Felietony

Sporo jeszcze trzeba zmienić w kwestii bezpieczeństwa Facebooka

Michał Majchrzycki
Sporo jeszcze trzeba zmienić w kwestii bezpieczeństwa Facebooka
1

Jak wygląda nasze bezpieczeństwo na Facebooku? Wszyscy wiemy, że najpopularniejszy serwis społecznościowy nie jest najlepiej chronionym miejscem w sieci. Co jakiś czas pojawiają się informacje o kolejnych zagrożeniach i problemach. Jak im przeciwdziałać? Specjaliści odpowiedzialni za ochronę w inter...

Jak wygląda nasze bezpieczeństwo na Facebooku? Wszyscy wiemy, że najpopularniejszy serwis społecznościowy nie jest najlepiej chronionym miejscem w sieci. Co jakiś czas pojawiają się informacje o kolejnych zagrożeniach i problemach. Jak im przeciwdziałać? Specjaliści odpowiedzialni za ochronę w internecie opublikowali raport, z którego możemy dowiedzieć się o najskuteczniejszych i w miarę prostych metodach.

Osobiście jestem zwolennikiem umiarkowania. Bicie na alarm z powodu jednego wirusa znalezionego w Androidzie to moim zdaniem gruba przesada. Podobnie w przypadku Facebooka - chociaż tutaj, mam wrażenie, skala jest nieco inna. Z serwisu społecznościowego Marka Zuckerberga korzysta dzisiaj ogromna rzesza internautów, zagrożeń więc też jest sporo. Mamy więc do czynienia z całą paletą niebezpiecznych zachowań. Od prób wyłudzenia informacji, przez wirusy i ataki cyberprzestępców.

Ostatni w miarę głośny atak przeprowadzany był za pomocą wirusa, który rozpowszechniany był via Skype, komunikator MSN i Facebooka. Uzyskiwał on dostęp do skrzynki mailowej użytkownika, a następnie rozsyłał do znajomych link do rzekomego filmu na YouTube. W rzeczywistości odnośnik prowadził do niebezpiecznego oprogramowania, które w ten sposób pobierane było do komputera internauty.

Jak się więc chronić? Kaspersky Lab w raporcie "Zagrożenia na Facebooku - Uważaj, co lubisz!" proponuje kilka niezawodnych sposobów:

1. Nie otwieraj załączników i nie klikaj odnośników zawartych w wiadomościach od nieznanych nadawców.
2. Zachowaj ostrożność, jeżeli osoby, z którymi nie masz częstego kontaktu, wysyłają dużą liczbę wiadomości w krótkich odstępach czasu. Nagłe zwiększenie aktywności tych osób może być oznaką zainfekowania ich profili.
3. Zablokuj aplikacje, z których nie korzystasz, i nie instaluj programów, które oferują funkcjonalność sprzeczną z regulaminem Facebooka np. „Zobacz kto ostatnio oglądał Twój profil”.
4. Twoje konto nie powinno być dostępne dla osób trzecich. Zmień ustawienia prywatności i udostępnij swoje informacje wyłącznie znajomym.
5. Przestępcy najczęściej nakłaniają do kliknięcia linku, obiecując niezwykłe zdjęcia lub sensacyjne filmy. Bądź ostrożny przy przeglądaniu i nie uruchamiaj wszystkiego, co znajdziesz na Facebooku, nawet jeżeli znajduje się to na Tablicy znajomego.
6. Jeżeli po kliknięciu podejrzanego łącza zostaniesz przeniesiony na inną witrynę lub poproszony o polubienie filmu/zdjęcia, natychmiast opuść stronę i sprawdź, czy ustawienia Twojego konta na Facebooku nie zostały zmienione.

Kaspersky przestrzega również przed wszelkiej maści konkursami, w których jedynym warunkiem otrzymania nagrody jest polubienie strony. W momencie, gdy przypadkowo klikniemy niebezpieczny link zaleca się natomiast nie tylko usunięcie szkodliwej aplikacji z profilu, ale również kontrolę ustawień i skasowanie wszelkich materiałów, do których mogła ona mieć dostęp.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookkaspersky labkaspersky