Świat

"Soundbar Bogów" na CES 2018!

Marcin Matysik
"Soundbar Bogów" na CES 2018!
5

Na tegorocznych targach CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas, Creative zaprezentowało swoją wizję zestawu audio dla kinomanów. To samo Creative, które produkuje karty dźwiękowe, postanowiło z impetem wejść na rynek home cinema za pomocą ich X-Fi Sonic Carrier!

Jeśli uważnie śledzicie coroczne targi CES, to możecie pamiętać, że Creative zaprezentowało swoje magnum opus już dwa lata temu, jednak wtedy była to jeszcze wersja testowa. Celem przedstawicieli Singapurskiej firmy było zebranie feedbacku od odwiedzających i... zbieranie pre-orderów na wyprodukowane w przyszłości sztuki.
Pierwotnie założenie było takie, że jak zapłacimy 1750 USD za produkt w pre-orderze na targach, to dostaniemy gotowy produkt do końca roku i zaoszczędzimy w ten sposób - bagatela! - ponad trzy tysiące dolarów, bo produkt końcowy miał kosztować po premierze około 5000 USD.

Trochę to się wszystko rozjechało, bo ostatecznie Sonic Carrier zaczął być dostarczany do pre-orderowych nabywców dopiero w grudniu 2017 (więc 23 miesiące po debiucie wersji "alfa"), a cena katalogowa stanęła na 5799 USD za wersję z subwooferem w czarnym macie lub 6099 USD za malowanie subwoofera piano black. To zdecydowany rekord w dziedzinie soundbarów z subwooferami, które do tej pory kosztowały nie więcej niż połowa tej kwoty.

Soundbar bogów

To główne hasło promujące Carriera, które zostało zaczerpnięte z Facebookowego wpisu popularnego, amerykańskiego portalu AVSForum, po niedawnej prezentacji na targach CEDIA EXPO 2017 w San Diego. Warto zaznaczyć, że Creative dostało nagrodę na tych targach za X-Fi Carrier. W prasowych informacjach możemy ponadto znaleźć takie recenzje:

Jeśli ktoś poprosi mnie o nazwę najlepszego soundbara, jaki kiedykolwiek słyszałem, nie będę już miał powodu się wahać. Po prostu powiem: "Bez wątpienia jest to X-Fi Sonic Carrier firmy Creative ... (...) Jakość holograficznego dźwięku przestrzennego, który daje Creative X-Fi Sonic Carrier, jest czymś, czego wcześniej nie słyszałem z głośnika typu soundbar. Aha, i subwoofer. Wow.” - Mark Henninger, starszy redaktor, AVS Forum.

Mój Boże, to było niesamowite. Sonic Carrier był w stanie wypełnić stoisko Creative na parkiecie wystawowym (w otwartej hali wystawowej na E3) z pełnym, bogatym dźwiękiem przy pomocy opatentowanej technologii SuperWide X-Fi firmy, która może zapewnić nawet skompresowanym źródłom stereo przestrzenność. Dźwięki surround, takie jak śpiew ptaka czy jego trzepotliwe skrzydła, sprawiały wrażenie, jakby to wszystko działo się wokół mnie.” - Jeff Grubb, Reporter na GamesBeat, VentureBeat.com.

Demonstracja Creative Sonic Carrier była prawdziwym objawieniem, którego nie doświadczałem od wieków. Sprzęt sprawdził się zarówno jako system kina domowego wypełniający pokój, jak i jako imponująca implementacja technologii Dolby Atmos. Trudno uwierzyć, że był to tylko soundbar z subwooferem” - Chris Chiarella, znany dziennikarz audio / wideo, Big Picture Big Sound, Sound & Vision.

Co się składa na tą cenę?

Okolice 6000 dolarów to naprawdę spora suma, nie ma co ukrywać. Co więc otrzymujemy za cenę dobrego, używanego auta?

  • Przede wszystkim multimedialny hub, który posiada zainstalowany system Android wspierany przez osiem procesorów. Obsługa Miracast, Chromecast, DLNA, Spotify, Tidal, Netflix, Vudu, HBO Go. Video w 4K/60 fps, audio w 24 bit/192 kHZ, pełne wsparcie Dolby Atmos.
  • Trzy osobne technologie łączności bezprzewodowej: dwa oddzielne rozwiązania Wi-Fi dla obrazu i dźwięku, Bluetooth i osobna metoda komunikacji między głośnikami.
  • Łącznie SIEDEMNAŚCIE przetworników (głośników), z których każdy jest obsługiwany przez OSOBNY DAC i SIEDEMNAŚCIE dedykowanych wzmacniaczy.
  • Bezprzewodowy subwoofer o mocy 2 x 300 Watt. Możliwość dołączenia kolejnych trzech.
  • Najbardziej zaawansowany na rynku algorytm X-Fi Superwide, który odpowiada za wirtualizację przestrzenną dźwięku.
  • Łączną moc 1000 Watt.

Widać więc, że pieniądze nie idą na "audiofilskie powietrze" wewnątrz obudowy, ale na cały ogrom podzespołów i zaawansowanej technologii. Pozostaje tylko pytanie, jak to się sprawuje w rzeczywistości i czy potrafi zastąpić klasyczny zestaw dobrego kina domowego z kompletem kolumn. Chociaż wielu rzeczy jeszcze nie wiemy (co z HDR-em?), możemy was zapewnić, że jeśli będziemy mieli taką możliwość, to nie zawahamy się przetestować X-Fi Carrier i skrupulatnie tego wam opisać!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu