Bezpieczeństwo w sieci

Eurodeputowani opowiedzieli się za szyfrowaniem komunikacji dla wszystkich obywateli UE

Grzegorz Ułan
Eurodeputowani opowiedzieli się za szyfrowaniem komunikacji dla wszystkich obywateli UE
16

Bardzo często rozpisujemy się na Antyweb o komunikacji w sieci i różnych programach czy komunikatorach z zaimplementowanym szyfrowanie end-to-end. Jednak równie często dowiadujemy się o różnych furtkach czy łamaniu zabezpieczeń przez instytucje rządowe, co znacząco osłabia nasze zaufanie do tego typu rozwiązań. Już niedługo będzie to zakazane, przynajmniej w stosunku do obywateli UE.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przedstawiła nowe regulacje, które zakładają ochronę i swobodę komunikacji obywateli UE oraz wyłączenie jej z nadzoru rządowego, a co za tym idzie, opowiada się za szyfrowaniem tej komunikacji i zakazem stosowania „furtek” w oprogramowaniu, między innymi w komunikatorach, takich jak WhatsApp czy Telegram.

Zasady te mają dotyczyć obecnych i przyszłych środków komunikacji, włączając to dostęp do internetu, komunikatorów, poczty e-mail, telefonii internetowej czy czatów w serwisach społecznościowych.

Nowe regulacje wymagać będą jeszcze zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę Europejską, ale już sam pomysł mi się podoba. Ustawa antyterrorystyczna czy inwigilacyjna uchwalona w zeszłym roku przez polski sejm, wprowadziła wiele ograniczeń wolności obywateli, również w komunikacji internetowej i przeszła bez żadnego problemu, mimo zaskarżenia jej przez Trybunał Konstytucyjny. Takie odgórne regulacje powinny powstrzymać zapędy rządów krajowych, przed daleko idącą inwigilacją, a przede wszystkim przed zmuszaniem dostawców usług, do osłabiania bezpieczeństwa stosowanych przez nich rozwiązań.

Źródło: BBC.

Photo: zouris/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu