Sony

Technologie Sony na MWC 2018, to dużo więcej niż smartfony

Grzegorz Marczak
Technologie Sony na MWC 2018,  to dużo więcej niż smartfony
27

Sony zmieniło wygląd swojego flagowca i zaprezentowało podczas targów Mobile World Congress nową Xperię XZ2 i XZ2 compact. To jednak nie wszystkie nowości jakie podczas targów zaprezentował japoński producent.

Dzisiejszy dzień na targach MWC zaczął się dla mnie dość wcześnie rano. Dokładnie o godzinie 6:20 zadzwonił budzik - dla mnie to jeszcze ciemna noc, ale wyboru nie miałem, ponieważ o 8:30 zaczynała się konferencja Sony. Wiedzieliśmy już wcześniej, że będą dwa nowe telefony, natomiast na samym stoisku można było obejrzeć dużo więcej rzeczy i gadżetów.

Nowe Xperia XZ2 i XZ2 Compact

Nowe Xperie to bardzo duże wyzwanie dla Sony, który wreszcie zmienia wygląd swojego telefonu, ruch odważny, ale też i ryzykowny. Z jednej strony telefon wygląda bardziej nowocześnie (zdecydowanie mniejsze ramki, nieco grubszy, aby lepiej trzymał się w dłoni), z drugiej, fani designu Xperii muszą przyzwyczaić się na nowo do ulubionej serii.

Nie będę tutaj zapędzał się w opisywanie wam tej pary nowych smartfonów od Sony, bo to już zrobiliśmy w osobnym materiale. To, na co chciałem natomiast zwrócić Waszą uwagę to usprawnienia i ciekawostki jakie pojawiły się w tym modelu. Przede wszystkim świetny HDR, naprawdę potrafi wyciągnąć kolory nawet w bardzo trudnych warunkach. Krótkie testy, jakie zrobiłem w strefie demo pokazały, że HDR od Sony może być nawet lepszy od tego, co mam w iPhone X. Wiadomo jednak, że szybkie testy nigdy nie pokazują całej prawdy o aparacie, więc z ostateczna opinią trzeba się wstrzymać.

Ciekawostką jest wprowadzenie przez Sony drgań w momencie słuchania muzyki, oglądania filmu czy grania w gry mobilne. Wrażenia dotykowe są efektem wykorzystania najnowszej technologii Sony – Systemu Dynamicznej Wibracji, który analizuje dane audio i pozwala na bezpośrednie odczuwanie przebiegu akcji w dłoni trzymającej smartfon. Mamy tu więc podobne odczucie, jak przy trzymaniu pada do konsoli w momencie, kiedy się coś dzieje. Telefon w momencie wyczucia odpowiedniego momentu zaczyna drgać, co ma potęgować odczucia przy graniu czy oglądaniu filmu. Całkiem ciekawe rozwiązanie, z którym chyba się wcześniej nie spotkałem w smartfonach.

Kolejną ważną rzeczą w nowych Xperiach jest “zestaw audio”. W porównaniu do poprzedniej wersji, poprawie uległ poziom głośności jak również jakość głośników przednich, które wyposażone są w system S-Force Front Surround. Xperia XZ2 oferuje też dźwięk w
klasie Hi-Resolution Audio 4. Miałem okazję podczas specjalnego pokazu posłuchać zarówno XZ2 jak i poprzedniej wersji i muszę przyznać, że różnica jest naprawdę znacząca. Oczywiście, cały czas mówimy o słuchaniu muzyki z głośników telefonu. Nie jestem w stanie po tak krótkich testach stwierdzić czy faktycznie występuje efekt surround, bo to jednak może być bardzo zależne od pomieszczenia w jakim jesteśmy, ale na pewno mogę powiedzieć, że telefon “gra” znacznie lepiej i jest zdecydowanie głośniej, bez utraty jakości dźwięku.

Słuchawki Xperia Ear Duo

Smartfony to jednak nie wszystko, co pokazało Sony podczas MWC. Kolejną premierą były słuchawki Xperia Ear Duo. Sama nazwa słuchawki nie do końca jednak dokładnie opisuje to urządzenie, bo w środku znajdziemy na przykład system „Daily Assist 3”, który rozpoznaje czas, miejsce i rodzaj wykonywanych czynności, podsuwając użytkownikowi istotne informacje w ciągu całego dnia: przypomni godzinę następnego spotkania, odczyta najnowsze wiadomości itp. Słuchawki współpracują zarówno z inteligentnymi asystentami od Google jak i rozwiązaniami od Apple.

Co więcej, słuchawki Ear Duo potrafią też reagować na gesty głowy. I tutaj robi się zabawnie, bo na przykład potrząsając głową możemy odrzucić przychodzące połączenie, a skinieniem głowy na prawo czy lewo możemy przełączać piosenki z odtwarzanej playlisty. Oczywiście słuchawki obsługują również dotyk, więc można też normalnie przycisnąć czy podgłośnić muzykę.

Najciekawszym rozwiązanie jest jednak w Xperia Ear Duo sposób łączenia słuchanej muzyki z dźwiękami otoczenia. Na początku brzmi to dość dziwnie, bo słuchając muzyki przez słuchawki douszne przeważnie staramy się jak najbardziej odizolować od odgłosów zewnętrznych. Tutaj filozofia jest jednak inna, słuchanie muzyki to tylko jedna z funkcji tych słuchawek, mamy przecież jeszcze powiadomienia, asystentów itp. I trudno by było to wszystko przełączać w trakcie korzystania ze słuchawek. Sony wymyśliło więc system, który to w inteligentny sposób połączy tak, aby muzyka ciągle nam towarzyszyła, ale w razie potrzeby abyśmy słyszeli również inne informacje dźwiękowe, również pochodzące z naszego otoczenia.

Zastosowana technologia Dual Listening pozwala nam więc słuchać muzyki i odbierać powiadomienia, jednocześnie słysząc dźwięk pochodzący z otoczenia. Aby to osiągnąć zastosowali przewodnik akustyczny Spatial Acoustic Conductor (co ciekawe stworzony przez wewnętrzny inkubator technologiczny), który przekazuje dźwięk generowany za uchem przez głośnik bezpośrednio do ucha użytkownika. Aby wszystkie te dźwięki ze sobą się odpowiednio komponowały, zastosowano rozwiązanie eliminujące rozpraszanie dźwięku. Poziom głośności jest w inteligentny sposób dostosowywane do dźwięków otoczenia i szumu w tle tak, aby zapewnić jak najczystszy dźwięk słuchanej muzyki.

I to tyle jeśli chodzi o teorię - w praktyce krótki tekst pokazał, że faktycznie dźwięki otoczenia są słyszalne, ale słychać też, że jest to robione w kontrolowany przez technologię sposób. Muzyka może więc towarzyszyć nam cały czas w każdym momencie aktywności niezależnie, czy jest to spacer czy zakupy w sklepie czy podróż samochodem do pracy. Nadal jest ona priorytetowa, ale słuchawki dostarczą nam też ważne sygnały z otoczenia. Bardzo intrygujące rozwiązanie, które chętnie przetestowałbym pracując w moim biurze - praktycznie, co chwila mam sytuacje, kiedy słuchając muzyki ktoś do mnie zagaduje i muszę wyjmować słuchawki z uszu, bądź też zatrzymywać czy ściszać muzykę.

Zeskanowali mnie Xperia XZ2 Compact

Podczas zwiedzania stoiska Sony na MWC, postanowiłem też poddać się dla próbie skanowaniu 3D twarzy. Zarówno Xperia ZX2 jak i XZ2 Compact oferują nam skan 3D, chciałem więc przekonać się jak to działa w rzeczywistości. Skan twarzy trwa w sumie krócej niż minutę, jedynie co trzeba zrobić to być nieruchomo podczas skanowania. Model twarzy widzimy natychmiast w kreatorze 3D (aplikacji na telefonie). Z nowych rzeczy (nie pamiętam aby była taka możliwość poprzednio) można jeszcze nasz skan edytować w aplikacji, aby go w razie potrzeby poprawić.

Co można zrobić z naszym modelem 3D? Na przykład wrzucić na Facebooka bezpośrednio z aplikacji, wydrukować sobie własną podobiznę w formie popiersia (to opcja dla mnie), czy zastosować jako model twarzy w grach - niektóre tytuły na to pozwalają.

Zobaczcie zresztą jak to wygląda - może nie jestem najlepszym modelem ale trzeba przyznać, że jak na skan wykonany smartfonem jest naprawdę nieźle. Do tego wszystkiego ZX2 daje też możliwość skanowania 3D przednią kamerą także możemy sami sobie zrobić selfie 3D.

Przyszłość kamer w smartfonach, czyli ISO i jeszcze raz ISO

Wybiegając nieco w przyszłość Sony pokazało podczas MWC test technologii pozwalającej na uzyskanie czułości ISO na poziomie 51200 dla zdjęć i 12800 dla filmów wideo. Każdy kto kiedyś miał do czynienia z zdjęciami czy filmami nocnym na pewno będzie wiedział jakie to jest na dziś wyzwanie dla smartfonów. Właściwie jakość aparatów ocenia się dziś przez pryzmat tego jak radzą sobie w trudnych warunkach a nie tylko przy pięknej słonecznej pogodzie.

Nowy aparat od Sony ma mieć więc ultra wysoką czułość co pozwala filmować i robić zdjęcia w bardzo trudnych warunkach. Nowy podwójny aparat fotograficzny razem nowym procesorem sygnału fusion ma umożliwić uzyskanie czułości ISO 51200 dla zdjęć i ISO 12800 dla obrazu. Na stoisku widziałem demo tego aparatu i jeśli będzie on działa faktycznie tak jak widziałem na stoisku Sony to będzie to przełom w fotografii smartfonowej.

Wybiegając nieco w przyszłość, Sony pokazało podczas MWC test technologii pozwalającej na uzyskanie czułości ISO na poziomie 51200 dla zdjęć i 12800 dla filmów wideo. Każdy kto kiedyś miał do czynienia ze zdjęciami czy filmami nocnymi, na pewno będzie wiedział, jakie to jest na dziś wyzwanie dla smartfonów. Właściwie jakość aparatów ocenia się dziś przez pryzmat tego, jak radzą sobie w trudnych warunkach, a nie tylko przy pięknej słonecznej pogodzie.

Nowy aparat od Sony ma mieć więc ultra wysoką czułość, co pozwala filmować i robić zdjęcia w bardzo trudnych warunkach. Nowy podwójny aparat fotograficzny razem z nowym procesorem sygnału fusion ma umożliwić uzyskanie czułości ISO 51200 dla zdjęć i ISO 12800 dla obrazu. Na stoisku widziałem demo tego aparatu i jeśli będzie on dział faktycznie tak jak widziałem na stoisku Sony, to będzie to przełom w fotografii smartfonowej.

--
Materiał powstał przy współpracy z firmą Sony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu