Biznes

Sztuczna inteligencja wyeliminuje 1,8 mln miejsc pracy. Ale jest też dobra wiadomość…

Mateusz Stach
Sztuczna inteligencja wyeliminuje 1,8 mln miejsc pracy. Ale jest też dobra wiadomość…
2

Za dwa lata sztuczna inteligencja ma pomóc w stworzeniu 2,3 mln miejsc pracy. Czyli więcej niż przez nią zniknie. Takie analizy właśnie przedstawił Gartner.

Temat pozbawienia nas pracy przez roboty i sztuczną inteligencję przerabiany jest regularnie. Przynajmniej co kilka miesięcy bombardowani jesteśmy kolejną analizą na temat tego, w której branży wszyscy za chwilę stracą pracę. Przy okazji roztaczane są wizje szalejącego bezrobocia, które być może wymusi wprowadzenie dochodu podstawowego. Okazuje się jednak, że nie wszyscy widzą to zagadnienie w tak ciemnych barwach.

AI będzie na plusie w tworzeniu miejsc pracy w 2020

Gartner przyznaje, że w sektorze produkcyjnym rosnący poziom automatyzacji będzie eliminował kolejne stanowiska. Akurat to nie powinno być jednak zaskoczeniem dla nikogo, kto pamięta, że taśma produkcyjna została wymyślona już ponad sto lat temu. Jednak opieka zdrowotna, sektor publiczny czy edukacja mają dzięki AI kreować więcej miejsc pracy. Dzięki temu sztuczna inteligencja ma tworzyć więcej stanowisk niż ich likwidować już w 2020 roku. Trend ten ma się utrzymywać tak, by w 2025 różnica pomiędzy zyskanymi a utraconymi miejscami pracy wyniosła dwa miliony na plusie.

Przedstawiciel Gartnera twierdzi, że sztuczna inteligencja to nie tylko prosta automatyzacja powtarzalnych czynności i szybsza analiza dużych ilości danych. Współpraca ludzkiej i sztucznej inteligencji, czy wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej, ma zwiększyć efektywność wykonywanej pracy. Dzięki temu ma powstać wiele nowych stanowisk nie tylko dla specjalistów, ale i dla pracowników nie posiadających dużych umiejętności.

Sztuczna inteligencja jako pomoc

Według autorów raportu, liderzy branży IT przy wdrażaniu projektów związanych z AI, powinni zwrócić się w kierunku pracowników wykonujących mniej rutynowe czynności. Tam, gdzie zadania łatwo poddają się automatyzacji, sztuczna inteligencja jest przecież wdrażana nie od dziś. Przewiduje się, że do 2022, 20 % pracowników zajmujących się nierutynowymi zadaniami, będzie się w swoich zajęciach wspomagało sztuczną inteligencją.

Symbioza ludzi i AI miałaby się sprawdzić np. w sprzedaży. Okazuje się bowiem, że klienci cenią sobie możliwość porozmawiania w sklepie z prawdziwym człowiekiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taki sprzedawca miał np. mniej roboty papierkowej, dzięki wykorzystaniu technologii.

Osoby mające obawy związane z przejęciem naszej pracy i naszego życia przez AI i roboty nadal będą twierdzić, że takie raporty powstają tylko by nas uspokoić. Analiza Gartnera, nie ukrywa jednak, że pewne miejsca pracy znikną (i to całkiem sporo). Ale zauważa jednocześnie, że rynek pracy tak czy inaczej od lat ulega transformacji i nic nie jest dane raz na zawsze. Wspomina też
przy tym, iż w dużym stopniu od nas zależy to, na jakie zastosowania ukierunkujemy rozwój zastosowań sztucznej inteligencji. Wciąż możemy opracować to tak, by pracy dla nas było więcej a nie mniej.

Źródło: Gartner via digitimes

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu