Polska

Teraz na Pracuj.pl sprawdzisz ile powinieneś zarabiać

Grzegorz Ułan
Teraz na Pracuj.pl sprawdzisz ile powinieneś zarabiać
55

Kilka dni temu rozpoczęliśmy dyskusję w temacie zarobków w Polsce. Ściślej mówiąc na temat tabu, jaki panuje u nas wokół tego tematu. Jestem mocno zaskoczony, a zarazem szczęśliwy z odzewu, jaki towarzyszył temu wpisowi. Znaczy, że jesteśmy gotowi na otwartą i bezpośrednią dyskusję w tym temacie. A...

Kilka dni temu rozpoczęliśmy dyskusję w temacie zarobków w Polsce. Ściślej mówiąc na temat tabu, jaki panuje u nas wokół tego tematu. Jestem mocno zaskoczony, a zarazem szczęśliwy z odzewu, jaki towarzyszył temu wpisowi. Znaczy, że jesteśmy gotowi na otwartą i bezpośrednią dyskusję w tym temacie. A to już dużo i dobrze wróży na przyszłość.

Analizując Wasze komentarze muszę stwierdzić, że gro z Waszych głosów skupiało się na rozpiętości zagadnienia. Inaczej będą opłacani programiści z wąskim zakresem specjalizacji, inaczej ci co mają w jednym palcu każdy język programowania. Przyznaję, że tego zabrakło w tamtym wpisie, ale dziś z pomocą przychodzi nam dedykowana temu strona, którą udostępnił nam właśnie serwis Pracuj.pl, a która to pozwala na oszacowanie naszych potencjalnych zarobków w jeszcze szerszym zakresie.

Zanim sprawdzimy to narzędzie spójrzmy na dane, które zostały zebrane w ostatnim badaniu TNS Polska, z którego wynika, iż ponad 50% Polaków uważa, że powinno zarabiać więcej w swoim obecnym miejscu pracy. Więc, co nam przeszkadza w tym, aby tak się stało? Okazuje się, że nie tylko brak wiedzy na temat zarobków innych osób na podobnych stanowiskach, ale i obawa przed utratą pracy(!?) czy w ogóle trudność w rozmawianiu o pieniądzach, czyli problemy, które leżą raczej w nas samych.

Dalej mamy już bardziej oczywiste wnioski, takie jak fakt, że odsetek osób uważających, iż są w stanie zarabiać więcej, mieści się wśród najmłodszej grupy pracujących i maleje wraz ze zdobywanym doświadczeniem w latach. No i to, co już wiemy, że wiedza o zarobkach innych osób na podobnych stanowiskach pomogłaby im wynegocjowaniu swojego wynagrodzenia (56%).

Przejdźmy zatem do samego narzędzia, które może i nie jest jeszcze ostatecznym rozwiązaniem problemu, ale wydaje mi się, że to właściwy kierunek, który pozwoli na otwartą dyskusję w tym temacie i być może pomoże Wam w oszacowaniu tego, ile tak naprawdę powinniście zarabiać, uwzględniając Wasze doświadczenie, umiejętności czy aktualne zarobki w branży.

Zarobki.pracuj.pl to nic innego jak panel, z poziomu którego, po odpowiedzeniu na szereg pytań, będziemy mogli wygenerować swój raport o zarobkach. Zaczynamy od podania naszej specjalizacji, my skupimy się nadal na webdeveloperze.

Wybrałem jako obszar specjalizacji - IT - Rozwój oprogramowania, a specjalizację - Architektura, ale dostępny jest pełen zakres obszarów oraz ich specjalizacji, zapewne każdy z Was znajdzie swój odpowiednik. Natomiast zakres doświadczenia określiłem na 3-10 lat.

Dalej mamy określenie branży, odpowiedzialności za podległy zespół oraz województwo (mazowieckie), miasto (Warszawa) i liczbę zatrudnionych osób w firmie, wybrałem 11-50.

Jako wykształcenie określiłem wyższe magisterskie - ukończone, a wiek na poziomie 30 lat. Ponadto - mężczyzna, prawo jazdy kategorii B, znajomość języka angielskiego jako - zaawansowany, a znajomość obsługi komputera jako specjalistyczna. Przy kompetencjach, umiejętnościach i obowiązkach miałem mały problem, ale posłużyłem się Waszą obszerną dyskusją pod poprzednim wpisem.

Kolejne szczegóły to obecne zatrudnienie na pełen etat, umowa o pracę i poziom aktualnych zarobków (uśredniłem Wasze typy) 6 tys netto, a kwota, która skłoniłaby mnie do zmiany pracy to 8 tys zł netto.

Premii nie otrzymuję ani innych benefitów typu opieka medyczna, samochód służbowy czy bony. Na koniec możemy podać nazwę pracodawcy. Nie jest to obowiązkowe, ale niezwykle pomocne w dłuższym okresie czasu dla innych osób poszukujących pracy.

Wnioski? Okazało się, że biorąc pod uwagę wskazane doświadczenie zarabiam przeciętnie w swojej grupie specjalizacji.

Więc jak najbardziej mógłbym starać się o podwyżkę, ewentualnie powalczyć o premię.

Oraz benefity, przynajmniej opiekę medyczną.

Okazało się też, że nie mam zbyt wygórowanych oczekiwań, co do swojej podwyżki - mieści się w normie określanej przez kolegów po fachu.

Oczywiście to wszystko nie moje specjalizacje, jedynie spreparowane na potrzeby testu narzędzia, ale muszę przyznać, że wkręciłem się w to na tyle, że zacząłem się utożsamiać z bohaterem testu:). Czas na Was, podzielcie się proszę swoimi wynikami. W końcowym raporcie znajdziecie jeszcze kilka innych interesujących danych, szczerze polecam - Zarobki.pracuj.pl.

-----
Wpis jest częścią współpracy komercyjnej z autorem narzędzia do szacowania zarobków, Pracuj.pl.
Wszystkie kwoty z grafiki głównej są kwotami PLN netto miesięcznie w przeliczeniu na pełen etat. Wartości przeciętnych zarobków są wyrażone jako mediany – połowa respondentów dla poszczególnych stanowisk wskazała, że zarabia kwotę wyższą od podanej, a połowa niższą. Dane zebrane przez serwis zarobki.pracuj.pl na podstawie 175 tys. odpowiedzi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu