Windows

Te triki z naprawianiem, optymalizowaniem Windows powinieneś znać

Jakub Szczęsny
Te triki z naprawianiem, optymalizowaniem Windows powinieneś znać
27

Windows nie jest niezniszczalny i prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się z awarią systemu. Windows 10 ponadto nie pozwala na odinstalowanie niektórych aplikacji, które z punktu widzenia pewnego grona użytkowników mogą okazać się być zbędne. Z pomocą w niektórych kwestiach przychodzi program...

Windows nie jest niezniszczalny i prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się z awarią systemu. Windows 10 ponadto nie pozwala na odinstalowanie niektórych aplikacji, które z punktu widzenia pewnego grona użytkowników mogą okazać się być zbędne. Z pomocą w niektórych kwestiach przychodzi program stworzony przez użytkowników Reddita.

Oto Tron - multifunkcjonalny "skrypt ratunkowy"

Tron niemal całkowicie bez udziału użytkownika potrafi ogarnąć system Windows nawet po bardzo poważnych infekcjach, porządkuje bałagan powstały wskutek długotrwałego i mało ostrożnego korzystania z systemu, a ponadto potrafi uaktualnić niektóre kluczowe dla bezpieczeństwa urządzenia programy, a także w bardzo ograniczonym stopniu zoptymalizować działanie systemu operacyjnego dzięki zresetowaniu pliku stronnicowania, uruchomieniu systemowego narzędzia chkdsk, a także wykonaniu defragmentacji dysku Defragglerem (w przypadku dysków SSD ten krok zostaje pominięty z oczywistych względów).

Tron oczywiście wymaga uruchomienia go na prawach administratora, a ponadto zaleca się, aby system został uruchomiony w trybie awaryjnym z obsługą wiersza polecenia. Nie jest wymagany dostęp do Sieci, aby program działał prawidłowo. W sytuacjach podbramkowych, gdy mamy do czynienia z kompletnym bałaganem w systemie, tak kompleksowe narzędzie może się okazać niezastąpionym towarzyszem procedury naprawiania mocno zawirusowanego komputera. Warto wspomnieć o tym, że proces może się okazać czasochłonny - twórcy programu podają, że czas działania Tronscript może wynosić około 6-8 godzin, jednak w ekstremalnych przypadkach może się okazać, iż nawet doba może okazać się niewystarczająca. Jak zwykle w takich przypadkach - użytkownik bierze pełną odpowiedzialność za to, co stanie się w trakcie działania tego programu. Ten wcale nie musi bezboleśnie rozprawić się z problemami - może się okazać, że po tej operacji system nie działa poprawnie. Natomiast na pewno oszczędzi czas, gdy chcemy kompletnie posprzątać w systemie, a nie uśmiecha nam się opcja stawiania systemu operacyjnego od nowa.

Tronscript możecie pobrać stąd - twórcy oferują również naprawdę potężną instrukcję użytkowania (w języku angielskim). Warto dodać, że możliwości konfiguracyjne programu są przeogromne i umożliwiają one przeprowadzenie kilku procesów naprawczych zamiast uruchamiania całego dostępnego "kombajnu".

Niektórych aplikacji w Windows 10 nie można usunąć? Można, spokojnie...

To, co zostało ukryte przed użytkownikiem jest dostępne w Windows PowerShell. Za pomocą wiersza poleceń można odinstalować praktycznie każdą aplikację. PowerShell musi zostać uruchomiony na prawach administratora, aby operacja przebiegła pomyślnie.

Aplikacje, których nie można usunąć za pomocą menu kontekstowego można usunąć za pomocą tego polecenia:

Get-AppxPackage *3dbuilder* | Remove-AppxPackage - przy czym w miejsce 3dbuildera można wkleić praktycznie każdą aplikację. Pamiętajcie jednak, by przeprowadzać ten proces na prawach administratora.

Jeśli chcecie zapytać o jakiekolwiek wymierne korzyści płynące z odinstalowania niektórych aplikacji systemu Windows - muszę Was zmartwić. Żadnych nie uświadczycie - chyba, że macie coś w rodzaju "nieuzasadnionej niechęci" do dostarczanych wraz z systemem programów.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu