Felietony

Specjalnie dla Antyweb. Rozmowa z Philem Libinem CEO Evernote !

Grzegorz Marczak
Specjalnie dla Antyweb. Rozmowa z Philem Libinem CEO Evernote !
15

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji Evernote na którą został zaproszony Antyweb miałem okazję porozmawiać z Philem Libinem czyli głównodowodzącym Evernote (dla pełnego obrazu - 35 milionów użytkowników, blisko 170 milionów dolarów pozyskanych od inwestorów, model biznesowy to płatne...

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji Evernote na którą został zaproszony Antyweb miałem okazję porozmawiać z Philem Libinem czyli głównodowodzącym Evernote (dla pełnego obrazu - 35 milionów użytkowników, blisko 170 milionów dolarów pozyskanych od inwestorów, model biznesowy to płatne konta premium, ponad 4 lata na rynku)

Mieliśmy limit czasowy na rozmowę bo w kolejce czekali inni dziennikarze (spotkanie cieszyło się dużą popularnością mediów) ale i tak go przekroczyliśmy z czego wnioskuję, że rozmowa nie tylko dla mnie była interesująca. Mam nadzieję, że wywiad będzie dla was ciekawy - pada w nim kilka ciekawych stwierdzeń (biuro w warszawie?)i obietnic, które mam nadzieję że uda się wyegzekwować (na przykład spotkanie developerów w Polsce) :). Zapraszam do lektury.

Jak wygląda dzień pracy CEO Evernote? Jak używasz Evernote?

Wstaje ok 6 rano. Około godziny do półtorej poświęcam na maile. Potem ruszam do biura w którym zaczynam ok 9:00. Biuro mam blisko domu a dom blisko biura, właściwie zacząłem przeprowadzkę i biura i domu w tym samym czasie - co nie było zbyt mądre. Od 9:00 do ok 19:00 mam dzień wypełniony spotkaniami. Po powrocie do domu poświęcam jeszcze ok 2 godzin na pracę.

Jeśli chodzi o Evenrote. Ma w nim 9000 notatek (co i tak nie jest dużo bo są użytkownicy którzy mają ponad 50 tysięcy)
Robię w nim wszystko, zarządzam spotkaniami, dokumentami itp. Mam 45 notebooków w tym również te współdzielone, gdzie dzielę się dokumentami na przykład z zarządem. 60% moich notebooków związanych jest z pracą, reszta to rzeczy prywatne.

Jeśli miałby szansę budowania Evernote od początku mając obecne doświadczenie to co byś zmienił jeśli chodzi o rozwój firmy i produktu?

Przede wszystkim rozumienie znaczenie desingu, moim zdaniem przez pierwsze dwa lata Evenote był za skomplikowany. Byliśmy szczęściarzami, że przeżyliśmy ten okres. Produkt był dobry ale za skomplikowany dla użytkownika. Mając szansę zacząć wszystko od nowa skupiłbym się na uproszczeniu produktu i wprowadzeniu upraszczania jako ciągłego procesu. Mając gotowe rozwiązanie jest już dużo trudniej przebudować je tak aby było prostsze dla użytkownika.

A co z mobile first?

Mobile jest bardzo ważny ok 75% naszych użytkowników zaczyna korzystanie z Evernote właśnie na urządzeniu mobilnym. Zawdzięczamy to sklepom z aplikacjami oraz poleceniom użytkowników. Większość z użytkowników którzy przychodzą do nas przez mobile ok miesiąc później instaluje również wersję desktopową.

Użytkownik wersji mobilnej i desktopowej jest dla nas najbardziej wartościowy, zarabiamy na takim użytkowniku najwięcej pieniędzy (najczęściej kupują wersję primum) dlatego też Evernote na klasycznych komputerach jest tak istotny dla naszego biznesu, natomiast mobile i "mobile experience" jest kluczowe jeśli chodzi o pierwszy kontakt z narzędziem.

Jeślibym więc zaczynał wszystko od początku (i właśnie wdrażają taką strategię) pracując nad mobile skupiliby się na "first experience", tworząc narzędzia desktopowe skupiliby się na mocy/wydajności i funkcjonalności

Czy udostępniacie informacje na temat ilości płacących użytkowników?

Mamy w tej chwili ok 1,5 miliona (z 35 milionów) użytkowników wersji premium. Czyli ok 5% z całości ale sam procent nie jest ważny. To co naprawdę ma znaczenie to kiedy użytkownicy zaczynają płacić za Evernote. Okazuje się, że im dłużej ktoś korzysta z narzędzia tym bardziej skłonny jest za nie zapłacić.

W pierwszym miesiącu korzystania z Evernote zaledwie 0,3% użytkowników jest skłonnych za niego zapłacić (nie wpychają użytkownikom wersji premium, ani też nie eksponują jej na siłę) i prawdę mówiąc wersji darmowej można używać przez cały czas. Jednak po 12 miesiącach korzystania z Evernote osiągamy już 6% płacących użytkowników a po 24 miesiącach już 12%. Wśród najstarszych użytkowników Evernote jest to natomiast 26%.

Dlatego też sam % płacących użytkowników w odniesieniu do wszystkich nie ma dla nas tak dużego znaczenia. Przy szybkim wzroście procent ten może spadać a my zaczynają tak naprawdę zarabiać na nowym użytkowniku dopiero po około 12 miesiącach (i właśnie ten parametr śledzą i jest dla nich najważniejszy).

Jak w przypadku Evernote wygląda porównanie płacących użytkowników IOS i Androida (o tym ostatnim krążą legendy jeśli chodzi o niechęć użytkowników do opłat)?

Dla Evernote obie grupy użytkowników przynoszą dochody. Na iPhonowych użytkownikach co prawda zarabiamy więcej, ale różnica jest nieznaczna. Średni przychód na użytkownika (biorąc pod uwagę płacących i nie płacących) Androida to ok 1,09 dolara natomiast średni przychód na użytkownika iPhona to 1,79 USD. Tak więc na platformie iOS zarabiamy więcej, ale nie jest to 10 razy więcej. Największy dochód osiągamy z użytkowników iPada bo jest to średnio 2,42 dolara na użytkownika.

Rożnica prawdopodobnie wynika z tego, że użytkownicy Appla kupujący droższe urządzenia (droższe od sprzętu nie od Apple) posiadają uśredniając więcej pieniędzy. Zastanówmy się czym jest iPad? Nikt tak naprawdę nie potrzebuje iPada. Nie potrzebujesz go. Jeśli masz iPada to oznacza to, że wydałeś 600 dolarów na coś czego tak naprawdę nie potrzebujesz ale to coś wygląd ślicznie i jest piękne.

Co z dzisiejszej perspektywy wydaj ci się większym wyzwaniem, budowanie firmy od podstaw czy też zapewnianie ciągłego wzrostu dla biznesu (zakładając już fazę późniejszą niż startup)?

To trochę dwie inne rzeczy, nigdy też nie zarządzałem firmą której nie budowałem od początku nie jestem tak naprawdę zawodowym CEO. Myślę, że teraz jest najlepszy czas na budowania własnej firmy a już szczególnie jeśli chodzi technologie konsumencie - teraz jest na to idealny moment. Porównując to co się dzieje z Evernote do moich poprzednich startupów które sprzedaliśmy za rozsądną cenę mogę powiedzieć, że teraz jest o wiele wiele lepiej :) Powodem jest chociażby App Store i smartphony które nie istniały jeszcze 5 lat temu

Nie martwi cię trochę obecna sytuacja w Europie i niestabilna pozycja waluty europejskiej?

Oczywiście ale jeśli buduje się firmę która ma przetrwać 100 lat (dodam, że chodzi o to iż podczas prezentacji na jednym ze slajdów Phil pokazał że ich misją jest zbudowanie firmy która przetrwa 100 lat - do tego był śliczny slajd z paskiem postępu na którym zaznaczone było kilka procent) to EUR może być przez kilka lat niestabilne ale w dłuższej perspektywie "big pictures is positive"

Ok, przy okazji czy znasz jakieś startupy z Polski?

Tak znam kilka na przykład Nozbe (znam Michała) i to chyba jedyna firma jakiej nazwę potrafię wymienić. Ale…nawet jeden z naszych finalistów (chodzi o konkurs na aplikacje na bazie API Evernote) jest z Polki. Jeden z moich ulubionych, zrobili piękną wizualizację notatek na Mac OS…

Macoscope?

Tak dokładnie

Może czas aby zorganizować spotkanie developerów w Polsce. Sprawdziłem waszą mapę konferencji dla developerów i Polski niestety na niej brakuje ?!

Tak, zdecydowanie powinniśmy. Tak naprawdę nigdy nie byłem w Polsce…

Może będzie ku temu sposobność. W przyszłym roku organizujemy drugą edycję konferencji mobilnej (chodzi o Generation Moblie) na którą już dziś cię serdecznie zapraszam.

Z przyjemnością , daj mi znać tylko kiedy. Generalnie Wschodnia Europa należy do tych części świata które wydają się przeżywać renesans przedsiębiorczość a Polska w szczególności ma tutaj wszystko co potrzeba, ma duże szanse..

Zmieniając trochę temat. Czy udostępniacie informacje na temat finansowej sytuacji firmy? (przypomnę, że Evernote pozyskał od początku blisko 170 milionów dolarów od inwestorów) Przychodów? Zysków?

Nie jesteśmy jeszcze rentowni. Byliśmy około rok, półtora roku temu. Chcieliśmy pokazać, że firma może być rentowna bazując tylko na modelu freemium. Pozyskaliśmy finansowanie (kolejna runda) a teraz jesteśmy na etapie potrajania liczby pracowników. Jesteśmy w stanie ponownie być rentowni za ok 6 miesięcy ale musimy najpierw przestać zatrudniać jak szaleni.

Ile osób teraz pracuje w Evenote?

W tej chwili blisko 250. Jeszcze dwa lata temu zatrudnialiśmy ok 30 osób, rok temu było to już 85. Ten rok zakończymy na poziomie 300 osób a przyszły rok prawdopodobnie na poziomie 500 osób.

Wspomniałeś dziś podczas konferencji o nowym produkcie - Evernote Business. Jak rozumiem jest to rozwiązanie dla małych i średnich firm. Czy macie w planach integracje tego rozwiązania z innymi zewnętrznymi dostępnymi dziś dla firm? A może będzie to niezależna aplikacja tak jak dziś Evernote?

Evernote Business to rozwiązanie dla nas czyli dla takich firm jak nasza i mniejszych. Dla firm które używają obecnie Evernote, które tak jak my szybko rosną. Nie budujemy jednak rozwiązania dla firmy zatrudniającej 10 tysięcy pracowników dlatego bo to nie my. Nie wiedzielibyśmy czy zbudowaliśmy świetny produkt. Skupiamy się na tym aby budować dobre rozwiązania dla nas samych czyli dla firmy która na dziś zatrudnia 250 osób za dwa lata będzie to aplikacja dla firmy 500 osobowej bo tyle będziemy zatrudniać itd.

Ok, wracając jeszcze do pytania o sytuację w Europie. To ciekawe , że to co się dzieje nie martwi was tak bardzo biorąc pod uwagę jak wiele amerykańskich przedsiębiorstw zarabia w i na Europie.

My nie myślimy o rynkach, wiele osób postrzega na przykład Polskę jako rynek. Nie jesteśmy firmą globalną jak z dawnych definicji. My niczego nikomu nie sprzedajemy, tworzymy dobry produktów który ludzie jeśli chcą to kupią. Nie patrzymy więc na rynek tylko na miejsca w których są ludzie kreatywni, przedsiębiorczy, artyści i tam chcemy być. Chcemy tworzyć świetny produkt dla wszystkich (dla całego świata) i dlatego musimy być obecni w takich miejscach. Mamy biuro w Tokio, w Szwajcarii i dlatego też będziemy w Warszawie (??). Będziemy obecni tam gdzie są warunki pomagające nam tworzyć globalny produkt przy współpracy z lokalnymi partnerami, developerami i designerami.

Patrząc więc na sytuację w dłużej perspektywie nie musimy zarabiać w Europie czy w Chinach przez najbliższe 5 lat. Chcemy tworzyć świetny produkt i zarabiać pieniądze wszędzie na świecie.

No tak ale macie sporo pieniędzy w banku co zapewnia wam pewną "elastyczność"..

To prawa.

Ok, Jakie są następne kroki w rozwoju Evernote. Mamy opcję dla biznesu, otwarte API co będzie dalej?

W przyszłym roku planujemy otwarcie API dla kont biznesowych aby developerzy mogli zacząć budować nową kategorią aplikacji - aplikacji biznesowych i cały ekosystem.

Zapewne będziecie więc potrzebować własnego sklepu z aplikacjami?

Dokładnie, chcemy budować "world memory" i chcemy mieć do tego świetne aplikacje/narzędzia.

Czy myślicie o dzieleniu się przychodami z użytkownikami?

Tak, na chwilę obecną nie mamy żadnych obostrzeń jeśli chodzi o model biznesowy. Developer mając dostęp do naszego API może zarabia sam na siebie a my będziemy wspierać najlepsze z aplikacji. Jeśli chodzi o konta biznesowe to w przyszłości w momencie kiedy ktoś będzie tworzył świetny dodatek dla naszego partnera biznesowego powstanie wtedy okazja do dzielenia się przychodami.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupEvernote