Mobile

Testujemy aplikacje mobilne eRecruiter - duże jest lepsze

Grzegorz Marczak
Testujemy aplikacje mobilne eRecruiter - duże jest lepsze
2

Recenzję aplikacji eRecruiter (wcześniej opisywaliśmy sam system)zacznę od moich kryteriów oceny tego typu mobilnych rozwiązań. Mobilne aplikacje wspierające proces rekrutacji to dla mnie nowość. Chyba niewiele polskich serwisów je na dziś oferuje a przynajmniej ja o takich nie słyszałem. Kryteri...

Recenzję aplikacji eRecruiter (wcześniej opisywaliśmy sam system)zacznę od moich kryteriów oceny tego typu mobilnych rozwiązań. Mobilne aplikacje wspierające proces rekrutacji to dla mnie nowość. Chyba niewiele polskich serwisów je na dziś oferuje a przynajmniej ja o takich nie słyszałem.

Kryteria

Najpierw jednak kilka słów o tym co chcę ocenić. W moich testach prostotę obsługi i korzystania z interfejsu stawiam zawsze na pierwszym miejscu. Ważne jest też to, żeby aplikacje biznesowe nie były przeładowane funkcjami i na siłę nie próbowały zreplikować tego co jest na desktopie - mobile nie służy do tego aby obrabiać excela i mieć dostępne każde możliwe formatowanie komórki (że posłużę się przykładem). Dla mnie w przypadku aplikacji biznesowych połączonych z aplikacjami desktopowymi, mobile ma być przydatnym dodatkiem.

Kolejną ważną rzeczą jest dla mnie tak zwany look&feel, który w przypadku mobila jest nawet bardziej istotny niż w przypadku desktopu (możecie się oczywiście z tym nie zgodzić). Jako analogię do tego o co mi chodzi podam znowu Excela, który jest świetnym narzędziem, w wielu firmach niezastąpionym, na którym buduje się aplikacje. Nie oznacza to jednak, że lubimy z niego korzystać i jest przyjemny w obsłudze. Jest jak młotek. Kiedy jednak dodalibyśmy mu trochę kolorytu, uprościli nieco i skupili się na tym co jest najważniejsze to nagle może okazać się narzędziem równie funkcjonalnym oraz przyjemnym w obsłudze. I właśnie takiego miksu oczekuję od aplikacji mobilnych.

Aplikacja

eRecruiter dla swjego systemu przygotował dwie wersje aplikacji. Dostępna jest ona zarówno dla systemu mobilnego Apple jak również Google, o aplikacji na Windows Phone na razie nic nie wiem.

Aplikacja na iOS

Zacznę od wersji na IOS na przykładzie której omówię całą funkcjonalność aplikacji.

Mobilny eRecruiter na iOS to bardzo świeża aplikacja. Jej opublikowanie miało miejsce w zeszłym tygodniu. Nastawiony więc byłem na pewne niedociągnięcia techniczne, które zawsze się pojawiają. Co ciekawe, po dłuższej zabawie z aplikacją takowych nie znalazłem.

Jak to działa? Na początku logujemy się do aplikacji, używamy tych samych dancyh co w przypadku strony www erecuriter. Z poziomu aplikacji mobilnej nie możemy natomiast założyć nowego konta w systemie. Jest to jednak zrozumiałe przy aplikacjach i systemach b2b.

Po zalogowaniu mam dwie i tylko dwie opcje. Albo przeglądamy obecnie trwające rekrutacje albo też bazę naszych kandydatów. Słusznie więc zdecydowano się na to co może być najpotrzebniejsze mobilnym użytkownikom. Nikt bowiem nie będzie przez telefon pisał ogłoszenia o pracę czy też ustawiał parametrów publikacji w serwisach z pracą.

Po wejściu do opcji Rekrutacje widzimy listę obecnie otwartych i trwających rekrutacji. Ekran, zarówno początkowy jak i z listą rekrutacji pozbawiony jest jakichkolwiek barw i upiększeń. Jedyną grafiką są delikatne ikony symbolizujące ludzi.

Wchodząc natomiast w wybraną rekrutację mamy już trochę więcej życia. Na liście pojawiają się bowiem nazwiska naszych kandydatów wraz z kolorowymi ocenami, które nadaliśmy podczas przeglądu zgłoszeń. Dzięki możliwości filtrowania listy możemy użyć ocen do zawężenia naszej listy tylko do wysoko ocenionych kandydatów, ulubionych, etapu rekrutacji itp.

Czego możemy dowiedzieć się w aplikacji o naszych kandydatach? Przede wszystkim mamy dostęp do danych jakie wprowadził poszukujący pracy przez formularz zgłoszeniowy. Od nas więc zależy co to będą za informacje, ponieważ to my w procesie tworzenia rekrutacji definiujemy ten formularz. Oprócz tego zestawu informacji mamy jeszcze szczegółowe dane kandydata, zdjęcia oraz przypomnienie o jakie stanowisko się ubiega, kiedy złożył aplikacje itp.

Jeśli chodzi o interakcje z poszczególną aplikacją to możemy ją skomentować poprzez dodanie notatki, ocenić oraz dodać do ulubionych, mamy też opcję użycia tagów do opisania kandydata i zgłoszenia.

Na obrazku główna nawigacja, menu rekrutacji oraz lista kandydatów w wybranej rekrutacji, podgląd karty zgłoszonej osoby itp.:

Ewidentnie widać więc, że ta część aplikacji ma umożliwić mobilny dostęp do zgłoszeń na konkretną pozycję. Przy pomocy mobilnego urządzenia możemy zrobić szybki przegląd oraz oznaczyć ciekawych kandydatów po to, aby dalszą pracę kontynuować przez stronę www. Słuszne założenie, bo przez to wszystko staje się prostsze i łatwiejsze a dalsze etapy procesu na telefonie mogłyby niepotrzebnie wszystko skomplikować. Rekrutacji przez telefon tak czy inaczej jako procesu nie będziemy przeprowadzać.

Jedyna rzecz jakiej mi brakuje to możliwość przeniesienia kandydatów między etapami rekrutacji. Ta czynność mogłaby być bez problemu wykonana z urządzenia mobilnego. Jest nawet do tego zrobiona mechanika. Na liście z kandydatami przesuwając wybraną pozycję w lewo mamy dostęp do dwóch dodatkowych opcji (więcej, gdzie można dodać lub usunąć osobę z ulubionych oraz przejście do podglądu karty), przeciągnięciem w prawo możnaby więc wywołać opcję przeniesienia między etapami rekrutacji.

Jeśli chodzi o wygląd karty kandydata to na małym ekranie iPhona nie robi ona dużego wrażenia. Jest bardzo skromnie, choć mam wrażenie, że niektóre informacje jakby na siłę są dostosowywane do mniejszego ekranu. Przydałoby się też bardziej wyróżnić opcje ,które pozwalają na wykonanie określonych akcji tak aby nie zapomnieć na przykład zrobić notatki czy wystawić oceny.

Drugą opcją w głównym menu są Kandydaci. Możemy więc na przykład podczas podróży pociągiem przejrzeć sobie i przeszukiwać bazę wszystkich osób jakie zgłosiły się do naszych rekrutacji. Jest tutaj jednak jeden tak zwany "zong". Otóż przy wielu pozycjach po kliknięciu w wybraną osobę otrzymuję komunikat o tym, że wybrany kandydat nie jest przypisany do żadnej rekrutacji. Wszystko rozumiem, tylko nie wiem czemu nie mogę podejrzeć jego karty? Czy wynika to z faktu braku uprawnień czy jest to błąd systemowy. Rzeczą, której brakuje jest też możliwość filtrowania listy kandydatów, skoro opcja taka była dostępna dla mniejszej bazy zgłoszeń to czemu nie ma jej tutaj?

Ostatnia sprawa to wygląd listy w menu Kandydaci, który jest zupełnie inny niż wygląd listy kandydatów w menu rekrutacje. Tutaj mamy więcej informacji już na ekranie głównym, ponieważ dodany został email zgłaszającej się osoby. Nie ma za to widocznych ocen ani oznaczeń ulubionych kandydatów. Nie rozumiem tej niekonsekwencji i nie wiem czym jest podyktowana. Widoczne na liście oceny na pewno ułatwiłyby przeglądnie listy wszystkich zgłoszonych.

Tak w skrócie wygląda obsługa naszych rekrutacji z systemu erecruiter przez aplikację mobilną na iOS.

Aplikacja na Androida

Mobilną wersję eRecruiter na Androida testowałem na Samsung Galaxy Note 3. Ekran więc był nieporównywalnie większy niż przy iPhonie. I okazuje się, że wielkość ma znaczenie.

Aplikacja na Androida zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Przede wszystkim jest czytelniejsza. Pojawił się też jakiś schemat kolorów. Mamy czerwone belki wyróżniające informacje o tym, w którym miejscu jesteśmy, mamy ikony symbolizujące daną sekcję. Mamy wreszcie dobrze widoczne logo systemu. Kolorem czerwonym zaznaczone są też podstawowe opcje interakcji na ekranie z danymi kandydata.

Większy ekran pozwolił też zawrzeć więcej informacji na listach z kandydatami. Teraz oprócz nazwiska widzimy też adres email oraz numer telefonu. Dużo przejrzyściej wyglądają też opcje filtrowania list. Generalnie interfejs zyskał bardzo dużo dzięki odrobinie kolorów i zdecydowanie większemu ekranowi.

Ekrany z wersji na Androida:

Co do funkcji aplikacji to nie znalazłem żadnych różnic między wersją na iOS czy Androida. W obu przypadkach możemy robić dokładnie to samo.

Jedyny problem jaki znalazłem na wersji Androidowej to problem z otwieraniem CV kandydata. Są to przeważnie dokumenty wordowskie i z nimi ma problem mój Note 3. Nie wiem czy wynika to z braku narzędzia do podglądu dokumentów czy też problemu z aplikacją.

Podsumowując

eRecruiter mobilny to ciekawe i bardzo proste narzędzie do przeglądania zgłoszonych do naszych rekrutacji kandydatów. Dobrze, że ograniczono się jedynie do tego elementu procesu i nie było zapędów aby pójść dalej i wprowadzać więcej komplikacji.

Aplikacja w wersji na Androida na dużym eraknie prezentuje się znacznie lepiej niż w wersji na iPhona. Interfejs jest bardziej przejrzysty a możliwości interakcji lepiej wyróżnione. Duży ekran zdecydowanie przysłużył się tej aplikacji.

Zdecydowanie do poprawy jest natomiast dla mnie cała sekcja z kandydatami. Niezależnie od tego, że do niektórych pozycji nie ma dostępu to jest też ona niekonsekwentnie w mojej opinii zaprojektowana. Świadczy o tym chociażby brak możliwości filtrowania listy, która jest znacznie dłuższa niż w przypadku pojedynczej rekrutacji.


Powyższy tekst to test komercyjny. Tekst ten przedstawia niezależną opinię redakcji. Klient nie miał wpływu na kształt i wnioski przedstawione w tym tekście.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu