszych, lepszych podzespołów. Mowa tu na przykład o dyskach SSD M.2 PCIe. Takim sposobem wydatek rzędu 4-5 tysięcy złotych możemy obniżyć nawet kilkukrotnie, decydując się na pojedyncze elementy, skutecznie zwiększające wydajność naszego laptopa.

Za ile laptop do streamingu gier?

Wspominaliśmy już o tym, że wiele graczy stawia nie tylko na maksymalizację wrażeń związanych z elektroniczną rozgrywką, ale także na możliwość zrobienia kariery internetowej, na przykład za sprawą działalności w takich serwisach jak Twitch oraz YouTube.

W przypadku streamingu gier, nie możemy skupiać się wyłącznie na wymaganiach sprzętowych stawianych przez gry. W tym samym czasie obsługiwane jest bowiem oprogramowanie rejestrujące przebieg rozgrywki, które również ma charakter zasobożerny.

Żeby więc wszystko działało płynnie i w sposób bezproblemowy, potrzebny nam będzie dobry procesor, najlepiej wielordzeniowy oraz wielowątkowy, tak aby był w stanie poradzić sobie z obsługą wielu wymagających programów naraz. W tym przypadku polecić można układy AMD Ryzen, które w takich sytuacjach radzą sobie bardzo dobrze. Jeżeli chodzi natomiast o układy Intela, dobrym wyborem okażą się procesory i7 z serii Coffee Lake – jak na przykład i7-8750H z sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami.

Oczywiście procesor to nie wszystko. Przyda nam się takżę pojemna, szybka pamięć RAM (co najmniej 12 GB DDR4) oraz szybki dysk SSD M.2, na którym zainstalujemy system operacyjny i najważniejsze programy. Nie należy zapominać również o karcie graficznej – w końcu obsługa i nagrywanie najnowszych gier wymaga nie lada mocy obliczeniowej.

Nie chcąc zrujnować do końca swojego budżetu, wybieramy Nvidię GeForce GTX 1060. Jaki będzie koszt takiego zestawu? Minimum 5500 złotych. Za możliwość bycia gwiazdą trzeba zapłacić.

Laptop gamingowy z absolutnego topu

Na koniec warto zastanowić się, ile możemy wydać na sprzęt do gier, jeśli tylko chcemy i mamy ku temu odpowiednie możliwości finansowe. Jak nietrudno się domyślić, górna półka jakościowa jest bardzo szeroka, dlatego klienci z zasobnymi portfelami nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu.

Jeśli więc chcecie poszaleć i możecie wydać blisko 12 tysięcy, ekspert morele.net poleca laptopa MSI GT62VR 7RE Dominator Pro 4K, który korzysta z takich podzespołów jak procesor Intel Core i7-7820HK, karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1070 i 32 GB RAM DDR4 2133 MHz.

Do tego wszystkiego otrzymujemy także dyski twarde HDD 1TB i SSD M.2 512 GB oraz wysokiej jakości matrycę 4K UHD. Moc gamingowych wrażeń gwarantowana. Na pokładzie znalazła się również wysokiej jakości klawiatura od SteelSeries, oferująca układ „złotego trójkąta”, który zwiększy komfort grania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu