Komputery i laptopy

Świąteczny Poradnik Technologiczny, czyli komputery mini PC

Konrad Kozłowski
Świąteczny Poradnik Technologiczny, czyli komputery mini PC
9

Niewielkie, lecz pełne możliwości urządzenia już dzisiaj nikogo nie dziwią. Laptopy już pewien czas temu wyparły typowe komputery stacjonarne u wielu użytkowników, ale nadal istnieje wiele zastosowań dla sprzętu, do którego możemy wygodnie podłączyć ekran dowolnych rozmiarów i ulubione akcesoria, al...

Niewielkie, lecz pełne możliwości urządzenia już dzisiaj nikogo nie dziwią. Laptopy już pewien czas temu wyparły typowe komputery stacjonarne u wielu użytkowników, ale nadal istnieje wiele zastosowań dla sprzętu, do którego możemy wygodnie podłączyć ekran dowolnych rozmiarów i ulubione akcesoria, ale nie zajmie nam on tak dużo przestrzeni na lub pod biurkiem. Odpowiedzią są oczywiście komputery typu mini PC.

Komputery typu mini PC są tak naprawdę urządzeniami, które mogą znaleźć zastosowanie w każdych warunkach. Doskonale nadają się do biura czy recepcji, ale równie dobrze sprawdzą się też w domu. Co więcej, można je kupować nie tylko z myślą o podstawowych zadaniach jak przeglądanie Internetu, praca biurowa czy czerpanie przyjemności z oglądania filmów i słuchania muzyki. Producenci przygotowują również wersje takiego sprzętu w wydaniu dla graczy, co może być ciekawą propozycją dla osób, które chciałyby zabrać ze sobą taki komputer w torbę czy plecak i kontynuować rozgrywkę w innym miejscu. Użytkownicy wykorzystuja takie komputery również na inne sposoby, na przykład zamieniając je w domowe serwery działające pod kontrolą systemu Linux.

Dwie pierwsze nasze propozycje, to komputery Intel NUC, które znajdują się dwóch przedziałach cenowych. Pierwszy z nich, nieprzekraczający cenowo 1500 złotych, ma do zaoferowania procesor Intel Core i3-5010U 2.10 GHz piątej generacji i układ grafczny Intel HD Graphics 5500, wspiera pamięć SO-DIMM DDR3 maksymalnie do 16 GB, posiada porty mini Display Port oraz mini HDMI, 4 złącza USB 3.0, 2 złącza USB 2.0 i jeden port Ethernet, a bezprzewodowo połączymy się z sieciami Wi-Fi w standardach 802.11 a/b/g/n/ac oraz dzięki Bluetooth. Na uwagę zasługuje fakt opcji montażu komputera na odwrocie kompatybilnych monitorów, dzięki czemu możemy zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca i opanować bałagan z przewodami. Ilość pamięcy dyskowej oraz RAM dostosujemy wg. własnych potrzeb dokupując odpowiadające nam komponenty.

Bardzo podobnie prezentuje się drugi model Intel NUC, który posiada nieco wyższą obudowę i lepsze podzespoły. Przede wszystkim należy napisać o procesorze Intel Core i7-5557U 3.1 GHz z trybem Turbo 3.4 GHz i układem graficznym Intel HD Graphics 6100. Pozostałe cechy tego komputera mini PC są identyczne do opisywanego powyżej modelu, a więc ten również, dzięki płytce montażowej VESA, możemy umocować na tyle monitora. Zamawiając go nie zapomnijcie dobrać spełniające Wasze potrzeby dysk, pamięć RAM oraz system operacyjny.

Jeżeli jednak nie chcecie poświęcać czasu na dostosowanie zestawu i oczekujecie gotowego do działania sprzętu, to Asus będzie miał coś dla Was - model VIVO PC VM62-G120R. Wewnątrz ciekawie prezentującej się obudowy znajdziemy procesor Intel Core i5-4210U 1.7 GHz z trybem Turbo 2.7 GHz i układem graficznym Intel HD Graphics 4400, 4 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika będzie 500 GB na twardym dysku oraz komplet złącz i portów: HDMI, Ethernet, 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 oraz Displa Port. Całość uzupełni system Windows 8.1, który w dowolnym momencie możemy uaktualnić do najnowszego wydania, czyli Windows 10.

Na koniec wspominany przeze mnie sprzęt dla graczy. Co istotne, firma Asus zadbała przy tej okazji nie tylko o wnętrze, czyli odpowiednią specyfikację komputera GR6-R024M, ale także i prezencję, bo trzeba przyznać że znacząco odbiega od tego, co oferują nam pozostałe opisywane modele. W wąskiej, wysokiej obudowie znalazł się procesor Intel Core i5-5200U 2,2 GHZ (max. 2,7 GHz) oraz 8 GB pamięci RAM. Multimedia i nie tylko przechowywać można na dysku twardym o pojemności 1000 GB, a o prędkość wczytywania systemu, programów oraz gier odpowiadać będzie dysk SSD oferujący 256 GB. Zintegrowany układ Intel HD Graphics 5500 w odpowiednich okolicznościach zastępować będzie karta NVIDIA GeForce GTX 960M, a nad całością czuwa Windows 8.1, który jak się domyślacie posiada opcję darmowego uaktualnienia do Windows 10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu