Android

To koniec Cyanogen OS. Firma porzuca też CyanogenModa

Tomasz Popielarczyk
To koniec Cyanogen OS. Firma porzuca też CyanogenModa
85

Stało się to, co przewidywano już od jakiegoś czasu. Cyanogen Inc. zaprzestaje dalszego rozwoju Cyanogen OS oraz CyanogenModa. Co dalej czeka oba projekty?

Z dniem 31 grudnia firma Cyanogen Inc. zakończy wsparcie dla Cyanogen OS. Jednocześnie zaprzestanie też dalszego rozwoju otwartej modyfikacji CyanogenMod. Stało się zatem to, co przewidywano już od dawna. Projekt komercjalizacji Cyanogena nie wypalił. A był bardzo ambitny i, jak to ujęli sami twórcy, zakładał "wydarcie Androida ze szponów Google'a" (z czasem pojawiały się zresztą bardziej dobitne sformułowania, których autorem był CEO firmy, Kirk McMaster - jedno mówiło wręcz o kuli w łeb Google'a...). Jednocześnie jednak szedł w parze z dużym niezadowoleniem społeczności rozwijającej CyanogenModa, która uruchomienie komercyjnej wersji traktowała jako zdradę.

Założeniem Cyanogen Inc. było stworzenie systemu, który producenci będą instalować domyślnie na swoich smartfonach zamiast Androida od Google. Przewagą takiego rozwiązania była większa kontrola nad oprogramowaniem, w tym prawa dostępu do roota czy rozbudowane możliwości personalizacji i konfiguracji. Niestety Cyanogen OS bez dostępu do Google Play był niewiele wart, a firma zdecydowanie mocniej nawiązywała sojusz z Microsoftem (który z resztą był jednym z inwestorów). Odstraszało to producentów sprzętu. Jedynym znaczącym był OnePlus, który jednak też szybko zrezygnował z Cyanogen OS, stawiając na własne rozwiązanie.

Nie tak dawno pisałem o planach rezygnacji z Cyanogen OS. Teraz firma to potwierdziła. System nie będzie dłużej rozwijany i wspierany, a 31 grudnia wszystkie powiązane z nim usługi zostaną wyłączone. Oprogramowanie zostanie natomiast rozbite na moduły, które producenci będą mogli odpłatnie użyć w swoich smartfonach. Rykoszetem oberwie CyanogenMod, bo również zostanie porzucony. Na szczęście kod źródłowy nie zostanie zabrany do grobu. Jest to otwarty projekt i w dalszym ciągu takim pozostanie, więc każdy może go użyć do budowy własnego systemu.

Cała nadzieja w społeczności. Ta już zapowiedziała, że kod CyanogenModa zostanie użyty w nowym projekcie - Lineage OS. Już dziś do życia powołano Gerrita, gdzie przeniesiono cały projekt. Można zatem już przesyłać propozycje zmian w kodzie. Pozostaje mieć nadzieję, że na planach i ambicjach się tym razem nie skończy. CyanogenMod ma bowiem duży wkład w to, jak wygląda dziś scena moderska Androida. Przez wiele lat ta modyfikacja była dla wielu osób jedyną szansą na aktualizację systemu, bo producenci szybko porzucali modele ze średniej i dolnej półki (zresztą ciągle to robią).

A Cyanogen Inc.? Cóż, tym razem Dawid nie pokonał Goliata. Zresztą pomysł ten od samego początku wydawał się nazbyt ambitny, a składane obietnice - mocno na wyrost. Może nie trzeba pokonywać wcale Google'a, żeby stworzyć dla niego otwartą alternatywę w świecie Androida? A może to tylko naiwne domniemywanie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu