Ciekawe strony

Social media to jedna wielka baza danych dla przestępców [infografika]

Kamil Mizera
Social media to jedna wielka baza danych dla przestępców [infografika]
12

Kwestia prywatności w internecie była poruszana niejednokrotnie, odmieniania przez wszystkie przypadki i nie schodzi z listy najbardziej palących problemów codziennego użytkowania sieci. Każda nasza aktywność pozostawia w internecie ślad, który może stać się źródłem informacji o nas i naszym życiu i...

Kwestia prywatności w internecie była poruszana niejednokrotnie, odmieniania przez wszystkie przypadki i nie schodzi z listy najbardziej palących problemów codziennego użytkowania sieci. Każda nasza aktywność pozostawia w internecie ślad, który może stać się źródłem informacji o nas i naszym życiu i zostać wykorzystany przez osoby trzecie. Jak jednak wygląda korelacja między tym, co robimy w sieci, a poziomem zagrożenia, że zostaniemy okradzieni?

Obecnie korzystając z social media nie tylko dzielimy się ze znajomymi i nierzadko całym światem informacjami o sobie za pomocą wpisów czy zdjęć, ale również poprzez wszelkiego typu usługi geolokalizacyjne możemy sprecyzować, gdzie w danym momencie się znajdujemy tym samym zapraszając niechcianych gości do naszego domu. Firma Credit Sesame przeprowadziła wywiad z 50 byłymi włamywaczami pod kątem wykorzystywania przez nich internetu do swojej przestępczej działalności. Próba to nieszczególnie duża, niemniej jednak wskazująca na zjawisko, które znane jest nie od dziś.

Z przepytanych włamywaczy aż 78% przyznało, że wykorzystywało Facebooka, Twittera oraz Foursqure do namierzania potencjalnych celów, zaś 74% z nich korzystało z Google Street View do zdobycia informacji o konkretnych lokalizacjach. Warto jeszcze dodać, że niemal 35% Amerykanów w wieku 18-34 lat informuje cały świat za pomocą social media, gdzie w danym momencie się znajduje, a 15% mieszkańców USA w ogóle dzieli się informacją, że akurat w domu ich nie ma. Zobaczcie zresztą sami:

Zjawisko wykorzystywania przez przestępców nieostrożności w szermowaniu prywatnymi informacjami przez użytkowników różnych serwisów społecznościowych znane jest od dawna. Również w Polsce było niemało przypadków, kiedy to informacje pozyskane za pomocą serwisów społecznościowych przyczyniły się do kradzieży i wyłudzeń. Metody zabezpieczania się przed taką sytuacją znane są od lat, a powyższa infografika po prostu je przypomina. Najważniejsze jest przede wszystkim korzystanie z social media z głową – naprawdę nie każdy musi wiedzieć, że na przykład jesteśmy na dwutygodniowym urlopie w Egipcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu