Ciekawostki technologiczne

Ten rok może być najcieplejszym od... 4000 lat

Jakub Szczęsny
Ten rok może być najcieplejszym od... 4000 lat
88

Jeżeli "dobrze pójdzie", ten rok zakończy się z tytułem najcieplejszego roku, odkąd zaczęto rejestrować temperaturę do celów badawczych. Niewykluczone także, że będziemy mieć do czynienia z rokiem najcieplejszym od 4000 lat - to natomiast rzuca nieco inny cień na sprawę globalnego ocieplenia. Ci, kt...

Jeżeli "dobrze pójdzie", ten rok zakończy się z tytułem najcieplejszego roku, odkąd zaczęto rejestrować temperaturę do celów badawczych. Niewykluczone także, że będziemy mieć do czynienia z rokiem najcieplejszym od 4000 lat - to natomiast rzuca nieco inny cień na sprawę globalnego ocieplenia. Ci, którzy mówią, że owe zjawisko jest absolutnie wyssane z palca powinni zapoznać się z poniższymi grafikami.

Poprzednie rekordy należały do lat 2005 i 1998. Okazuje się, że ten rok może zepchnąć poprzedników z piedestału - doniesienia o tym, że 2014 był nadzwyczajnie ciepłym okresem potwierdzają różne centra badawcze, w tym te z Japonii, Wielkiej Brytanii i USA.

Deke Arndt stwierdził, że o ile do końca roku 2014 mamy jeszcze 2 tygodnie, tak średnia temperatura w tym miesiącu musiałaby spaść na tyle, by spaść poniżej 20 miejsca wśród najcieplejszych grudniów w zestawieniu. To wydaje się akurat mało prawdopodobne i według NCDC rok 2014 w historii badań meteorologicznych zostanie oznaczony jako najcieplejszy rok. Ciekawe tylko na jak długo?

To, jak obecnie wygląda trend średnich temperatur w poszczególnych latach przedstawia poniższa grafika. Widać, że od pewnego czasu mamy do czynienia z utrzymującym się trendem ku ocieplaniu się klimatu.

W biciu poprzednich rekordów pomogły oceany, które były ponownie bardzo ciepłe - części największych basenów wodnych na świecie były najcieplejsze od lat. Co ciekawe, wskazuje się na to, że obecne ocieplanie się klimatu jest spowodowane nie tylko działalnością człowieka, ale także i naturalnymi cyklami klimatycznymi.

Co bardziej znamienne, od nowego millenium właściwie nie mieliśmy do czynienia z latami, które nie były szczególnie ciepłe.

Od początku rewolucji przemysłowej, człowiek zaczął emitować niesamowite ilości gazów cieplarnianych, które istotnie przyczyniają się do sukcesywnego zwiększania się temperatury na globie. Według założeń kosmoklimatologii, także i obecna wysoka aktywność Słońca może przyczyniać się do ocieplania się klimatu - według tego nurtu, gwiazda wpływa na ilość docierającego do Ziemi promieniowania kosmicznego, a to z kolei wpływa na powstawanie deszczowych kropel wody i pokrywę chmur. Ta teoria została jednak częściowo obalona w 2007 roku i mimo tego badacze w dalszym ciągu nie są zgodni co do jednoznacznego powodu ocieplania się klimatu.

Grafika: 1, 2, 3, 4

Źródło: Mashable.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pogodahot